Ainol Novo 7 Aurora II – I s levným nástrojem hodně zažijete

main

Již první verze tabletu Ainol Novo 7 Aurora na čas rozvířila stojaté vody levné třídy androidích tabletů. První verze byla skutečně dokonalá! Co se týče poměru ceny a výkonu splňovala všechny představy uživatelů. Několik měsíců po uvedení na trh Ainolu Novo 7 Aurora tu máme verzi druhou – Ainol Novo 7 Aurora II. Ta se opět snaží zaútočit především na levnou sféru a opět poměrem cena/výkon. Nabídne nám totiž dvoujádrový Cortex A9, 16 GB paměti, miniHDMI či IPS displej. 

Obsah balení

Tablet dorazil v bílé krabici z pevného papíru (kartonu). Pod víkem, na kterém byl vyobrazen tablet, leží další, o něco menší, krabička, ve které je v igelitovém sáčku uložen Ainol Novo 7 Aurora II. Po vyjmutí krabičky s tabletem nalezneme USB kabel, OTG kabel, sluchátka a manuál “Jak začít”. Nabíjecí aparát je zabalen v samostatné krabici a balení jako takové bych hodnotil průměrně. Nic extra zde nečekejte (jako například obal na tablet, který dodává společnost Prestigio).

1 2


Technické parametry:

  • Rozměry a hmotnost: 186 x 120 x 11,9mm, 342g
  • Operační systém: Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich
  • Displej: 7″ (1024 × 600 px) IPS, 5x multitouch
  • Procesor: dvoujádrový CortexA9 s frekvencí 1,5GHz
  • Grafický akcelerátor: 2x Mali400, HW akcelerace her a videa až do rozlišení 1080p
  • Paměť: 1GB DDR3, 16GB vnitřní paměť
  • Fotoaparát: přední 2MPx
  • Bezdrátová komunikace: WiFi
  • Konektory: 3,5 mm Jack, mini HDMI, Mini USB OTG, čtečka karet microSD, nabíjecí konektor
  • Senzory: G-Sensor
  • Baterie a výdrž: 3 700 mAh, 3,7 V, dobíjecí lithium-iontová baterie, 6 hodin s Wifi
  • Obsah balení: tablet, USB kabel, OTG kabel, nabíječka, sluchátka

Konstrukce a vzhled

Tablet Ainol Novo 7 Aurora II nijak nevybočuje z normálu, co se týče designu a konstrukce samotné. Nabízí zaoblené rohy, průměrnou konstrukci a tenké provedení. Po obvodu celé dotykové plochy je tablet lemován širokým okrajem. Úhlopříčka dotykové plochy činí 7”, což je překvapivě dostačující velikost, na kterou vsadila i společnost Google s jejím tabletem Nexus 7. Možná by mohlo někomu připadat, že je to málo, v porovnání s takovým “tabletotelefonem” ( 5”) Galaxy Note od společnosti Samsung. Co se barvy týče, společnost Ainol vsadila na šedo-černé zbarvení.

3 4

O široce lemovaném okraji jsem se již zmínil. Pojďme se ale podívat, co v sobě ukrývá. Jak bývá všeobecným zvykem i společnost Ainol umístila kamerku s rozlišením 2 MPx, která slouží především k videohovorům pomocí Google Hangouts nebo Skype. Co ale bohužel chybí, je čidlo intenzity okolního osvětlení, takže regulace jasu je jen a pouze na vás, uživatelích.

5

Po levém okraji je tablet osázen několika vstupy. Příznivce poslechu hudby ve sluchátkách potěší klasická 3, 5 mm zdířka, následuje čtečka microSD karet, mikrofon, který jsem v průběhu testování v jednu chvíli považoval za zdířku pro tvrdý restart zařízení. Dále nás tu čeká již jen výstup pro HDMI konektor, miniUSB zdířka a zdířka pro napájení.

6

Na horním okraji již žádné výstupy nenalezneme. Nacházejí se tu naopak tři pro chod tabletu podstatná tlačítka. První je pro zapnutí a vypnutí obrazovky, druhé pro regulaci hlasitosti reproduktoru a to poslední je tlačítko domů. Bohužel jsou velmi nepěkně usazena a neustále o sobě dávají vědět vrzáním.

