TOPlist

Ze života s Android Wear [uživatelská recenze]

LG-G-Watch-1

Uživatelská recenze

Jeden z našich čtenářů se s námi podělí o své zkušenosti s chytrými hodinkami se systémem Android Wear. Tento článek nepochází z dílen redakce, ale jejím autorem je Libor Foltýnek, Android nadšenec a čtenář portálu Svět Androida stejně jako vy.

Úvod

Chytré hodinky jsou v současnosti fenomén, který potkáváme, kam se podíváme. Kdo je nevyrábí, jako by nebyl a dokonce i Apple už své chytré hodinky alespoň představil. Nebudu zabíhat do historických podrobností a jen zmíním, že se zdaleka nejedná o novinku roku 2014. Už v roce 2012 Sony nabízelo hodinky Smartwatch MN2 s upraveným Androidem a aktuálně nabízí jejich nástupce SW2, které jsem měl čest asi půl roku vlastnit, a protoje občas zmíním pro srovnání.

V tomto textu se budu zabývat především chytrými hodinkami se systémem Android Wear, konkrétně modelem LG G Watch. Jedná se o hodinky velice jednoduchého vzhledu se čtvercovým displejem s rozlišením 280×280 pixelů a základní výbavou. Tu tvoří z technologií bluetooth ve verzi 4 LE, mikrofon, senzor pohybu a tím vlastně končíme. Některé konkurenční modely nabízí měření tepu a zatím neuvedené Sony SW3 i GPS.

Proč?

Máme za sebou zběžné představení chytrých hodinek a určitě se vám na mysl vtírá otázka: proč? Má to smysl? Co získám? Má to víc kladů nebo záporů?

Samozřejmě nevěřím, že bych vám mohl dát jasnou odpověď, jestli si chytré hodinky pořídit nebo ne, nebo dokonce které, ale pokusím se zprostředkovat asi tři týdny života s LG W Watch.

Na některé zážitky vás žádná recenze nepřipraví. Některé vlastnosti totiž vypadají na papíře skvěle a v praxi je to nepoužitelné a někdy zase naopak papírově lowendový parametr se ukáže jako naprosto dostačující.

Něco o hardware

Vzhled

Vzhled je velice subjektivně vnímaná vlastnost. Pokud považujete hodinky za součást vašeho image, asi vás chytré hodinky neosloví, snad s výjimkou Moto 360 nebo chystaných LG G Watch R.

Moje LG G Watch jsou vlastně černý obdélník s šedým pryžovým řemínkem. Řemínek mně vyhovuje, protože jde snadno změnit upnutí a hodinky jsou navrženy tak, aby řemínek šel vyměnit za jiný.

Displej

Displej je velice důležitá část jakéhokoliv elektronického zařízení. Chytré hodinky nabízejí různé technologie, od obyčejného LCD u LG G Watch, přes AMOLED u Samsung Live až po transreflexivní displej, slíbený u Sony SW3 (Známe ho už od Sony SW2. Je to displej, který je vidět tím lépe, čím více na něho dopadá světla, takže na sluníčku je opravdu krásně čitelný, za což ale zaplatíme ztrátou barev).

V tomto srovnání vypadá displej LG G Watch jako chudý příbuzný. Nemám bohužel možnost přímého srovnání s ostatními hodinkami, ale můžu s klidným svědomím prohlásit, že tento displej poměrně dobře plní svou roli. Převážnou část dne trávím v budovách, kde je displej krásně čitelný is jasem nastaveným na nejnižší hodnotu. Na sluníčku je třeba displej aktivovat a informace stále nejsou čitelné perfektně, ale pro základní info to stačí.

Pozn. Displej u Android Wear může fungovat ve dvou režimech. Můžete ho nechat po chvíli zcela zhasnout a tím šetřit baterii anebo ho nechat jen pohasnout. Displej se na plný jas rozsvítí buď poklepáním, nebo gestem, které ale nefunguje na 100% spolehlivě.

Baterie – výdrž, nabíjení

Můžeme se dočíst, že LG G Watch obsahují baterii o kapacitě 400mAh, což je nám houby platné, protože o reálné výdrži to neříká vůbec nic.

Mám dvě zprávy, relativně dobrou a špatnou. Dobrá je, že LG G Watch vydrží bez nabíjení s velkou rezervou celý den. Špatná je, že jen jeden den. Přesněji, když je v 6 hodin ráno odpojím z nabíjecí kolébky, večer je baterie na asi 40% při běžném používání.

