80 % klonů hry Flappy Bird obsahuje malware

flappy_bird_ico

Drtivá většina mobilních her, napodobujících či kopírujících již nedostupnou hru Flappy Bird, obsahuje škodlivý software. Tak to alespoň tvrdí bezpečnostní experti společnosti McAfee ve své zprávě. Podle nich je malware v 80 % testovaných klonů pro platformu Android.

80 % klonů hry Flappy Bird obsahuje malware 80 % klonů hry Flappy Bird obsahuje malware

Hra Flappy Bird s primitivní grafikou i příběhem dokázala zaujmout širokou veřejnost po celém světě a její hraní hraničilo v některých případech až se závislostí. Po nárůstu zájmu a s tím související pozornosti se ji autor Dong Nguyen rozhodl stáhnout z repositářů, později však tvrdil, že se Flappy Bird vrátí s mírnými úpravami. To se ale již nestalo.

Infikované klony hry se nejčastěji pokoušejí volat na čísla se zvýšeným tarifem bez vědomí a souhlasu uživatele, některé verze pro změnu odesílaly „prémiové SMS“ či zjišťovaly a odesílaly polohu uživatele (užitečné například proto, že to umožňuje hackerům třídit informace o kreditní kartě podle PSČ).

80 % klonů hry Flappy Bird obsahuje malware 80 % klonů hry Flappy Bird obsahuje malware

Poté, co hra zmizela z Obchodu Play, se takřka okamžitě se začaly objevovat její deriváty, kopírující nápad, způsob hraní a/nebo design. Informace, že téměř všechny klony jsou infikovány viry, není příliš překvapivá – autoři škodlivého softwaru rádi využívají zvýšeného zájmu o jakékoli téma a reagují vydáváním aplikací, které uživatelé v zápalu nadšení bez dlouhého přemýšlení a zkoumání požadovaných oprávnění nainstalují.

Pokročilejší uživatele jistě nepřekvapí, že mobilní programy mohou obsahovat škodlivý kód, který například zajistí volání na čísla se zvýšeným tarifem nebo vykrádá osobní údaje a odesílá je do nepovolaných rukou. Za nejzranitelnější platformu je v tomto směru považován Android, protože je založen na otevřeném zdrojovém kódu. Realita je ovšem taková, že stačí věnovat náležitou pozornost oprávněním, které aplikace požaduje před svou instalací (tomuto tématu jsme se podrobně věnovali ve článku Nenechte se špehovat svým Androidem! aneb Proč sledovat oprávnění aplikací?).

Zdroje: Cheza Site, USA Today, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)