8pen – revoluční klávesnice pro Android?

Thumb Keyboard

1. 11. byla na Market uvolněna nová klávesnice s názvem 8pen, která představuje docela revoluční pojetí zadávání znaků (zda i v praxi použitelné si povíme až po otestování, které plánujeme). Místo zobrazení řady kláves rozděluje plochu na 4 aktivní oblasti a 1 střed. Zadávání znaků je potom realizováno tahem prstů mezi těmito oblastmi.

  • Začíná se vždy na středovém kolečku, a poté se prstem táhne do jednoho ze 4 sektorů
  • Každý sektor představuje skupinu znaků, která jsou dále rozdělená na levou a pravou polovinu. Při pohybu prstu ve směru pohybu hodinových ručiček se volí z písmen vpravo, při opačném směru z písmen vlevo. – Písmena jsou v sektoru umístěna v určitém pořadí, a které písmeno se nakonec zvolí závisí na tom, kolik sektorů celkem prst přejede, než se vrátí zpátky na střed (tím se písmeno potvrdí).
  • Mezera mezi slovy se pak zadává zvednutím prstu z kolečka (jinak je prst umístěn stále na obrazovce a jezdí po sektorech)
  • Klávesnice by dále měla podporovat možnost několika uživatelských gest pro rychlé zadávání celých slov

Na následujícím videu je názorná ukázka:

The 8pen

The 8pen

Klávesnice je podporována na Android OS 1.6 a vyšších (z důvodu podpory starších verzí OS zatím klávesnice nedisponuje hlasovým rozpoznáváním, ale je v plánu). V Marketu je k dispozici pouze plná verze za cca 27,81 Kč

qr

Zatím nevíme, zda bude klávesnice podporovat i prediktivní slovník, ani zda se plánuje podpora dalších jazyků (rozmístění písmen podle pořadí je přizpůsobeno pro angličtinu, stejně tak nejsou zřejmě k dispozici všechny znaky s diakritikou). Otázkou také zůstává, jak bude pracné si na klávesnici navyknout. Pokud se učení v praxi ukáže jako bezproblémové, velmi zajímavě vypadá vlastnost ukázaná ve videu, kdy je na obrazovce zobrazeno pouze středové kolečko (takže klávesnice nezakrývá aplikaci) a uživatel zadává písmena už ze zvyku.

Klávesnice nás každopádně zaujala a s autorem jsme v kontaktu, abychom vám mohli brzy přinést podrobnější test. Za tip děkujeme čtenáři Lweek :)

Roman Nepšinský
O Autorovi - Roman Nepšinský

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)