Nabíjení je řešeno pomocí magnetické kolébky, která má ze spodní strany nějakou přísavnou nebo lepící plochu. Blíže jsem to nezkoumal, potřebuju kolébku přenášet, takže jsem nesundával krycí vrstvu. Tato kolébka je docela opruz, protože pokud vám dojde šťáva někde v terénu, dohráli jste – tohle určitě nikdo doma mít nebude. Já si pro jistotu objednal náhradní, ale při placení se mně docela protáčely panenky (kolébka + poštovné + DPH a platba poště = asi 1500 Kč :)

Kolébka se připojuje naštěstí už přes standardní micro USB konektor.

Výkon

Těžko měřit, můžu říct, že jsem nenarazil na situaci, kdy bych měl pocit, že by hodinky pomalu reagovaly. Náročné hry ani složité výpočty na hodinkách asi provádět nebudete, takže nás zajímá akorát to, jestli se neseká prostředí a na to výkon hodinek s přehledem stačí.

Software

Ovládání hodinek

Toto bude asi zajímavější, protože softwarová výbava hodinek je něco, co jsme jinde neviděli. Představte si androidí telefon a na něm pouze chytré karty Google Now.

V základní výbavě Google počítá s tím, že budete hodinky ovládat především hlasem. A to je u nás hodně velký problém. Proč?

Pokud máte nastavenou v telefonu angličtinu (je nutné přepnout celý telefon nebo aspoň aplikaci Google Now do angličtiny) a v rozpoznávání hlasu primární jazyk také angličtinu, budou fungovat anglické příkazy.

Když pak klepnete na displej, objeví se nápis „OK Google“. Nyní můžete říct ono kouzelné „OK Google“ nebo klepnout na displej ještě jednou a hodinky začnou poslouchat, co byste rádi.

 

Následuje opravdu dlouhý seznam příkazů, které můžete nyní vyslovit. A zde začíná onen problém. S mou angličtinou jsem byl schopný říct ještě „Show me my steps“ nebo „Set alarm“, možná ještě „Take a note“, ale s příkazem „Call“ nebo „Navigate“ a dokonce i „Start“ jsem měl problémy.

Nu což, největší legrace nás teprve čeká, protože řekněme, že jsme zadali „Navigateme…“ – kam? Třeba na sraz Světa Androida do Potrefené husy na Resslově 1 v Praze? Zkuste tohle říct anglicky L Nebo vyslovte „Call manželka“ – hodinky vás pošlou do háje… (toto jsem „vyřešil“ tak, že jsem vytvořil druhý kontakt na Google pojmenovaný např. „Alpha“ – prostě něco, co budu schopný vyslovit – a spojil to s kontaktem na manželku. Brrr).

Další problém je např. v odpovědi na SMS. Hodinky nabídnou po přečtení SMS odpověď, jenže tu musíte také nadiktovat. A opět, pokud jste na angličtině, nepomůže ani jako sekundární jazyk čeština, hodinky rozpoznávají nesmysly.

Nebo „Take a note“ vytvoří poznámku v Google Keep (jde přenastavit), ale musíte pokračovat anglicky.

Takže se pokusíme přepnout prostředí do češtiny. Tím získáme možnost diktovat český text a třeba psát české poznámky. No jo, ale jak? Protože v tomto okamžiku hodinky přestanou anglické příkazy rozpoznávat! Naprosto depresivní situace…

Naštěstí existuje další možnost ovládání, která je ale trochu omezená, a to pomocí displeje. Pokud místo vyslovení příkazu uděláte gesto směrem nahoru, vyjede nabídka se základními příkazy. Takže nastavíte alarm, ale pouze s přesností na 15 minut (diktováním to jde jakkoliv). Můžete aktivovat Keep a pak si už poznámku nadiktovat. Ovšem posílání SMS naráží na nedokonalé rozpoznávání jmen v kontaktech a volání v nabídce vůbec není.

Tak a teď si říkáte, že to celé je absolutně k ničemu, že? Naštěstí to není až tak horké. Protože hodinky jsou opravdu chytré, je možné do nich instalovat aplikace.

Aplikace

Vybral jsem několik zajímavých aplikací, bez kterých by byly hodinky mnohem méně použitelné. Některé přinášejí zcela nové funkčnosti, jiné jen rozšiřují už existující možnosti, případně pomáhají obcházet někdy nesmyslná omezení.

Launcher

Takže asi první aplikací, kterou si nainstalujete, je alternativní launcher, který se pak aktivuje potáhnutím zleva, a v něm už vidíte ikony nainstalovaných aplikací. Druhým potáhnutím se dostanete k informacím o hodinkách a telefonu; můžete také vypnout zvonění, wi-fi nebo zapnout přístupový bod nebo změnit jas hodinek.

