Recenze hodinek Amazfit GTR 3 Pro: Příjemná výdrž s novou korunkou
- Recenze
- Marek Houser
- 16.1.2023
- 10
Téměř přesně dvanáct měsíců uteklo jako voda a společnost Zepp Health (dříve Huami) posílá na celosvětový trh novou generaci svých „fashion“ hodinek Amazfit GTR a GTS. Letos jsme se v první vlně dočkali hned tří variant. Trochu moderněji vzhlížející GTS 3 znovu sází na displej s obdélníkovým tvarem, konzervativněji laděný model s kulatým ciferníkem pak dorazil v podobě modelů GTR 3 a GTR 3 Pro. Právě poslední jmenované hodinky jsme dostali příležitost vyzkoušet a tady je (s ohledem na malý časový prostor zatím nekompletní) recenze…
Recenze Huami Amazfit GTR 3 Pro
- Balení a jeho obsah
- Design a ovládání
- Porovnání s modely GTR 3 a GTS 3
- Nový, ale pořád dost uzavřený systém
- Napěchovaná aplikace
- Slabší, ale stále sympatická výdrž
- Cena a dostupnost
- Závěrečné hodnocení
Zkušenosti s Amazfit
Předem musím upozornit, že jsem zatím neměl s žádnými hodinkami značky Amazfit tu čest, takže je možné, že některé poznatky budou pro část čtenářů „přece naprosto jasné“. Recenzi ale tím pádem můžete naopak brát jako čerstvou zkušenost s touto značkou.
Balení a jeho obsah
Už samotné rozbalování hodinek z krabičky mě pobavilo a přesvědčilo, že Huam… pardon, Zepp Health… to s hodinkami skutečně umí. Šikovně rozkládací střed, ze kterého se dají GTR 3 Pro vyndat, aniž by se musely rozepínat, má na bocích šuplíky s dalším obsahem. Na jedné straně se jedná o papírový návod, na straně druhé pak o kabelovou nabíječku. Nic dalšího v balení nehledejte.
Design a ovládání
Amazfit GTR 3 Pro vypadají na první pohled stejně jako zástupci loňské řady. Obří kulatý AMOLED displej s lehkým zaoblením u okrajů, dvě ovládací tlačítka a příjemně nízké tělo. Řemínky mají šířku 22 milimetrů a není problém je prohodit s jinými (což máte možnost vidět i v galeriích, jelikož já mám raději sportovní styl). Velkou změnou je ale u letošního modelu fakt, že horní tlačítko se změnilo v otočnou ovládací korunku s haptickou odezvou.
Amazfit v novém
Značka Amazfit prošla kompletní změnou identit, takže má nyní nový vizuál včetně loga.
Ovládání hodinek tedy není nadále odkázáno jen na klikání na tlačítka a přejíždění prstem po displeji, ale rolování v nabídkách můžete provádět i touto korunkou. Haptická odezva se snaží zavibrovat vždy při „skoku“ na další položku v menu, nicméně ne vždy se jí to podaří a někdy vynechá nebo reaguje opožděně. Při vertikálním přejíždění mezi kulatými kartami se mi pak vibrování zdálo úplně zmatené.
Pánům s velkýma rukama možná vůbec nebude korunka po chuti, protože je dost malá (třeba oproti té na Huawei Watch 3 Pro) a s ohledem na těsnost položek v menu tedy i hodně citlivá. V kombinaci s nedokonalou haptickou odezvou je to pak obtížné učení, ale třeba tomu pomůže nějaký budoucí update. Pro obě tlačítka se dají nastavit vlastní úkony. Krátké stisknutí horního vždy otevírá menu či vrazí uživatele na ciferník, ale dlouhý stisk je možné přiřadit k čemukoli jinému. To platí i pro krátký stisk spodního, který v základu spouští sportovní režimy. K dispozici je přes 150 různých ciferníků, přičemž desetina jich je animovaných.
Amazfit GTR 3 & GTS 3 Series | Smart Health Made Easy
Porovnání s modelem GTR 3 a GTS 3
Pokud se ptáte, jak se liší nejvybavenější varianta GTR 3 Pro od té klasické, nejdůležitější rozdíly najdete v následující tabulce. Přidáváme i srovnání s hranatými GTS 3.
