Menu

Aldiko – mějte své knihy vždy u sebe

Aldiko je čtečka elektronických knih, která by žádnému androidímu čtenáři rozhodně neměla chybět. Nabídne různé režimy zobrazení pro různé situace a tolik možností ovládání, že to své si najde snad každý. Je však čtení natolik pohodlné, že stojí za to odložit papírovou knihu?

Co se týče pohodlí čtení například po večerech, vítězí nad “papírovou klasikou” Aldiko, díky svému nočnímu režimu, který unavuje oči mnohem méně než světlo lampičky. Ale, samozřejmě, papír je papír a mnohé ani sebelepší aplikace nepřesvědčí. Pokud však této androidí čtečce dáte šanci, nebudete zklamaní.

Hlavní obrazovka a Knihovna


Samotná knihovna – tedy přehled všech dostupných knih v telefonu – je příjemně stylizovaná do podoby dřevěných poliček (ne nepodobných aplikaci iBooks od jablečných konkurentů). Na hlavní stránce aplikace naleznete přehled aktuálně rozečtených knih nazvaný Recent reads (Aldiko si pamatuje vaši pozici ve všech rozečtených knihách), odkazy na Knihovnu (Bookshelf) a katalog dostupných knih na Internetu (Download Books). Poslední položka se většině českých uživatelů příliš nezavděčí, podle očekávání obsahuje knihy většinou v angličtině.

Knihovna nabízí přehled knih s detaily, kdy se u každé knihy zobrazuje její název, obálka (cover), autor a případné vaše ohodnocení, všechny položky jsou editovatelné přímo v aplikaci. V Knihovně můžete řadit knihy podle názvu, autora, data přidání, data posledního otevření či hodnocení; dále Knihovna umožňuje třídit knihy podle autora, značky (tagu) či kolekcí (collections). Samozřejmostí je také vyhledávání v titulech a autorech.

Samotné čtení knih

Právě čtením knih v aplikaci strávíte samozřejmě nejvíc času a autoři se proto snažili tuto část co nejvíce zpříjemnit. Bez nadsázky se dá říci, že dokud je na displeji něco vidět, dá se na něm pohodlně číst. Aplikace rozlišuje dva hlavní kontrastní módy, a to denní a noční. Denní sází na kontrast černého písma na bílém pozadí, noční pak na opačnou kombinaci. Opravdové pohodlí přichází s úpravou podsvícení. Autoři pochopili, že nemá smysl mít tuto často využívanou funkci ukrytou hluboko v menu, a proto se dělá jednoduše svislým tažením prstu po levé straně displeje. Díky takto jednoduché změně jasu je čtení příjemné i za často měnících se podmínek. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že narozdíl od čtení papírové knihy za umělého světla, kdy mě do dvou hodin pálí oči únavou, u kombinace nočního režimu, minimálního jasu a okolní tmy jsem bez problému dokázal číst několik hodin.

Listování knihou si zaslouží vlastní odstavec, protože právě to jsem měl na mysli variabilitou ovládání, o které jsem se zmínil na začátku článku. Listování je zde totiž navrženo geniálně, že ani po několika stovkách stránek nebudete mít unavené prsty.

První variantou ovládání, která napadne na kapacitním displeji zřejmě každého, je přetažení prstem horizontálně, při otočení na další stránku pohybem zprava doleva a naopak. Toto je velmi intuitivní, avšak po chvíli značně nepříjemné pro palec. Nabízí se proto druhá varianta, a tou je “tapání” na displej – tapnutí (klepnutí, dotyk,..) na pravou polovinu displeje otočí další stránku, levá polovina vrátí stránku zpět. Třetí možnost – pro dlouhé čtení zřejmě nejlepší – ocení především majitelé zařízení s velkým ovladačem hlasitosti. Ano, posouvat v textu se lze i klávesami pro úpravu hlasitosti. Při držení třeba ve stoje oceníte, že není nutné stále po telefonu přehmatat na displej a zpět. Na čtení ve veřejné dopravě prostě geniální, při otáčení stránky tak můžete zařízení pevně držet a nebát se tak nenechavých prstů spolucestujících. Potěší možnost libovolnou variantu ovládání jednoduše vypnout.

Za zmínku v sekci čtení ještě stojí možnost vytváření záložek, přehledné zobrazení aktuální pozice v knize i kapitole a podpora TOC (Table of Content, Tabulka obsahu, či prostě Obsah), které lze pomocí několika kliknutí vytvořit v každém propracovanějším textovém editoru.

Poslední a pro mě velmi důležitou vlastností čtení je fakt, že aplikace zabraňuje telefonu v přechodu do režimu spánku či zhasnutí displeje.

