Čtenáři doporučují: 6 nejlepších klávesnic pro Android

6_klavesnic_ico

Zatímco v redakci jsme v rámci cyklu SvětAndroida doporučuje sesbírali jen tři tipy, naši čtenáři doplnili seznam alternativních klávesnic o dalších šest kousků. Celkem tak budete mít na výběr z devíti klávesnic, z nichž ani jedna nemá hodnocení horší než 3,9. V nabídce najdete jak tradiční klaviatury, na kterých se píše „vyťukáváním“ písmenek, tak verze pro ty, kteří preferují stále populárnější psaní tahem prstu.

Ikony šesti nejlepších klávesnic Ikony šesti nejlepších klávesnic

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
 • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
 • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
 • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
 • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe

Během dvou týdnů jsme obdrželi devět nominací, nicméně jednu jsme museli škrtnout, protože se jednalo o klávesnici SwiftKey, která se objevila již v redaktorském kole. Nakonec nám tedy zůstalo 8 hlasů pro šest aplikací.

Redakční výběr nejlepších klávesnic

Redaktoři našeho portálu před třemi týdny doporučili tyto tři klávesnice:

TouchPal Keyboard – Cute Emoji

Vítězem čtenářského kola se stala klávesnice TouchPal, která získala dva hlasy. Prvním nominujícím je Robbi36: “Důvod, proč používám klávesnici TouchPal je hlavně ten, že má rozložení devíti kláves jako na starém tlačítkovém mobilu, jednoduché přidání nového slova a změnu velikosti klávesnice. Zkoušel jsem několik klávesnic, ale všechny mají jen QWERTZ rozložení. Takto v pohodě píšu jen jedním palcem a při použití predikce možná rychleji, než kdybych měl QWERTZ klávesnici. Vyhovuje i manželce, která si těžko zvykala na smartphone, ale tato klávesnice ji též vyhovuje. Používám ji už 4 roky a neměnil bych. :)” Dotazy na klávesnici, která umí tradiční rozložení klasických tlačítkových telefonů (tedy 3×4) jsou poměrně časté, a právě TouchPal může být ideálním řešením tohoto požadavku.

Druhým zastáncem tohoto řešení je Mado: “Je to naprosto spolehlivá a “odladěná” klávesnice, která poskytuje takové funkce, které se nachází i v placených klávesnicích, ovšem je gratis:-) Umí spoustu funkcí dle požadavku uživatele. Její nastavení je intuitivní, v češtině, prostě nedám na ní dopustit! Stojí za to vyzkoušet. O populárnosti svědčí i počet stažení z Obchodu Play= 50 milionů !!! :-) Mějte trpělivost s nastavením v menu.”

V oficiálním popisku Obchodu Play autoři na prvním místě slibují snadné a rychlé psaní. Dalším lákadlem má být více než tisíc smajlíků a emotikon. Chlubí se také již poněkud vousatým oceněním z roku 2009, kdy v Barceloně dostali cenu GSMA Global Mobile Awards.

Jako hlavní rysy a funkce jmenují:

 • Pohodlné vkládání smajlíků a emotikon.
 • Možnost změny barvy klávesnice, tapety a rozložení dle vašich preferencí.
 • Více než sto barevných motivů s možností vytvoření vlastního s libovolným obrázkem.
 • Kontextová predikce, nejvýkonnější korekce chyb a překlepů.
 • Více než 97 podporovaných jazyků včetně češtiny a slovenštiny.
 • Cloudové předpovídání dalšího slova, které budete chtít napsat.

TouchPal Keyboard

TouchPal Keyboard

TouchPal Keyboard – Cute Emoji je ke stažení zdarma a dosud si ji nainstalovalo více než 50 milionů uživatelů. Průměrná známka je velmi pěkných 4,4 z 5,0 možných.

Ke spokojeným uživatelům se řadí například Vojtěch Kudrna, který TouchPal používá na Samsungu Galaxy S5: “Absolutně nejlepší klávesnice, úžasné rychlá a přesná, navíc téměř všechno, od funkcí po interface, je nastavitelné. 100% doporučuji!”