GTR 3 Pro | GTR 3 | GTS 3 | |
---|---|---|---|
velikost displeje | 1,45″ | 1,39″ | 1,75″ (obdélníkový) |
plocha displeje vůči tělu | 70,6 % | 66 % | 72,4 % |
jemnost | 331 ppi | 326 ppi | 341 ppi |
baterie (výdrž) | 450 mAh (12 dní) | 450 mAh (21 dní) | 250 mAh (12 dní) |
reproduktor | ano | ne | ne |
WiFi | ano | ne | ne |
prostor pro hudbu | ano (cca 2,3 GB) | ne | ne |
Nový, ale pořád dost uzavřený systém
V hodinkách Amazfit už oficiálně běží nově pojmenovaný Zepp OS, který v mnohém připomíná již zažité prostředí, ale měl by zajišťovat větší úsporu energie a také svižnější ovládání a reakce. To poslední můžu určitě potvrdit, když přimhouřím oko u zmíněné haptické odezvy. Z ciferníku se tažením vlevo a vpravo roluje mezi celoobrazovkovými kartami (jejich přítomnost a pořadí se dá měnit v nastavení), shora se otevírá ovládací roletka a odspodu se rozbaluje karta s notifikacemi. Ty sice v případě obdržených zpráv obsahují třeba i emotikony, ale nedá se na ně jakkoli reagovat, což je velké mínus.
A co čeština?
Výrobce nás před testováním informoval, že celá třetí generace hodinek GTR a GTS by měla být v rámci aktualizace dovybavena češtinou ještě před vánoci.
Díky tomu, že mají mikrofon a reproduktor či možnost spojení se sluchátky, jdou s hodinkami vyřizovat i hovory. Po zvukové stránce jsou velmi kvalitní, ale softwarové prostředí je nepříjemně limitující. Přijímání telefonátů je bezproblémové, ale když chcete někoho z hodinek vytočit vy, spíš to vytočí vás. Předpokládá se, že nejdůležitější kontakty (může jich být až 50) si do hodinek naimportujete skrze aplikaci. Pokud to neuděláte, seznam čísel pro zahájení hovoru bude v hodinkách zet prázdnotou. Výjimku tvoří kontakty, které jsou v hodinkách díky starším telefonátům.
Obdobné je to i s událostmi, které musíte manuálně vytvářet a nemůžete je odnikud načíst. Vzhledem k uzavřenosti systému nemůžete samozřejmě počítat ani s tím, že byste do hodinek doinstalovali třeba Spotify nebo YouTube Music, čímž odpadá možnost pro poslech streamované hudby. Útěchou je, že skrze aplikaci je možné do GTR 3 Pro poslat skladby přímo z mobilu, k čemuž slouží více než dva gigabajty prostoru. Nechybí například ani ovládání fotoaparátu v mobilu, nastavování budíku přímo z hodinek a také Always-On-Display režim s velmi hezkými ciferníky pro „uspanou“ obrazovku.
Po stránce zdravotních analýz nabízí nové Amazfit GTR 3 Pro řadu funkcí, které už nepatří ve světě hodinek mezi úplné novinky. Kromě měření tepu a spánku (stačí i jen „dát si dvacet“ přes den) jde třeba o okysličení krve, hladinu stresu nebo hodnotu PAI. Za zmínku ale určitě speciálně stojí nová „one-tap“ analýza, která během 45 sekund odhodnotí naráz tepovou frekvenci, stres, okysličení a periodu dýchání. Nechybí ani výzvy k pohybu při dlouhé neaktivitě, připomínání pitného režimu, monitorování dechu ve spánku, menstruační kalendář nebo dokonce asistent pro těhotenství.
I když jsou svým zařazením tyto hodinky primárně „fashion“ (odpovídá tomu i kožený řemínek), mají co nabídnout i sportujícím uživatelům. V nabídce v hodinkách a dodatečně v aplikaci je více než 130 aktivit, pěkně rozdělených podle širších kategorií. U osmi aktivit GTR 3 Pro samy odhalí jejich zahájení a zapnou záznam. Další poznatky ke sportovním režimům a jejich případné přesnosti zkusím doplnit v dalších hodinách či dnech, až se po lehčím zranění vrátím do tréninku :) Dodám, že i když je systém uzavřený, umožňuje hodinkám sdílet data do aplikací třetích stran. Třeba Google Fit nebo Strava.