Mini Dialer

Jednoduchá aplikace, která umožní naťukat číslo a vytočit ho, případně nastavit 12 kontaktů pro přímé vytáčení.

Pokud se ptáte, k čemu je vytáčení hovorů na hodinkách, které nemají reproduktor, tak tohle se dobře hodí třeba v autě, když mám mobil v tašce. Na nejbližší červené vytočím číslo a dál pokračuju přes hlasitý odposlech v rádiu.

Agenda Wear

Zobrazí agendu pro nejbližších pár dnů.

Calendar

Zobrazí měsíční kalendář a umí i detaily událostí.

Taster

Podpora Taskeru, umí spouštět tasky na mobilu, takže můžete např. na hodinu ztlumit vyzvánění a vlastně, co vás napadne.

Keep

Wear varianta aplikace Keep, v praxi používám hlavně na nákupní seznam :)

Facer

Naprosto ulmimativní aplikace, umožňující nadefinovat si vlastní ciferník, viz galerie. Chyběl mně ciferník, ukazující čas jak analogově, tak digitálně. Tato aplikace mně to umožnila.

Kromě Faceru můžete nainstalovat i již hotové aplikace s ciferníky, pokud najdete takový, který se vám hned zalíbí.

Krokoměr

Hodinky monitorují, kolik kroků jste denně ušli. Netuším, jaká je přesnost, ale řekl bych, že něco připočítávají :)

Ciferníky

Hodinky dostanete s množstvím předinstalovaných ciferníků. Bohužel se mně zdá, že jejich tvůrci mají v práci přístup k levným drogám, jinak si vzhled některých výtvorů neumím vysvětlit. Vzhledem k tomu, že hodinky zápasí s čitelností na slunci, je opravdu nerozumné vytvořit ciferník s jemným přechodem na pozadí…

Naštěstí, jak jsem už zmínil, je možné vytvořit si vlastní ciferník např. pomocí aplikace Facer.

Podrazem od Google je, že neexistuje oficiálně podporovaný způsob tvorby ciferníků, takže existující aplikace to nějak více či méně úspěšně obcházejí. Co se, pokud vím, nepodařilo nikomu vyřešit, je velikost oznámení. V galerii můžete vidět, že některá oznámení zasahují hodně vysoko do ciferníku a překrývají část informací. To vadí především u ručičkových ciferníků. Vestavěné ciferníky umí oznámení zmenšit, ale neoficiální ciferníky tuto možnost nemají, a proto není dobré do spodní části umisťovat důležité informace.

Pokud je displej aktivní, obnovuje se po vteřinách a můžete si tedy zobrazit i vteřinovou ručičku. Pokud displej pohasne, obnovuje se při celé minutě, takže pokud by i vteřinovka byla zobrazená, bude pořád ukazovat celou J Proto téměř všechny ciferníky vteřinovou ručičku v případě pohasnutí displeje skrývají.

Oznámení

S oznámeními je potíž. Nejste totiž schopní nastavit, co chcete vidět, musíte se spokojit s tím, co uzná Google za vhodné. Když přijde mail nebo SMS, samozřejmě to vidíte a oznámeními je možné listovat, ale nové oznámení přebije to starší a není zde nějaká možnost priorit.

Další zradou je, že jakmile označíte oznámení jako přečtené anebo odpovíte, oznámení zmizí jak z hodinek, tak z telefonu a není možné se k němu na hodinkách vrátit. Pro přístup ke starším SMS existuje aplikace, ale např. jednou přečtený mail nebo SMS si znovu na hodinkách neotevřete.

Další věc: oznámení musí podporovat i aplikace v telefonu, aby s ní šlo plnohodnotně pracovat. A tím se znovu dostáváme k těm levným drogám, jinak si totiž neumím vysvětlit, že hodinky slavnostně, včetně krásného barevného loga, hlásají: máte 1 zprávu od Petra N. z Facebooku! Tu zprávu můžu označit jako přečtenou, můžu jí dál like, může na ni odpovědět nadiktováním odpovědi, můžu otevřít aplikaci na telefonu, ale nemůžu si tu zprávu přečíst! (Fakt nekecám, tohle střízlivý člověk nevymyslí). A takto se chovají i aplikace od Google, např. Hangouts. Gmail je světlá výjimka, umožňuje číst i dlouhé reklamní maily :)

Něco z praxe

Základní použití hodinek je samozřejmě získáníinformace o aktuálním času.

