Android 12 překope stávající praxi pro určování polohy

Android 12 určování polohy

„Povolit aplikaci přístup k poloze?“ Tak momentálně zní otázka, kterou systém Android 11 pokládá uživatelům v momentě, kdy se nějaký nástroj pokouší zapnout a využít GPS signál a další sítě k určení lokality, kde se mobil nachází. Mezi odpovědi patří „Při používání aplikace“, „Pouze tentokrát“ a „Zakázat“. Tyto tři varianty přinesly do zatím nejnovější ostré verze systému důkladnější kontrolu určování polohy a tím i soukromí. Android 12 půjde v tomto směru podle všeho ještě dál, ještě specifičtěji.

V novém Androidu se objeví pojmy „přesná“ (precise) a „přibližná“ (approximate) poloha, přičemž volbu mezi nimi bude možné provést u každé aplikace. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zatímco tu první určuje primárně GPS satelit a je přesná i na několik desítek centimetrů, přibližnou většinou určují GSM či WiFi sítě s přesností na desítky nebo stovky metrů. Je logické, že některým aplikacím bude k fungování stačit třeba jen ta druhá, čehož chtějí tvůrci Androida využít pro další ochranu soukromí uživatelů.

Android 12 určování polohy soukromí povolení animace

Aplikace pro Android 12 už musejí být podle všeho vyvinuté tak, aby byly schopné alespoň částečně fungovat i při přibližném určování polohy. To pro případ, že uživatel usoudí, že aplikace přesnou pozici mobilu prostě znát nepotřebují. Například při navigování z Google Map nebo lovení Pokémonů je logické, že je velká přesnost nutná. I u takových aplikací však bude volba na uživateli. U starších a neaktualizovaných nástrojů půjde toto samé přepnout v nastavení také, ale bude hrozit, že mohou úplně přestat fungovat.

Jak moc u aplikací omezujete či kontrolujete určování polohy?

Zdroj: acentral

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)