Napěchovaná aplikace
Musím říct, že mobilní nástroj Zepp mě velmi mile překvapil. Po stránce zobrazování dat o zdraví nebo sportování se oproti konkurenci až tak nevymyká a patří do lepšího standardu. Potěšily mě ale menší detaily v nastavení, které u jiných aplikací jakožto opor chytrých hodinek potkáte málokdy.
Mám na mysli třeba podrobné volby u jasu včetně přepínání, jestli má nebo nemá být automatický, jestli se má displej rozsvítit při přijetí notifikace a nebo ve kterých časech nebo situacích se mají hodinky probouzet při otočení zápěstí. U venkovního sportování jde například přednastavit, které satelitní systémy se mají (jak přesně a jak energeticky úsporně) podílet na určování polohy.
Aplikace je nezbytná nejen pro pohodlnější prohlížení grafů a čísel, ale také přesouvání položek v nabídkách a hlavně zapínání notifikací pro jiné aplikace. Jak už bylo zmíněno, u kecálků si bohužel příchozí zprávy jen přečtete, reagovat na ně musíte z mobilu. A například Messenger se mi ani v nabídce pro propojení neobjevil, zatímco WhatsApp, Facebook nebo Google Chat jo.
Ze Zepp App se dají zapínat také některé dodatečné funkce, které ze samotných hodinek aktivovat nejdou. Mám na mysli položky z menu App Store, které obsahuje k doinstalování hned několik pomocníků zejména pro kontrolu zdraví. A nezapomeňme i na zmiňované přesouvání hudby nebo nalévání kontaktů.
Sympatická výdrž
Během tří dnů, po které jsem hodinky zatím využíval ve stylu „sem tam něco vyzkouším“, displej měl automatický jas, tepovka je měřena jednou za 10 minut a je spuštěno lepší podrobnější monitorování spánku, jsem dostal úroveň baterie přesně na 75 procent. To odpovídá deklarované až dvanáctidenní výdrži při běžném používání.
Samozřejmě, kdybych například každý den vyrazil na hodinu až dvě sportovat, čas by se citelně zkrátil. I tak je ale výdrž s ohledem na lehkost hodinek a jejich cenu velmi dobrá. Starší model GTR 2 slibuje čtrnáctidenní výdrž, ale ten má také trochu větší kapacitu baterie.
Cena a dostupnost
Kompletní trojice zmíněných Amazfit hodinek půjde koupit z oficiálního českého e-shopu od 15. října 2021. Otestovaná varianta Amazfit GTR 3 Pro vyjde na 4 990 Kč. Modely GTR 3 a GTS 3 stojí shodně 3 890 Kč.
Závěrečné hodnocení
Kdybych hledal chytré hodinky s cenou do pěti tisíc korun, nové „gétéerka“ Pro bych měl ve výběru jistě hodně vysoko. Sice bych musel překousnout ne úplně vyhovující ovládací korunku a některé nelogické překážky v systému (například Huawei dokázal přímé načítání kontaktů do hodinek vyřešit), ale i tak by tyto hodinky byly na špici. Vypadají opravdu skvěle, vydrží dlouho nabité brzy budou kompletně v češtině. Příjemným bonusem by bylo bezdrátové nabíjení, ale to by se asi dost promítlo do ceny.
Klady
+ Skvělý design
+ Fajn výdrž
+ Množství sportovních režimů a ciferníků
+ Úložiště pro hudbu
+ Šikovná aplikace
+ Umožňují telefonovat
Zápory
– Nešikovná práce s kontakty
– Nejde reagovat na zprávy
– Haptická odezva není úplně přesná
Hodnocení redakce: 85 / 100 %
Co by vám u takových hodinek scházelo?
Za zapůjčení děkujeme českému zastoupení značky Amazfit.
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (10)
Přidat komentář