TOPlist

Android 15 vám udělá radost v posteli. Hlavně vaším očím

android 15 even dimmer
  • Android 15 by mohl přijít s funkcí „even dimmer“, která umožní snížení jasu víc, než obvykle
  • Minimální úroveň jasu obrazovky nemusí být dostatečně slabá, abyste ji mohli pohodlně používat v noci
  • Android již nabízí funkci „extra tlumení“, ale nová funkce jde ještě dále

Ano, víme, že je to špatné pro naše oči, ale přesto mnoho uživatelů používá telefon v noci, když už leží v posteli. Android nabízí už nyní několik funkcí, které pomáhají snížit únavu očí. Patří mezi ně mimo jiné vestavěný filtr modrého světla a podpora adaptivního jasu. Ne každá obrazovka telefonu však podporuje dostatečné ztlumení, aby bylo použití ve tmě pohodlné. A to chce vyřešit nová funkce v nadcházející aktualizaci Androidu 15 s názvem „even dimmer“ (opravdu netušíme, jak tohle přeloží do češtiny).

Adaptivní jas

Adaptivní jas využívá senzor okolního světla vašeho zařízení k měření intenzity světla vašeho okolí. Tato funkce pak automaticky upraví úroveň jasu displeje vašeho zařízení na základě úrovně okolního světla. Android má však složitou pozici, protože se používá mnoho různých zobrazovacích panelů a každý má své vlastní specifikace. Panely vyšší třídy podporují širší rozsah úrovní jasu než panely nižší třídy. Mapování mezi úrovněmi okolního světla a jasem displeje je navíc závislé na zařízení, takže úroveň jasu, na kterou se jeden telefon adaptivně přizpůsobí, se může lišit od úrovně jiného.

To znamená, že některé telefony mohou být dostatečně ztlumené, aby je bylo možné pohodlně používat za špatných světelných podmínek, zatímco jiné ne, alespoň ne automaticky. Aby se tento nepoměr zohlednil, Android 12 představil funkci umístěnou v části Nastavení > Usnadnění s názvem „extra ztlumení“, která „ztlumí obrazovku pod minimální jas vašeho telefonu“.

 

Nastavení jasu, android 15

 

Interně se tato funkce také nazývá „redukce jasných barev“, protože zahrnuje použití transformační matice na data červených, zelených a modrých pixelů, které Android používá k vykreslování. Účelem této transformace je snížit intenzitu jasných barev zobrazených na obrazovce a tím ztmavit displej. „Extra ztlumení“ má být funkce, která zlepšuje přístupnost, a proto je umístěna v nastavení přístupnosti. Je také určen k tomu, aby se v případě potřeby přepínal, a proto je k dispozici dlaždice Rychlé nastavení a také zkratka přístupnosti.

Naproti tomu nová funkce „even dimmer“ Androidu 15 je pravděpodobně určena k tomu, aby byla ponechána zapnutá, nikoli přepínala podle potřeby. Nová funkce ještě není viditelná v Androidu 15 Beta 1, ale objeví se v části Nastavení > Displej pod nastavením „adaptivního jasu“ s popisem „umožňuje, aby zařízení bylo ztlumeno víc, než obvykle“.

V AOSP popis příznaku ovládajícího tuto funkci říká, že je to „pro rozšíření jasu pod tradiční rozsah“.

even dimmer flag

Redaktoři z Android Authority se domnívají, že funkce „even dimmer“ má umožnit stávající funkci adaptivního jasu automaticky snížit jas displeje ještě více než obvykle, když je pod opravdu, ale opravdu nízká úroveň okolního osvětlení. Díky tomu byste nemuseli v noci ručně přepínat funkci „extra ztlumení“, pokud chcete snížit jas displeje.

Ponechat aktivní funkci „event dimmer“ by bylo pohodlnější než ruční zapnutí extra ztlumení. Je to proto, že extra ztlumení je třeba ručně zapínat a vypínat. Pokud jej tedy povolíte v noci, abyste snížili jas, musíte jej pamatovat na to, abyste jej poté deaktivovali, jinak může být displej během dne příliš tmavý. Spojení funkce „even dimmer“ s adaptivním jasem by znamenalo, že by zohledňovalo okolní osvětlení, což je funkce, kterou „extra ztlumení“ právě teď neumí.

Vzhledem k tomu, že funkce „even dimmer“ ještě není v Androidu 15 Beta 1 k dispozici, není jisté, že to bude fungovat právě takto. Interpretace je založena na analýze kódu, což nemusí být přesné. Pokud je ale chápání funkce „even dimmer“ správné, pak to zní jako fantastická funkce, kterou by Google mohl zahrnout do příští verze.

Používáte mobil v posteli před spaním?

Zdroj: Android Authority

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)