Nastavení

Nastavení aplikace je podrobné, lze upravit barvy obou režimů, jak denního, tak nočního, nastavení písma, odsazení od krajů displeje, uzamčení orientace displeje, nastavení jasu, již zmíněné vypínání některých typů ovládání. Potěší i možnost nastavení plynulosti přepínání stránek.

Podpora formátů

Doteď byla slyšet jen samá chvála, ale i sebelepší aplikace má stinné stránky. Tou největší je u Aldika podpora jediného formátu, a to EPUB. Naštestí existují jednoduché a rychlé online konvertory, o kterých bude ještě řeč. Druhou chybkou je občasné zaseknutí otevírání knihy, kdy se kniha sice korektně načte, ale stále je přes ni zobrazen nápis “Opening book”, díky čemuž knihu nelze ovládat. Jako řešení se mi zatím jeví počkat několik minut a poté se o otevření knihy pokusit znovu. Tato chyba se mi však objevila pouze při přímém otevírání knihy pomocí zástupce na ploše, pokud je kniha otevřena standardně přes aplikaci, vše funguje správně. Další mínus je za absenci češtiny, ale s rozhraním většinou stejně nepřijdete příliš do styku, většina ovládání je intuitivní a důležité názvy jsem se tu pokusil zmínit.

Celkový verdikt: 94%

+ Rychlá úprava podsvícení a režimů
+ Geniální listování
+ Nemá problémy s českými znaky
– Poradí si jen s jediným formátem e-knih
– Pouze v angličtině

Kde stáhnout? Aplikaci Aldiko najdete zdarma dostupnou na Android Marketu.

Testovaná aplikace: Aldiko 1.2.13
Testovací zařízení: HTC Hero, FroydVillain 1.4 (Android 2.2 Froyo)

Návod na převod e-knihy do EPUB a do Aldika

Pokud si stáhnete e-knihu, zpravidla je v dokumentech typu DOC, TXT, RTF či PDF. V případě “inteligentních” dokumentů typu DOC doporučuji rozdělit jednotlivé kapitoly pomocí nadpisů, EPUB se podle nich rozdělí na části, se kterými poté Aldiko rychleji pracuje. Připravený dokument poté nahrajte na webovou stránku www.2epub.com, po pár vteřinách se vás stránka dotáže na vložení informací o autorovi a titulu knihy, po potvrzení během dalších pár vteřin naservíruje hotové soubory buď jednotlivě, nebo ke stažení jako balík ZIP. Stažené EPUBy (případný balík ZIP samozřejmě rozbalte) pak nakopírujte do adresáře /eBooks/import/ na paměťové kartě, poté stačí jen v Aldiku na hlavní obrazovce stisknout Menu a zvolit Import.

Co přinese verze 2.0?

Vývojáři pilně pracují na verzi 2.0, jejím hlavní novinkou bude podpora více formátů. Bohužel, právě kvůli podpoře jednoho z formátů má neveřejná betaverze problémy se zobrazováním českých znaků. S vývojáři však na toto téma aktivně diskutuji, a podle jejich slov se budou tomuto problému více věnovat. Dále vývojáři zmínili uvolnění tzv. language stringů pro testery: pokud to dodrží, budou mít testeři možnost přeložit aplikaci do svých jazyků. Jinými slovy, pokud vývojáři dodrží slovo, budu s ostatními českými testery pracovat na češtině.

 

Komentáře

Ondrej

Ondrej

13.9.2010 14:21

Mel bych dva dotazy:
1) Jak vitezi nocni rezim nad knizkou a lampickou, kdyz v pripade lapmicky osvetlujeme objekt, ale v pripade e-ctecky osvetlujeme sve oci?

2) Jak do teto ctecky dostaneme nejaky novy obsah? Podporuje to nejakou formu DRM? Bez obsahu neni treba ctecky…

Diky

Had

Had

13.9.2010 14:21

No nevím, mizerná podpora formátů je opravdu velké mínus. Z mého pohledu je iReader srovnatelný, ne-li lepší a podporuje všechny představitelné formáty…

thanatos

thanatos

13.9.2010 14:22

podle mě je lepší iReader. Sice má svou stinnou stránku a to je také podpora formátů. Podporuje Palm PDB, UMD, CHM a TXT ve free verzi(bez reklam), Mobipocket a EReader formát podporuje v placené verzi. (ePub a FB2 podpora je zatím ve vývoji). Výhodou iReaderu je že podporuje formáty ve kterých je většina knih dostupná a ne v našich končinách stále okrajový ePub. Jinak co se rozhraní, ovládání podpory češtiny a možností nastavení je na perfektní úrovni. Měl dříve problém s dělením slov. V poslední verzi byl tento neduh odstraněn. (když budu mít čas spíchnu podobný článek)

