TOPlist

Tohle ocení snad každý. Android 15 pomůže zatočit s otravnými oznámeními!

android 15 oznámení
  • Aplikace seskupují oznámení podle kategorií, což uživatelům umožní oznámení filtrovat
  • Některé aplikace vytvářejí mnoho oznamovacích kanálů, takže je obtížné je třídit
  • Android 15 ve výchozím nastavení nepoužívané oznamovací kanály skryje

Android nabízí podrobnou kontrolu nad oznámeními na úrovni jednotlivých aplikací a kategorií a s každou novou verzí operačního systému Google představuje nové funkce, které jejich správu ještě více usnadňují. Nadcházející aktualizace Androidu 15 nebude jiná.

S vydáním Androidu 8.0 v roce 2017 Google představil možnost aplikacím vytvářet oznamovací kanály. Oznamovací kanály jsou v podstatě kategorie, do kterých musí aplikace přiřazovat oznámení. Nákupní aplikace může mít například kanál oznámení pro aktualizace objednávek a další kanál pro propagaci prodeje.

To je výhodné jak pro uživatele, tak pro vývojáře. Uživatelé si mohou vybrat, které kanály povolí a také si přizpůsobit, jak se jejich oznámení zobrazují. Vývojáři se mezitím nemusí tolik obávat, že uživatelé zcela zakážou oznámení pro jejich aplikaci, pokud mají uživatelé možnost místo toho zakázat konkrétní kanály.

Zatímco oznamovací kanály poskytují uživatelům i vývojářům větší kontrolu nad oznámeními aplikací, vývojáři jsou ti, kdo rozhodují, kdy a kolik jich bude vytvořeno. Vývojáři nemají povinnost vytvářet více než jeden kanál oznámení, ale jsou k tomu motivováni, protože to znamená menší pravděpodobnost, že uživatelé oznámení zakážou úplně. Na druhé straně existují ale vývojáři, kteří vytvářejí příliš mnoho oznamovacích kanálů, což komplikuje jejich správu. Aby se tomu zabránilo, Android 15 se ve výchozím nastavení chystá skrýt nepoužívané oznamovací kanály.

Android 15: Skrytí oznamovacích kanálů oznámení

Ve výchozím nastavení Android 14 a starší verze operačního systému zobrazují každý oznamovací kanál vytvořený aplikací. Můžete si je zkontrolovat, když přejdete na Nastavení > Oznámení > Oznámení aplikací a klepnete na aplikaci v seznamu. Mnoho aplikací vytváří kanály oznámení ještě předtím, než prostřednictvím tohoto kanálu odešlou jediné oznámení, takže nalezení správného kanálu může být komplikované. Vezměme si jako příklad Instagram: aplikace vytvoří 25 oznamovacích kanálů, i když používá pouze tři z nich. Pod každým použitým kanálem oznámení se uživateli zobrazí text, který uživateli sděluje, jak často byla oznámení prostřednictvím tohoto kanálu odeslána. To však může být snadno přehlédnuto, pokud existují desítky – nebo dokonce stovky – kanálů (maximální limit kanálů oznámení, které může aplikace vytvořit, je 5 000).

android 15 zobrazení nepoužívaných kanálů

Po aktivaci nové, zatím skryté funkce, v systému Android 15 Beta 1 se v Nastavení ve výchozím stavu skrylo těchto 22 nepoužívaných oznamovacích kanálů z Instagramu. Aby se zobrazily, museli bychom klepnout na tlačítko nabídky se třemi tečkami, které se nyní objeví při správě oznámení aplikace, a poté zvolit „zobrazit nepoužívané kanály“.

android 15 zobrazení nepoužívaných kanálů

Zde je obrázek, který porovnává stránku správy oznámení pro Instagram před a po přepnutí možnosti „Zobrazit nepoužívané kanály“. Abych byl rozdíl dobře viditelný, bylo třeba výrazně snížit hustotu obrazovky, protože jinak se to množství oznamovacích kanálů nevešlo na obrazovku.

I když přepínač „zobrazit nepoužívané kanály“ ještě není v Androidu 15 Beta 1 viditelný, nevidíme důvod, proč by se nespustil v nadcházející stabilní aktualizaci. Tato funkce již funguje a má smysl ji zahrnout. Mimochodem, že některé nadstavby operačního systému založené na Androidu, jako je One UI 6.1, začínají deaktivovat oznamovací kanály hned po prvním spuštění. Přesto, stejně jako u každé nevydané funkce, existuje možnost, že ji Google zařízne.

Také nesnášíte zmatek v oznámeních?

Zdroj: Android Authority

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)