Acer Smart Display – All in One s Androidem

Acer Smart Display

Velký hit poslední doby – All-in-One počítače – musí na trh tlačit každá alespoň trochu známější firma. Co si budeme povídat, jedná se určitě o velmi zajímavý koncept, který skýtá řadu výhod. Mimo jiné máte všechno úhledně naskládané v monitoru a nikde se vám neválí ta ošklivá plechová bedna, která vrčícím větrákem luxuje prach z koberce a ani se vám nestane, že v momentě, kdy budete chtít vstát od počítače, vám nohy zůstanou zapletené v hadovitém klubku kabelů. Všechny tyto přístroje zatím fungovaly v podstatě jen na klasických operačních systémech jako jsou Windows a Linux, přičemž Android se na ně podíval teprve nedávno. Svoji verzi už přichystal Viewsonic a zdá se, že Asus kutí počítač s duálním bootováním (Windows 8 a Android). Pojďme se nyní podívat blíže na model od Aceru.

 Acer Smart Display DA220HQL

Nezapamatovatelné modelové označení jsme si tímto odbyli již v nadpisu a můžeme se podívat na specifikace. Zobrazovací panel využívající technologii VA má úhlopříčku 21,5 palce a nabídne dnes již standardní FullHD rozlišení a právě díky zmíněné VA technologii se snad můžeme těšit i na příjemné barvy a široké pozorovací úhly. Na bocích zařízení se pak nachází tři USB porty a dokonce i microHDMI, tudíž lze tento počítač propojit i s jiným monitorem či televizí. Co by to bylo za počítač, kdyby nebyl dostatečně vybaven pro síťovou komunikaci, tudíž zde samozřejmě najdeme Wi-fi, ethernetovou přípojku s klasickým konektorem RJ-45 a rovněž i Bluetooth pro připojení bezdrátových klávesnic, myší a jiných vylomenin. Vzhledem k tomu, že Smart Display bude obsahovat nepříliš velkou vnitřní paměť o kapacitě 8 GB, byla by absence MicroSD portu skutečně trestuhodná. Naštěstí zde tento port najdeme (byť, bohužel, jenom jeden) a polepšíme si tedy “až” o 32 GB. Upřímně, větší kapacitou bychom my, uživatelé, určitě nepohrdli – zvlášť pokud se má jednat o alternativu k běžnému stolnímu počítači. Třešničkou na dortu je 1,2Mpix webkamerka pro videohovory.

Acer Smart Display

 Výbavu jsme si tedy v hrubých obrysech přiblížili a je čas podívat se na zoubek výkonu. Dvoujádrový procesor TI OMAP 4428 s frekvencí 1 GHz vážně neohromí (spousta mobilních telefonů obsahuje ve svých nepoměrně menších tělech o dost výkonnější čipy) a i 1 GB RAM můžeme označit za standard. Prostě žádná sláva. Navíc pokud se podíváme na cenovku, která činí nebaťovských 399 Euro (u nás odhadem do 12 000 Kč), začíná se nám na mysl vkrádat myšlenka, jestli si raději za stejnou cenu nepořídit třeba Acer Aspire Z3620, který vám nabídne plnohodnotné Windows 8 s nativním dotykovým rozhraním a nepoměrně vyšší výkon i možnosti. Navíc v rozměrném těle monitoru je místa habaděj. Zůstává otázka, zda by využití například čipsetu Tegra 3 nějak zásadně ovlivnilo cenu.

Z fotografií je jinak patrné stejně modifikované uživatelské rozhraní jako třeba u řady Iconia Tab, což může příznivcům vanilla Androidu (tedy systému prostého jakýchkoliv úprav) tak “trochu” vadit, ale je poměrně velká šance, že tuto modifikaci půjde vypnout. Přístroj samotný pak má poměrně nenápadný, skoro až nenápaditý design – snad až na podivnou spodní část, ve které je umístěn reproduktor a tlačítko na vypínání s modrou diodou. Důležité je, aby se konstruktéři vyvarovali poměrně časté chyby, kterou je zvýšený rám displeje neumožňující pohodlné ťuknutí do rohů obrazovky.

http://youtu.be/mFs4_oKJ-iQ

Naše dojmy

Acer Smart Display rozhodně není kdovíjak inovativní produkt, ale spíše přirozeným rozšířením portfolia o postupně se objevující androidí AIO počítače. Příjemná je volba displeje, 3 USB porty a vstup pro ethernetový kabel. Naopak zamrzí vyloženě průměrný hardware a především očekávaná cena. Chápeme, že dotykové LCD displeje v těchto velikostech nejsou otázkou pár stokorun, ale vypadá to, že Acer je tak trochu sám proti sobě, když už nyní má ve své nabídce podobně koncipovaný přístroj – jenže s mnohem vyšším výkonem, vypalovačkou, myší, klávesnicí, půlterovým diskem a plnohodnotným operačním systémem. Využití? Možná tak počítač v kuchyni nebo platforma pro hraní her s dětmi? Upřímně, spíš by bylo lepší si za tyto peníze koupit klasický tablet s vyšším výkonem a možností snadného přenášení. Ale třeba někomu z vás padl do oka. Co na něj říkáte?

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)