TOPlist

Řidiči, jásejte: První zásadní doklad postačí mít v mobilu

zelená karta mobil

Pokud patříte mezi majitele řidičského průkazu a současně fandíte postupnému přesunu potřebných dokumentů do chytrých telefonů, máme pro vás dobrou zprávu. Tzv. zelená karta, která potvrzuje zaplacení povinného ručení za vozidlo, se nemusí nutně nacházet v papírové podobě v autě a k prokázání postačí informace na displeji mobilu. Vychází to z pár dnů starého rozhodnutí Ministerstva financí, které posuzovalo a také zrušilo dřívější případ ze Středočeského kraje.

„Uvedenou povinnost takto splnit lze, a proto MF zrušilo rozhodnutí správních orgánů nižších stupňů, která naopak vycházela z právního názoru, že zelenou kartu je třeba předložit výlučně v listinné podobě. Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla požadavky na podobu zelené karty výslovně nestanoví, protože zákonem použitá slova „předložit“, „vydat“ či „osvědčení“ jsou z hlediska podoby písemnosti neutrální a mohou se týkat jak listinné, tak elektronické podoby,“ vysvětluje ministerstvo na vlastním webu, proč se postavilo proti původnímu rozhodnutí jednoho z městských úřadů.

V závěru zprávy Ministerstvo financí dodává, že rozhodnutí není změnou stanoviska, ale pouze rozhodnutím v individuální věci, nicméně o promítnutí do metodických postupů už aktivně jedná s Policií ČR. Řidiči tedy mohou v podstatě počítat s tím, že zelená karta či jiná podoba potvrzení o zaplacení povinného ručení bude stačit při kontrole v mobilním telefonu. V případě tahanic by se mělo za šoféry postavit MF. Rozhodnutí je předvojem důležité digitalizace dokladů, která (pro dobrovolné zájemce) přesune řidičské či občanské průkazy do chytrých telefonů. A to snad již příští rok.

Budete dál vozit vytištěnou zelenou kartu?

Zdroj: MFČR

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)