7

Pravá strana tabletu je určena pro úchyt. Zde tedy nic nenajdeme. To samé platí pro spodní okraj konstrukce tabletu.

8

Poslední strana, ta zadní, působí opět nepřekvapujícím dojmem.  Nepříjemně však šokuje nekvalitním reproduktorem. Co ovšem budete velice postrádat, je zadní fotoaparát. “Instagramáky” tento tablet moc šťastnými tedy neudělá.

9

Systém

V tabletu Ainol Novo 7 Aurora II se nachází Android Ice Cream Sandwich ve verzi 4.0.4 s klasickým čistým androidem bez jakékoliv nástavby. Co možná některé z vás překvapí, je fakt, že tablet je již ROOTnut, takže vám vcelku usnadní práci. V tabletu máme předinstalovaný Apex Launcher, který ale používat nemusíte a můžete si nechat jen a pouze čistý Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Systém jako takový se nijak nezadrhává. I když prvotní verze firmwaru nějaké ty mouchy měly, poslední verze už je krásně vyladěná. Co se týče aktualizace na Android 4.1 Jelly Bean, nemůžeme čekat zázraky a pravděpodobně se jí nedočkáme.

10

Domácí obrazovka

K dispozici máme standardně pět ploch, přičemž s předinstalovaným Apex Launcher bychom tuto číslovku mohli libovolně měnit. Mezi jednotlivými plochami přepínáme přejetím prstu do stran nebo kliknutím do stran. U klasického launcheru je hlavní plocha ta třetí. Notifikační lištu nalezneme na samém spodku plochy. Vlevo na notifikační liště se nachází ovládací prvky jako je tlačítko zpět, domů a tlačítko pro vyvolání nabídky multitaskingu. Na protější straně, jak můžeme vidět, jsou hodiny společně s informacemi o úrovni signálu WiFi, baterii a různých notifikacích. Položky na plochu dostáváme tak, že v pravém horním rohu “tapneme” tlačítko pro vyvolání menu, o kterém si povíme později. Tak tedy v menu stačí přidržet vámi vybranou ikonu aplikace nebo widget, počkat cca 2 sekundy a systém vás přepne zpět na domácí obrazovku, kde již záleží na vás, kam ikonku umístíte.

11 12

Zamykací obrazovka

Na zamykací obrazovce se prakticky nic nezměnilo. Přístroj odtud můžeme klasicky odemknout, otevřít aplikaci fotoaparát a zobrazit čas. Pakliže byste chtěli více vylepšení, stačí zapnout Apex Launcher.

13 14

Menu

Menu aplikací je řešeno tak, že mezi aplikacemi posouváte prstem zprava doleva a naopak, tedy horizontálně. To sáme platí pro řazení samotných aplikací, které se řadí podle názvu od A do Z. Jakmile se dostanete na konec výběru aplikací, nabídka okamžitě přeskočí na widgety. V pravém horním rohu je umístěna ikonka Google Play Store, přes kterou se do něho můžete jednoduše dostat. Na řazení aplikací nemáte žádný vliv.

15 16

Klávesnice

Jak jsem na začátku již jednou zmínil, systém je bez nástavby, a tedy mu náleží všechny klasické prvky systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Mezi nimi je i klávesnice. Na této klávesnici ale nehledejte žádné prvky, které by naznačovaly, že je používaná na tabletu, bohužel. Vše je, co se týče rozložení klávesnice, stejné jako na telefonech. Mně osobně klávesnice vyhovuje a neměl jsem s ní žádný problém, který by mě v psaní jakkoliv omezoval. T9 slovník pracuje naprosto spolehlivě. Občas sice opraví i něco, co by neměl, ale po většinu času budete tuto funkci automatické korekce vítat. Především pro vyřizování firemních e-mailů se tato vlastnost skvěle hodí.

17

Displej

Velice důležitá část tabletu Ainol Novo 7 Aurora II je LCD displej, který tvoří IPS panel. Díky těmto dvěma aspektům se nám dostává velice slušná podívaná. Rozlišení, které činí 1024 × 600 px je naprosto dostačující, a při pohledu vám žádné pixely vadit určitě nebudou. Multitouch na tomto tabletu dokáže rozpoznat jen pět prstů na dotykové ploše zároveň. Co mě ale velice mrzí, je fakt, že displej není nijak chráněn, a tudíž dochází k četným škrábancům. Viditelnost displeje na slunci se řadí mezi průměr, nijak zvlášť nevyniká.