TouchPal Keyboard-Cute Emoji,theme, sticker, GIFs
TouchPal Keyboard-Cute Emoji,theme, sticker, GIFs

AnySoftKeyboard

Pomyslné stříbro si od čtenářů odnáší AnySoftKeyboard. Jejím velkým zastáncem je čtenář, který se podepsal jako Rradek: “Odzkoušel jsem veliké množství klávesnic, ale hledal jsem něco, co by nejvíce připomínalo klávesnici počítačovou a to včetně diakritiky. Po nainstalování AnySoftKeyboard je nutné ještě stáhnout české rozložení, ale nejlepší je právě obrovská možnost nastavení komplet v češtině. Používám velký telefon a tak využívám možnost stlačení klávesnice k jedné straně, abych mohl psát pohodlně jednou rukou, a navíc jsem si přidal horní řádku s číslicemi, jelikož píšu čísla velice často. Dobře je také vymyšleno přepínání na klávesnice s různými znaky – stačí je přejet prstem přes klávesnici, jednou, dvakrát, nebo třikrát. Motivů je ke stažení v obchodě Play mraky. Lepší klávesnici jsem zatím nenašel, a je fakt že už ani nehledám.”

Podobně nadšený je z této klaviatury také Martin: “Za velice důležitý aspekt této klávesnice považuji to, že je open-source, tudíž odpadá podezření ze sledování. Dále mě velice těší její hardwarová nenáročnost (mám velice slabý telefon s miniaturní RAM), tj. že běžně žere okolo 5 MB RAM. Právě v tomto ohledu mi nevyhovují klávesnice zmíněné v článku. SwiftKey mi z telefonu udělala šneka, Fleksy šneka po obrně. Dále má pěkné české rozložení kláves včetně řádku znaků s diakritikou, nad který ještě můžete přidat řádek čísel. Nemá vlastní slovník, používá systémový a neumožňuje psát tahem, ale podporuje gesta spouštějící různé akce (přechod na klávesnici symbolů, smazání posledního slova, zobrazení šipek…). Podporuje motivy i smajlíky.”

V oficiálním popisku vyzdvihována podpora více jazyků, mezi kterými nechybí čeština. Autoři dále tvrdí, že jde o jednu z nejvíce přizpůsobitelných klávesnic pro Android.

Hlavní vlastnosti a funkce:

 • Podpora mnoha jazyků formou doinstalovatelných balíčků.
 • Automatické dokončování rozepsaných slov s predikcí, která se učí dle vašeho stylu psaní.
 • Poradí si s více doteky současně (například Shift).
 • Podpora hlasového vstupu.
 • Kompaktní a tabletový režim.
 • Podpora gest.
 • Možnost změny vzhledu přes grafická témata.
 • Editor integrovaného uživatelského slovníku.
 • Akce schránky: kopírovat, vložit, vybrat vše, vybrat zvolené.

Klávesnice AnySoftKeyboard má více než milion stažení a průměrnou známku 4,4.

Malou náročnost na systémové prostředky vyzdvihuje také Martin Kinčl, který v Obchodě Play udělil pět hvězdiček: “Skvělé české rozvržení (potřeba doinstalovat). I na pomalém telefonu funguje skvěle.”

AnySoftKeyboard
AnySoftKeyboard

Swype Keyboard

Na stupně vítězů se vešla ještě klaviatura Swype Keyboard, nominovaná čtenářem s přezdívkou SeppWinkler. Ten na její podporu napsal: “Podľa mňa najlepšia klávesnica pre Android. Ako prvá zaviedla písanie ťahom, ktoré mi najviac vyhovuje, slovník a nastavenia synchronizuje na všetkých zariadeniach, má peknú tmavú tému, ľahko sa ovláda, pre mňa super. Skúšal som aj iné obľúbené, dve mám kúpené, ale Swype je naj :)”

Také vývojáři komunikují na předním místě široké možnosti nastavení této klávesnice. Dalším typickým rysem je rychlé psaní, a to jak konvenčním “vyťukáváním,” tak i tahem. Swype se přitom učí ze způsobu, jakým píšete, takže čím častěji ji budete používat, tím více toho bude umět.

Zásadní vlastnosti:

 • Integrovaný online obchod s grafickými tématy.
 • Stovky smajlíků a emotikon pro vyjádření emocí.
 • Možnost zadávat texty ve dvou jazycích současně.
 • Velmi zevrubné možnosti nastavení.
 • Záloha a synchronizace osobního slovníku mezi zařízeními.
 • Schopnost předpovídat další slova, která chcete napsat.
 • Více než osmdesát doinstalovatelných jazyků a dialektů.
 • Plnohodnotné rozložení pro tablety.
 • Podpora hlasového vstupu s vlastní technologií Dragon.
 • Možnost změny vzhledu díky podpoře témat.
 • Podpora gest.
 • Podpora usnadnění přístupu.