Funkci volánípoužívám ve spojení s aplikací Mini Dialer, když potřebuju volat z auta.

Čtení SMS a možnost odpovědi je super věc, často stačí ta jedna věta jako „jsem na cestě“ nebo „ok“.

Přístup k informacím v kalendáři nebo v Keep se hodí také. Keep používám rád, když mě žena vyšle na větší nákup.

Příchozí hovor – hodinky vás informují, když někdo volá a umožňují hovor odmítnout. Důležité je, že hned vidíte, kdo vám volá a víte tedy, jestli má cenu tahat telefon nebo to prostě típnout.

Sledování pohybu – LG G Watch mají jen krokoměr, konkurenční modely disponují i měření tepu. Beru to spíš jako zajímavost a „2346 steps“ vypadá na displeji pořád lépe, než prázdné místo.

Kde koupit?

V současnosti v ČR chytré hodinky s Android Wear oficiálně nekoupíte. LG G Watch jsem zahlédnul na Aukru, LG i Samsung jde objednat z britského nebo německého Amazonu (americký sem chytré hodinky neposílá, navíc byste museli projít celním procese. Platbě DPH se sice nevyhnete ani při nákupu z evropských poboček Amazonu, ale aspoň nemusíte čekat). Na eBay lze koupit i Moto 360, ale za nehoráznou cenu. Evropské pobočky Amazonu mají už Moto 360 v předprodeji.

Samozřejmě nejlepším způsobem je koupit si zboží v USA, pokud tam máte vy nebo nějaký váš známý cestu.

Závěr

Teď bych měl napsat něco chytrého ve smyslu „utíkejte nakupovat!“, ale nějak mně to nejde přes prsty.

Osobně koupě nelituju, ale já jsem opravdu dost speciální případ, rád si hraju s gadgety, mobily měním nejpozději za rok, a když všechno funguje a já nemám co zkoumat, cítím se nesvůj. Pokud se v tom poznáváte a není vám líto peněz, kupujte. Pokud ale chcete vyladěný přístroj, doporučil bych spíše počkat anebo se podívat po jiné platformě s podporou českého prostředí. Osobně jsem byl např. spokojený se Sony SW2, dobré reference mám i na hodinky Gear od Samsungu, kde mně ale vadilo zhasínání displeje a systém Tizen.

Google by měl v nejbližší době vydat novou verzi Android Wear, která by měla obsahovat mimo jiné rozhraní pro tvorbu ciferníků a určitě spoustu dalšího.

Jakmile bude vyřešeno rozpoznávání příkazů následovaných českým textem, nebude už důvod váhat. A vzhledem k tomu, že telefon to umí, tajně doufám, že je ta doba blízko i na hodinkách.

Plusy

  • Máte něco opravdu nového
  • Zobrazení oznámení z telefonu
  • Možnost odpovědět krátkým přednastaveným nebo nadiktovaným textem
  • Navigace na hodinkách
  • Možnost ovládání telefonu z hodinek (ztlumení, příjem/odmítnutí hovoru, Tasker…)

Minusy

  • Cena
  • Špatná dostupnost
  • Nepodpora češtiny
  • Výdrž na nabití
  • Poměrně málo aplikací

 

O týden později…

se stala nemilá věc. Hodinky LG G Watch měly známou chybu, kdy při běžném používání korodovaly kontakty a lidé si stěžovali také na pálení. Obojí bylo způsobeno tím, že na napájecích pinech bylo neustále nějaké napětí. LG vydalo opravu, jak jsme informovali v článku LG G Watch dostávají aktualizaci, která zabrání korozi datových PINů.

Bohužel, zdá se, že LG neodvedlo dokonalou práci. Mé hodinky najednou začaly také korodovat, proces se znatelně zrychloval a za pár dnů na jednom pinu úplně slezla zlatá barva a co hůř, také jsem pozoroval pálení. Nošení hodinek se stalo vyloženě nepříjemné, až bolestivé. Na pinech jsem naměřil napětí asi 1.7V. V diskuzi na XDA je více stížností, někdo tam naměřil o něco menší napětí, v každém případě stížností sice nejsou tisíce, ale také nejsem zdaleka sám. Kontaktoval jsem LG a dostal jsem odpověď, že podle popsaných informací mé hodinky onu aktualizaci obsahují. Hodinky jsem nakonec odeslal zpět prodejci a tím mé laškování s firmou LG na dlouhou dobu skončilo.

lg Android Wear

Vlastníte zařízení se systémem Android Wear? Jak jste spokojení?

Uživatelská recenze
O Autorovi - Uživatelská recenze

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)