4 18

Organizace a multimédia

Galerie

V tabletu se nachází klasická tabletová galerie, o které se ani nemusím nijak rozepisovat, jelikož tu každý z vás již určitě zná. Jako tradičně lze multimediální obsah (fotografie, videa) sdílet pomocí bezdrátových technologií (Bluetooth), či na sociální sítě (Google+, Instagram).

Přehrávač hudby

Přehrávač hudby se evidentně od dob Gingerbreadu nezměnil, takže doporučuji vyhledat vhodnou náhradu (Google Play Music, Apollo). O designu a funkcích raději ani nemluvím. Za zmínku stojí snad jen jednoduchý ekvalizér.

Přehrávač videa

Ainol Novo 7 Aurora II má již nainstalovanou aplikaci pro přehrávání videa s názvem Movie Player, která nám též mnoho funkcí nenabídne, tudíž musíme o dům dál a pořídit si například aplikaci MX Player, která tu předinstalovanou dokáže plnohodnotně v mnoha ohledech nahradit.

Herní a benchmark testy

Díky dvoujádrovému procesoru CortexA9, který v tabletu tepe, si můžeme zahrát opravdu kvalitní hry bez jakéhokoliv problému, že  vlastníme nedostatečně silné “železo”. Tablet například zvládá hry jako je GTA III, Dead Trigger, Shadowgun apod. Syntetické testy dopadly následovně…

Smartbench 2012: produktivity: 2459, gaming index: 1626
Nenamark 2: 45,7 fps
Quadrant Standart: 2623 bodů

19 20

Fotoaparát

Jelikož tablet Ainol Novo 7 Aurora II nedisponuje žádným kvalitním fotoaparátem, nýbrž jen obyčejnou přední 2 MPx kamerkou určenou pro videohovory, nemůžeme nic jiného než konstatovat, že její kvalita je přímo úměrná výsledkům, které můžeme vidět níže.

21


Výdrž baterie

Přestože tablet nemá nijak oslnivou kapacitu baterie (3 700 mAh), velmi mile překvapil svou výdrží, která leckdy přesahovala i dva dny při mírném používání (sem tam brouzdání na internetu, hraní nenáročných her jako například Angry Birds). Jak jsem již na začátku této recenze zmiňoval, tablet je ROOTnut, díky čemuž má mnoho možností navíc.Mezi ně patříi možnosti vybrání dvou režimů – performance a power saving. První režim, performance, se zaměřuje na výkon, ten druhý, power saving (CPU 800MHz), se snaží co nejvíce šetřit baterii. Výdrž tabletu bych tedy hodnotil nadprůměrně, jedinou výtku mám k občas zaseklému indikátoru baterie.

Hodnocení a závěr

Přestože jsem předchozí verzi tabletu, Ainol Novo 7 Aurora, v rukou neměl, musím uznat, že tento tablet je jeho úctyhodným nástupcem. Oproti Ainolu Novo 7 Aurora totiž nabízí dvoujádrový procesor a nejnovější verzi systému Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Na druhou stranu uživatele mírně znechucuje konstrukce, která vrže a ne vždy sedí v rukou tak, jak by měla. Co se týče plynulosti ,kterou zajišťuje procesor Cortex A9 a grafický akcelerátor Mali400, nelze mít prakticky žádné výtky. Zobrazovací schopnosti tabletu jsou dostačující a kvalitní IPS displej o rozlišení 1024 x 600 pixelů dokáže uspokojit každého milovníka elektroniky. Na design, velmi důležitou součást každého balení s elektronickou novinkou, společnost Ainol zjevně zapomněla. Design není vyloženě otřesný, mnoho vylepšení a úprav by však tablet snesl. Celkově bych ale tento tablet doporučil i na denní používání, tedy spíše na pročítání článků nebo knih.

Klady a zápory

Klady

  • Cena
  • Výkon
  • Výdrž na baterii
  • IPS Displej

Zápory

  • Nepřítomnost GPS, Bluetooth a zadního fotoaparátu
  • Zahřívání
  • Průměrná konstrukce

Orientační cena produktu

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Satomar s. r. o, kde můžete tablet Ainol Novo 7 Aurora II zakoupit.

Štěpán Víteček
O Autorovi - Štěpán Víteček

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)