Swype 2.0 Video

Swype 2.0 Video

 

Abyste se mohli o kvalitách této klávesnice dostatečně přesvědčit, dávají autoři k dispozici 30denní zkušební verzi. Po uplynutí testovacího období však budete muset koupit placenou verzi za symbolických 30 korun.

Bezplatnou variantu si vyzkoušelo více než pět milionů uživatelů a její známka je 4,3.

Po otestování několika alternativ udělil pět hvězdiček Michal Kalián, který přidal komentář: “Při koupi SGSI jsem měl Swype. Po přechodu na Cyanogen jsem o něj přišel. Vyzkoušel jsem hodně programů. Slide-it a další. Fungují dobře, swype je ale jednoznačně nejlepší.”

Swype Keyboard Trial
Swype Keyboard Trial

Multiling O Keyboard + emoji

Druhou polovinu dnešního přehledu klávesnic zahajuje Multiling O Keyboard. Našim čtenářům ji doporučuje sklo235, která na vysvětlení své nominace sepsala příkladný přehled hlavních výhod: “Používám několik let a nevyměním z těchto důvodů:

 1. Možnost instalace velmi mnoha jazyků a velmi jednoduché a rychlé přepínání mezi nimi. Úžasné při učení slovíček.
 2. Možnost nastavení číselné klávesnice podle vlastní potřeby, v základu se sice v češtině neobjevuje, ale rychle jsem si na to zvykla, dá se přepnout rychle a několika způsoby.
 3. Možnost vložit text přes schránku. Často opakovaný text se dá uložit pod zkratku. Využívám velmi často.
 4. Možná změna typu písma – nepoužívám často písmo vzhůru nohama, ale někdy se hodí, v soukromých SMS a mailech občas s radostí použiji.
 5. Snadné označení části nebo celého textu.
 6. Nastavení témat – velikosti písma, pozadí, barev.
 7. Překladač. Nepoužívám často, ale stejně, kdo z vás to má :-)? (To tedy fakt nevím, možná je běžný, ale jiné klávesnice moc neznám.)
 8. Existuje možnost sestavit si vlastní klávesnici – polohu písmen apod. (přes PC). Zatím jsem nezkusila, ale hned jak bude čas…..
 9. Uložení často používaných slov, případně jejich odstranění ze slovníku – ke každému nainstalovanému jazyku.

Je toho asi mnohem více, na všechno si nevzpomenu – ano, emoji, nesmí chybět. Nastavení je poměrně obsáhlé a v angličtině, pluginy se musí stáhnout, zato se dá nastavit skoro všechno. Nenašla jsem pouze barvu písma, ale i ta se tam možná někde skrývá.”

Autoři v oficiálním popisku jmenují následující fakta:

 • Nenáročná, flexibilní a výkonná.
 • Podpora více než 200 jazyků včetně češtiny a slovenštiny.
 • Možnost psaní tahem prstu.
 • Rozložení klávesnice jako na počítači.
 • Podpora gesto pro rychlé zadání speciálních symbolů, slov nebo věty.
 • Možnost změny pozice a velikosti.
 • Neomezené možnosti témat, stylů a nastavení barev.
 • Integrovaná kalkulačka.
 • Řada rozvržení: QWERTY, QWERTZ, AZERTY, DVORAK,5 řádků nebo 4 řádky.
 • Velmi široké možnosti přizpůsobení.
 • Režim úprav, ve kterém můžete vybrat text, kopírovat, vyjímat a vkládat.
 • Nevyžaduje oprávnění k přístupu na Internet.

OKeyboard

OKeyboard

Po více než milionu instalací má tato klávesnice známku 4,2. Instalační balíček velký jen 448 KB můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.1 a novějším.

Stručně a jasně vyjádřil názor na tuto aplikaci uživatel Jiří Forst, který k uděleným pěti hvězdičkám napsal: “Prostě skvělá – jen 300 kilo a strčí do kapsy i mnohem větší a s lepším jménem. :)”

Multiling O Keyboard + emoji
Multiling O Keyboard + emoji

Smart Keyboard

Smart Keyboard nominoval MatinK., který napsal jen stručné: “Plné rozložení českých znaků a velké množství nastavení.”

Pro další informace jsme se tak museli vydat do Obchodu Play, kde jsme se dočetli, že Smart Keyboard je klávesnice s podporou více doteků současně, která si poradí s celou řadou jazyků včetně češtiny. Nabídnout může změnu vzhledu prostřednictvím skinů, hlasové zadávání, inteligentní slovník a navrhování dalších slov.

