5 Google Now příkazů, které vám každý den usnadní život #2

google-now-5-prikazu

V prvním díle našeho miniseriálu jsme si představili 5 Google Now příkazů v češtině, které vám mohou pomáhat každý den. Na přání našich čtenářů přinášíme další várku tipů, která se bude hodit.

Jak používat Google Now?

Pro uživatele, kteří do světa Google Now ještě vůbec neprostoupili, začněme krátkým úvodem. Google Now slouží u telefonu jako osobní asistent, který může na základě vašeho používání telefonu a polohy nabízet užitečné informace. Funguje zároveň jako hlasový vyhledávač i prostředek, kterým lze telefon ovládat. A to i hlasovými povely v češtině, na které se dnes zaměříme. U většiny telefonů postačí podržet tlačítko domů, čímž Google Now spustíme. Následně stačí kliknout na ikonu mikrofonu nebo říci “OK, Google”, což spustí rozpoznávání hlasu.

U některých Launcherů (aplikací pro domácí obrazovku) lze nastavit, aby šel příkaz “Ok, Google” vyslovit i na libovolné domácí obrazovce, což celý proces urychlí. V redakci tuto možnost používáme například u jednoho z nejpopulárnějších Launcherů – Nova Launcheru.

5 Google Now příkazů

Rychlé vytáčení kontaktů

Někteří čtenáři pod prvním článkem vyslovili přání, že by se jim hodilo hlasem vytáčet kontakty. Google Now tuto funkci opravdu umí a funguje vcelku spolehlivě. Narazit můžete jen v případě, že má člověk netypické jméno, které není hlasem dobře rozpoznáno. Běžná křestní jména i příjmení však nedělají Google Now problém, a to dokonce ani po skloňování. V případě, že Google Now najde více shod jmen, je potřeba ještě kliknutím vybrat to správné.

Volej Alča – běžné vytočení kontaktu,

Zavolej tátovi – vytáčet jde i pří skloňování,

Zavolej Petrovi Novákovi – i celé jméno jde vyskloňovat a Google Now si s tím poradí.

Pište SMS nebo e-maily hlasem

Diktování hlasem funguje u Google velmi dobře (až na čárky a tečky ve větách), a tak se přímo vybízí napsání SMS či e-mailů hlasem. Opět funkce, kterou zařadíme mezi 5 příkazů Google Now dnešního článku. Stačí velice jednoduše vyslovit, že chceme napsat SMS, přidat příjemce a zároveň text zprávy. Tento způsob se nejspíš nehodí na delší a důležité zprávy, ale spíše na rychlejší oznámení typu “Budu tam za 30 minut”, “Už jste dorazili?” apod.

Napiš SMS Alče dorazím později – zašle běžnou SMS s textem “dorazím později” na kontakt Alča,

Poslat e-mail tátovi v kolik se sejdeme? – odešle e-mail (pokud jej má kontakt uveden) kontaktu táta.

Šikovný převod jednotek

Převod mezi jednotkami potrápí většinu z nás, hlavně při pobytu v zahraničí. Typickými otázkami jsou převody měn eur či dolarů na koruny. Potrápit ale mohou třeba i vzdálenosti (míle vs. kilometry), případně palce na centimetry. I v tomto případě sada Google Now příkazů pomůže, i když je na místě poznamenat, že ne všechny formulace a jednotky Google pochopí. S těmi základními na převod měn však nemívá problémy.

Kolik korun je 8 EUR? – převede 8 EUR na české koruny,

Kolik kilometrů je 25 mil – převede 25 mil na kilometry,

5 palců v centimetrech – převede 5 palců na centimetry,

Navigace a vyhledávání míst v okolí

Google si hýčká již řadu let svou navigaci a není překvapením, že i spousta Google Now příkazů ji dokáže využívat. Nejjednodušší je zadat přímo slovo navigovat a nadiktovat adresu. Můžete však použít i jméno uložených míst (práce, domov apod.). Můžete se však zeptat i na nejbližší umístění v okolí – třeba na bankomat, nemocnici nebo nákupní centrum.

Navigovat do práce – spustí Google navigaci do místa, které je uloženo jako práce,

Naviguj do Sokolská 82, Praha – spustí navigaci na vybranou adresu,

Nejbližší bankomat – vyhledá a zobrazí nejbližší bankomaty podle vaší polohy.

Přehrávání hudby podle přání

Kolikrát se vám již stalo, že jste si začali broukat nějakou skladbu a rádi byste si ji přehráli v originále? Běžně by člověk musel spouštět aplikaci pro hudbu a zadávat její jméno. Google Now však může tento proces razantně usnadnit – stačí jen vyslovit, jakou skladu si přejete přehrát. Při prvním zadání tohoto příkazu jen stačí vybrat standardní aplikaci, ve které chcete hudbu spustit.

Přehraj Hey You od Pink Floyd – spustí vybranou skladbu,

Přehraj nějakou hudbu – spustí náhodné přehrávání v Google Music.

Líbil se vám náš výběr 5 Google Now příkazů pro každý den? Používáte také nějaký užitečný příkaz?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)