TOPlist

Žena chtěla akcie ČEZu. Přes telefon přišla o 1,3 milionu Kč

podvod akcie ČEZ telefon

Jak ukazují stále přibývající případy a také zveřejňované finanční statistiky, kyber zločiny spojené s mobilním telefonem jsou pro zákeřné podvodníky velké terno. Jednou za čas jim k velkému „úlovku“ stačí dostatečně ošálit i jediného nebohého člověka. Velmi aktuálním příkladem je podvod spáchaný na starší ženě ze Šumperska. Chtěla si skrze telefonát koupit akcie společnosti ČEZ, ale nakonec postupně přišla o bezmála 1,3 milionu korun.

„Příběh se začal odehrávat 18. ledna, kdy zareagovala na nabídku možného nákupu akcií. Na základě pokynů poslala částku 5 000 Kč na účet banky. Hned následující den ji kontaktoval neznámý muž a s poškozenou komunikoval 4 hodiny a vzbudil v ní obavu o bezpečnost jejich finančních prostředků, které měla uložené na účtu. Pod smyšlenou legendou ochrany těchto peněz ji přiměl, aby si nainstalovala do svých zařízení, mobilu i počítače, doporučené aplikace a zaslala fotokopii osobního dokladu,“ popisuje mluvčí Policie ČR z Olomouckého kraje Miluše Zajícová.

Následná katastrofa byla kvůli důvěřivosti nevyhnutelná. „Za pomoci nainstalovaných aplikací sjednal neznámý muž za poškozenou úvěr ve výši 738 000 Kč a peníze poté v několika případech převedl na zahraniční účet. S poškozenou pak přestal komunikovat a žena tak přišla o necelých 1 350 000 Kč, které již zřejmě nikdy nezíská zpátky. Po včerejším oznámení oklamané ženy případ prověřujeme pro trestný čin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a trestný čin podvod,“ dodává Zajícová.

Jak obezřetní jsou proti podobným pokusům senioři ve vaší rodině?

Zdroj: PČR

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)