thanatos

thanatos

13.9.2010 14:23

@Had nepodporuje *.Doc ani *.odt(což bych uvítal)

thanatos

thanatos

13.9.2010 14:32

@Ondrej: obsah se dá sehnat na internetu a jsou toho mraky. Takže knihu si můžete koupit založit do knihovny a stáhnout si její elektronickou verzi. Jestli se zeptáte proč tak pro to, že pro mě je pohodlnější nosti sebou jen mobil s čtečkou a né knihu ze své sbírky a to hned z několika důvodů.
1) kniha je nezměrně těžší než mobil a nevejde se mi do kapsy.
2) když dočtu jeden díl ságy mohu začít číst druhý, když už se mi nechce tahat jeden díl, nebudu přece pro “co kdyby” tahat dva.
3) můžu číst kdykoliv, kdekoliv i tam kde není dostatek světla.

Jak vítězí noční režim nad lampičkou?

1) u mě na všech frontách. Mohu se uvelebit do i do poloh, kde by mi pomohla leda čelovka.
2) vezmete-li luxmetr a změříte li odražené světlo od stránky nové knihy a od AMOLED displaye s tmavým pozadím a textem s nízkým kontrastem hádejte co zjistíte … (neříkám, že to či ono je pro naše oči lepší. Faktem je, že oko je přizpůsobené na vnímání odraženého světla, ale jsa programátor čumím do LCD většinu dne, takže ta trocha na mobilu navíc už mě nezničí).
Závěrem Vám poradím jen jedno, půjčte si od někoho tak na hodinku mobil s čtečkou a požádejte ho ať vám do něj sežene Váš oblíbený titul. zkuste si to!

thanatos

thanatos

13.9.2010 14:34

@thanatos k předchozímu: na internetu jsou k sehnání i knihy, které si jen tak nepřečtete, protože je dnes neseženete. Totéž se týká povinné četby, která bývá v knihovnách zpravidla rozebrána.

cryinhfreeman

cryinhfreeman

13.9.2010 15:42

len dodam, ze aldiko ma uz viac nez rok a pol, bol hotovy este pred spustenim marketu a bol prvym ereaderom pre android

Eso Rimmer

Eso Rimmer

13.9.2010 16:13

Aldiku jsem psal ohledně toho, že bych jim aplikaci přeložil do češtiny a obratem mi odpověděli, že budou rádi a zaslali soubor, který bylo potřeba přeložit. Tak jsem to přeložil a jim zpět, oni poděkovali a od té doby je ticho po pěšině. Bylo to před několika měsíci, tak nevím na co tu češtinu chtěli, když ji do žádné z nových verzí nepřidali.

Jinak program samotný mám rád. Je jednoduchý a na čtení mi vyhovuje. Líbí se mi snadná změna podsvícení přímo při čtení.

kepi

kepi

13.9.2010 17:37

Zkoušel jsem, každopádně u mě osobně zatím zvítězil iReader

Ondrej

Ondrej

13.9.2010 17:59

@thanatos Ja vim, ze na internetu jsou toho mraky, ale tohle je jen dalsi z ctecek, ktere podporuji pirateni knih. Predpokladam, ze nejste vsichni milovniky literatury, ktere prosla prava.

A nebojte, ja mam zkusenost. Na iPadu jsem precetl 2 knihy a desitky clanku. Na hodinku denne to je v pohode, ale na nejake delsi cteni to moc neni. O telefonu ani nemluvim, na tak mini displeji je masochismus neco cist.

Zatim je nejlepsi asi Amazon a jeho Kindle Store + Kindle, iPad nebo Android tablet se softwarem.

thanatos

thanatos

13.9.2010 20:23

@ondrej : Čtu na Samsung galaxy S a jako masochismus mi to nepřijde. Každopádně jsem možná jeden z mála čtenářů, kteří si knihy i kupují, nejenom stahují a existovat shop, kde si budu moci koupit profesionálně vytvořené knihy v ePub s obrázky, členěním do kapitol atp. od svých oblíbených autorů za rozumnou cenu nebudu váhat ani minutu. (předpokládám – li že na většině knih je nejdražší právě tisk a papír, pak si myslím, že kniha která normálně stojí 350Kč, by v e-podobě mohla stát něco kolem sta korun, v případě, že mi autor umožní mít na jeho serveru zálohovanou knihovnu, ze které si budu moci zakoupenou knihu vždy stáhnout tak proč ne. Nebo ať to funguje jako knihovna na paušál. Budu si platit 200,- měsíčně a co přečtu to přečtu, knihy nepůjdou vytisknout ani číst na jiném zařízení než je autorizováno na mou osobu (IP, Tel. číslo nějaké ID uživatele …)).

