6 věcí, proč je 5G budoucností internetu

5g rychlost cz pripojeni internet budoucnost

5G technologie je nově uváděný standart bezdrátové sítě, který díky vyšší rychlosti a menší odezvě nabídne spoustu nových prvků, které nastartují zcela novou éru mobilního připojení. Výstavba prvních 5G vysílačů by měla v České republice započít během roku 2020. Doba, ve které se budeme pravděpodobně nacházet už v příštím desetiletí vypadá z dnešního pohledu jako Sci-fi. Díky pokročilým technologiím a právě nástupu 5G sítí však může být toto Sci-fi jednoho dne realitou.

Internet věcí

Internet věcí by měl v budoucnu změnit pohled na to, jak používáme nejen internet, ale také jak řídíme svůj život. Už dnes můžeme koupit různé chytré produkty od hodinek přes televizory až po pračky a ledničky. Co ale bude dál? Pravděpodobně nás v příštím desetiletí čeká masivní rozšíření tzv. chytrých domů, aut nebo celých měst. Naše ráno tak bude pravděpodobně jednou vypadat tak, že řekneme našemu asistentovi ať nám připraví kávu, lednice nám oznámí, že si nemůžeme udělat svou oblíbenou snídani protože nám chybí máslo a tak pro něj zajedeme pomocí našeho autonomního vozidla, které o tom, že máslo chybí bude samozřejmě vědět a zaveze nás automaticky do nejbližšího supermarketu. Ve zdravotnictví bude mít zase díky chytrým náramkům a hodinkám náš lékař přehled o aktuálním zdravotním stavu.

How It Works: Internet of Things

How It Works: Internet of Things

Stejně jako tomu bylo dříve u počítačů a chytrých telefonů. Nejdříve se na tyto nové věci dívají lidé stylem „Co to je? Nic takového nepotřebuji a v životě potřebovat nebudu.“ a kolik z nich teď vlastní počítač a chytrý telefon? Řekl bych, že většina. Stejné to bude s IoT. Pokud nemáte doma chytré žárovky, ledničku nebo alespoň termostat, podle mého názoru si za 10 let ani nebudete moci koupit takovou věc „hloupou“. A proč by jste také chtěli? Chytré věci budou dostupné a plně kompatibilní se zbytkem vaší domácnosti. Na druhou stranu mám lehké obavy z toho, že nám s příchodem této doby lehce zakrní mozek.

Live stream ve VR

Virtuální realita je jedna z technologií, která zcela jistě zatím nenaplnila svůj potenciál. Osobně pro ni vidím potenciál jinde, než u VR hraní. S 5G sítí by totiž bylo možné živé streamování videa ve VR. Dokážete si představit koukat se takto na váš oblíbený fotbalový tým? Já se tedy na sledování zápasů Barcelony přímo na Camp Nou z pohodlí gauče dost těším!

Hologramové hovory

Když na trh přišly video hovory, představovalo to pro člověka revoluci. Povídat si a zároveň vidět na obrazovce člověka, který je na druhé straně světa bylo a dodnes je super. Co ale hologramové hovory? Co takhle, kdyby byl člověk, kterému zrovna zavoláte ve stejné místnosti jako jste vy? Vodafone tyto hovory delší dobu testuje a zatím tvrdí, že úspěšně. Pokud tak budeme moci hologramové hovory jednou provádět, co za technologii bude následovat? Teleport?

Vodafone makes the UK’s first live holographic call using 5G

Vodafone makes the UK’s first live holographic call using 5G

Extrémně rychlé stahování dat

Technicky je možné stáhnout si jakkoliv velký soubor i na 4G, nebo dokonce 3G síti. Dokážete si ale představit, jak dlouho byste takto stahovali například 100 GB dat? Ano, necháte telefon ležet a za nějakou dobu se vám data stáhnou i na 4G. S nástupem 5G sítí bude však takové stahování otázkou vteřin, maximálně minut. Je tak zcela reálné, že budeme za pár let stahovat hry, které mají stejnou velikost, jako na PC a konzolích. Hry budou mít lepší grafiku a budou podstatně rozlehlejší. Tomu se budou muset samozřejmě přizpůsobit i výrobci mobilních zařízení a to tak, že se rapidně zvýší jejich úložiště.

5g rychlost stahovani

Užitečnější rozšířená realita

Rozšířená realita je stejně jako ta virtuální ještě ve fázi testování. V budoucnu bychom ji mohli využívat k užitečnějším věcem, než ke hraní Minecraftu (WWDC 2019). Na trh pravděpodobně přijdou personalisované billboardové reklamy, virtuální průvodci a další technologie. Ty samozřejmě uvidíme pouze s chytrými brýlemi nebo pomocí fotoaparátu. Microsoft se snaží se svými Hololens o něco podobného už celkem dlouho. Důvod, proč nejsou brýle příliš populární je za prvé cena, která činí astronomických 150 tisíc korun a za druhé doba. Aktuálně se totiž lidstvo nenachází ve fázi, kdy by běžný uživatel našel pro takové brýle uplatnění. Chytrá města totiž teprve přichází a tak by jejich využití skončilo u vás doma. S příchodem 5G by však mohla tato technologie dospět a nabídnout nám zajímavé možnosti.

AR rozsirena realita hololens 5g

5G síť bude určitě revolucí a bude zajímavé sledovat, jak budou velcí hráči na příchod této technologie reagovat. Doufejme, že mobilní operátoři zmoudří a v době nástupu 5G sítí zruší směšné datové balíčky, abychom mohli využívat 5G naplno. Jedno je však jisté, čekají nás zajímavé a úplně nové technologie, o kterých jsme pár let zpět neměli ani zdání. Otázkou je, zda se následující roky nestanou rájem hackerů. Soukromí a bezpečnost každého jednotlivce bude mít s nástupem nových technologií mnohem větší váhu, než kdy předtím. V dalším článku si ukážeme další, ale poněkud mainstreamovější věci, které s sebou příchod 5G sítě přinese.

Nadchla vás některá z uvedených technologií?

Zdroj: techaradar.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)