Aktualizace prohlížeče Chrome 42 přináší push notifikace

chrome_android

Po vypuštění prohlížeče Chrome ve verzi s číslem 42 pro desktopy uvolnil Google v rámci “aktualizační středy” update Chrome také pro operační systém Android. Stejně, jako verze pro počítače, přichází i mobilní derivace s podporou nativních notifikací.

Dle popisku si pod touto funkcí máme představit to, že “vývojáři mají k dispozici nové API pro push oznámení, skrze které jejich stránky mohou posílat upozornění uživatelům i poté, co byly uzavřeny.” Děsivou představu, jak v oznámeních vyskakuje jedna nevyžádaná notifikace za druhou, naštěstí Google mírní příslibem, že “uživatelé musí nejprve udělit výslovný souhlas s tím, že chtějí takové zprávy dostávat.”

V tuto chvíli oznámení obsahuje tlačítko “Site Settings”, kde je mohou uživatelé snadno zakázat. Předpokládáme, že notifikace budou používány jako upozornění na aktualizaci obsahu webu. Na platformě Android bude tento proces dle dostupných údajů fungovat podobně, jako na Windows, Mac a Linuxu – tedy vývojář může použít Google Cloud Messaging ke vzdálené aktivaci služby, která umí pracovat s JavaScriptem.

Dalším vylepšením je rozšíření podpory domovské obrazovky. Zatímco Chrome 32 pro Android přidalo do nabídky možnost vytvořit na ploše zástupce oblíbených webových stránek, Chrome 42 jde v této funkci o další krok dále. Umí totiž zástupce vytvořit přes nabídku, která se zobrazí v dolní části obrazovky, jak můžete vidět na následující animaci.

Nabídka přidání zástupce stránky na domovskou obrazovku Nabídka přidání zástupce stránky na domovskou obrazovku

Majitelé stránek, kteří budou chtít využívat nové funkce, musí splnit řadu podmínek – například servírovat veškerý obsah pomocí HTTPS, mít ikonu o rozměrech 144 x 144 obrazových bodů ve formátu PNG, a alespoň částečně pracovat offline – které se budou vyvíjet na základě zpětné vazby od uživatelů a vývojářů. Zatím nemáme k dispozici žádnou ukázku webu, který by nové funkce nabízel.

Na závěr přichází možná nepříjemná zpráva pro majitele starších telefonů a tabletů: Chrome 42 je poslední verzí, která podporuje Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Příští Chrome 43, jež se objeví patrně za šest týdnů, již bude vyžadovat Android 4.1 nebo vyšší.

Novinky Chrome 42 v bodech

  • Získejte nejnovější aktualizace z webů skrze oznámení.
  • Přidejte své oblíbené stránky na domovskou obrazovku ještě snadněji pomocí rychlé nabídky.
  • Opravy chyb a vylepšení výkonu.

Aktualizace na verzi 42.0.2311.107 bude uvolňována postupně v několika etapách, takže dočkat byste se jí měli v následujících dnech. Jestliže čekat nechcete, můžete si stáhnout instalační balíček z následujícího odkazu. V takovém případě budete muset v systémovém nastavení povolit instalaci z alternativních zdrojů.

Google Chrome: Fast & Secure
Google Chrome: Fast & Secure

Zdroje: Venture Beat, Droid Life, Chrome Releases, Android Police, Android Central.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)