Ondrej

Ondrej

13.9.2010 20:55

O tvem chovani nepochybuji, pochybuji o jakemsi “legalnim” smyslu teto ctecky.

Pokud jsi ochoten cist anglicky, tak to presne nabizi Amazon. Knihy si muzes kdykoliv stahnout a cteciy jsou na plno OS. Dokonce existuje i jeden skript na odebrani DRM, kdybys to chtel cist treba prave v Aldiku.

Bohuzel v cesku jde DRM zatim jen formou Adobe Digital Editions, coz nejde nikde moc cist. Ake ta cena je jak rikas – zhruba 110 korun misto 300, viz ereaders.cz myslim.

MrPedro

MrPedro

14.9.2010 17:47

Ja v aldiku precetl jen za minuly mesic asi 8 knih.
Vsechny mam doma i v papirove podobe, ci se jednalo o volne stazitalna dila ceskych ci slovensych autoru.
Navic, palmknihy.cz slibuje, ze bude mozno u nich konecne knihy i kupovat.
PS: vcera jsem objevil novou ctecku, laputa, prave testuji, uvidime.

Mr.Ferda

Mr.Ferda

27.9.2010 1:42

V Samsung Galaxy S je Aldiko přímo od výrobce. Našel jsem jej i v marketu a je jiné. Verze v marketu toho umí mnohem více. Nicméně Ireader mi připadá mnohem použitelnější i díky většímu počtu podporovaných formátů. AEPreader ač vychvalovaný mi nenašel žádnou knihu a navíc nešel ani ukončit. Každý s těch čteček má svůj vlastní adresář a nic mimo něj nenajde. Jedině Ireader jse navést ručně. Nepřišel jsem na způsob jak default nastavit určité kodovani. Mam mnoho starších eKnih v PDB, PRC, TXT a pod.. které mi na starších Nokia N70/73 jely v pohodě. Jsou ale bohužel v WIN1250 (PDB) nebo Unicode (PRC). V Galaxy S se to čte protí původním mnohem lépe. Na služební cesty dobrá věc a nemusím mít rozsvíceno když nás na pokoji spí více.

Honzac

Honzac

26.10.2010 14:48

Mam pblm s diakritikou, poradite prosim ?

Dand

Dand

31.10.2010 20:01

Take mam problem s diakritikou, muze mi nekdo poradit?

Dand

Dand

31.10.2010 22:46

@Honzac: uz vim proc mi to blblo.. Musis si zvolit kodovani napr. UTF-8 a potom v tom online convertoru nastavit to same..

jana

jana

1.11.2010 9:24

po instalaci na SE X10 mini pro se na pametove karte vytvori pouze slozka “aldiko” a knihy nejdou nijak importovat. Mate nekdo zkusenosti co s tim, nebo na starsi verzi androidu aplikace proste nepojede jak ma?

Dominika

Dominika

9.1.2011 23:00

Já čtečku Aldiko používám každý den na svém HTC Desire. S českou diakritikou jsem zápasila několik hodin a úspěšně problém vyřešila. Stáhla jsem si program Calibre Ebook Managment, který umí v jednoduchých krocích obyčejný .doc přetvořit do formátu .epub Ale ani tady mi čeká diakritika nefungovala, zkoušela jsem jiné formáty a osvědčilo se mi dokumentu .doc uložit jako .rtf (rich text format), teprve pak ho v programu Calibre Ebook Managment převedu na formát .epub a soubor nahraji do telefonu. Česká diakritika funguje bez výhrad.
Někomu se to může zdát jako zdlouhavá cesta, ale nejsem žádný technoid a toto je jediná cesta, kterou jsem objevila svépomocí.

pavel

pavel

19.1.2011 20:02

mám Dell Streak a Aldiko před příchodem nové verze byla super čtečka. Po upgradu natahuje jednu knihu přes minutu a padá kdy to jen jde, takřka nejde používat. Takže asi iReader…

Cobra

Cobra

9.3.2012 9:06

Moje zkušenost s Aldikem je taková, že ač nová verze 2.0 umí otevřít PDF, čtení je naprosto nepohodlné a navíc jsem v aplikaci nenašel naprosto žádné nastavení. Vrátil jsem se k osvědčené čtečce Cool Reader a Aldiko nechci ani vidět.

RSS (komentáře k článku)