Stanou se AMOLED displeje nejpoužívanějšími díky nízké ceně?

amoled xiaomi

AMOLED displeje se v poslední době objevují v telefonech čím dál častěji. Kvůli své ceně se však nacházejí jen na dražších kusech a v důsledku nejsou tolik rozšířené. Hodně se spekulovalo, že pokud začne AMOLED displej Apple u iPhonu, začnou mít LCD displeje na kahánku. Díky takové produkci, jakou Apple dokáže vytvořit, by displeje s touto technologií do svých telefonů ve velkém začala montovat i většina konkurence u Androidu a to by následně navýšilo výrobu tohoto typu displejů, až by LCD přestaly mít kvůli vyšší ceně smysl.

Opravdová černá a stále zapnutý displej

O AMOLED technologii se mluví hodně zejména díky opravdové černé, již tvoří vypnuté pixely. Toto řešení se hodí hlavně pro šetření baterie, můžete si nechat rozsvítit pouze jeden pixel nebo třeba malé okénko, které vám zobrazí čas a notifikace. S tímto nápadem letos přišel Samsung a LG, jinak se jmenuje “Always on”, u jiných telefonů si tuto funkci můžete zařídit prostřednictvím aplikace Glance Screen. Pokud máte černou tapetu nebo prostředí systému, obrazovka vám sebere mnohem méně energie než se srovnatelným IPS nebo IGZO panelem.

Další výhodou, kterou ocení hlavně hráči počítačových her, je velice nízká doba odezvy, někdy 10 až 50× menší. Ale sehnat dnes AMOLED monitor je téměř nemožné, proto hráči tuto vychytávku ještě nějaký čas nepoznají. Poslední oblast, kterou má AMOLED lepší, je menší tloušťka displeje, díky níž může být celé zařízení tenčí nebo mít větší baterii.

Špatná bílá a vyšší cena

Každá věc má i své stinné stránky a nejinak tomu je i u technologií displejů. Za skvělou černou zaplatíte daň v podobě nažloutlé nebo namodralé bílé. Za poslední rok byl však tento neduh značně potlačen, a proto rozšíření AMOLED technologie bránila zejména vysoká cena.

AMOLED levnější než LCD

Díky mnohem náročnější výrobě byly AMOLEDy tak drahé, ale dnes už to neplatí. Ještě na konci loňského roku stála výroba 5palcového FullHD LCD displeje $15,7, zatímco AMOLEDu $17,1. Na konci první čtvrtletí tohoto roku se ceny přeměnily, a proto si stejné displeje vyrobíte za $14,6 respektive $14,3.

Bude patřit AMOLEDům budoucnost nebo máte raději LCD?

Zdroj: AA

Jaromír Šolc
O Autorovi - Jaromír Šolc

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)