Podívejme se nyní na výčet hlavních vlastností:

 • Vícedotekový vstup (což znamená, že můžete psát oběma rukama).
 • Podpora mnoha rozložení a jazyků včetně češtiny.
 • Hlasový vstup s převodem řeči na text.
 • T9 a kompaktní QWERTY v režimu na výšku.
 • Podpora emotikon.
 • Podpora grafických témat.
 • Schopnost rychle opravit již napsaná slova.
 • Volitelné klávesy se šipkami na hlavní klávesnici.
 • Nástroj pro kalibraci klávesnice pro lepší přesnost.
 • Rychle přístupné speciální znaky dlouhým stisknutím.
 • Slovník, který se sám učí, návrhy dalších slov, automatické korekce.
 • Přizpůsobitelné zkratky pro vkládání automatického textu.
 • Nastavitelná gesta a smajlíky.
 • Přizpůsobitelné zvuky.
 • Zálohování nastavení a slovníků na SD kartu, možnost importu do CSV.

Smart Keyboard App Review (What’s The Apps)

Smart Keyboard App Review (What's The Apps)

K dispozici je testovací verze zdarma, v případě spokojenosti si později můžete koupit plnohodnotnou variantu za 65 Kč.

Bezplatnou verzi si stáhlo přes deset milionů uživatelů a její průměrná známka je 4,1. Instalační balíček velký 2,2 MB lze použít na zařízeních s Androidem 2.2 a vyšším.

Ke spokojeným uživatelům patří například Petr Vítek, který napsal: “Nejlepší skinovatelná a přesná klávesnice s ideální možností personalizace a korekcí chyb :-) Pro mě nepostradatelná, i kdyby byla za stováka :-)”

Smart Keyboard Pro
Smart Keyboard Pro

Minuum Keyboard + Smart Emoji

Poslední, ale jistě ne nejhorší na dnešním seznamu klávesnic je Minuum Keyboard. Doporučil ji kubik256 s krátkým komentářem: “Super na opravdu malých displejích… např. na hodinkách na LCD 1,5″ ;)”

Hlavním rysem této klávesnice je její minimalistická velikost, díky které je vhodná především na zařízení s menší obrazovkou. Minuum podporuje několik jazyků včetně češtiny, o slovenštině se však její autoři nezmiňují.

Hlavní vlastnosti a funkce:

 • Můžete psát rychle bez obav z překlepů, díky inteligentní automatické korekci, která se učí, jak píšete.
 • Více prostoru na obrazovce.
 • Vyberte si z alternativních rozložení klávesnice, jako jsou QWERTZ, AZERTY, A-Z.
 • Možnost přepínání mezi malým a velkým režimem.
 • Rychlejší psaní díky chytré predikci, která se učí z vašeho seznamu slov, slovních kombinací a stylu psaní.
 • Podpora smajlíků a emotikon.
 • Možnost rychlého odstranění slov ze slovníku.
 • Podpora zkratek prostřednictvím gest.
 • Zadávání textu hlasem Google Voice.
Poslední v dnešním přehledu klávesnic: Minuum Keyboard + Smart Emoji Poslední v dnešním přehledu klávesnic: Minuum Keyboard + Smart Emoji

Minuum Keyboard nabízí k otestování 30denní demoverzi se všemi funkcemi. Pokud ji budete chtít používat déle, budete si muset pořídit placenou verzi za ne právě laciných 94 korun.

Bezplatnou variantu zatím zkusilo přes půl milionu uživatelů a její průměrná známka je 3,9. Instalační balíček velký 47 MB lze použít na Androidu 4.0 a vyšším.

Ani zde nemůžeme vynechat názor spokojeného uživatele, kterým je tentokrát Roman Machata. Ten k pěti uděleným hvězdičkám napsal: “Velmi slušná klávesnice. Koukám, že nakonec připravili i klasický layout, je přeci jen praktičtější. Stále chybí ale na klávesnici znak ď. Uvítal bych možnost swype psaní. Český slovník se mi zdá jako jeden z nejlepších. Výborně se učí, není třeba se starat o ukládání slov do slovníku.!

Minuum Keyboard Free + Emoji
Minuum Keyboard Free + Emoji

Minuum Keyboard + Smart Emoji
Minuum Keyboard + Smart Emoji

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)