TOPlist

Vyplatí se kupovat zboží z čínských obchodů? Ano i ne

zbozi z cinskych obchodu – nahled 2

Češi rádi nakupují na internetu. A proč se omezovat jen na český trh, když si můžete užít nabídku z celého světa a především z Číny. Vyplatí se ale nakupovat zboží z čínských obchodů?

Proč vlastně čínské obchody?

Česká republika je země e-shopů. S nadsázkou každý den jsou zakládány nové e-shopy, které se snaží vměstnat už do tak nasyceného trhu. Na internetu v tuzemsku můžete koupit prakticky všechno, aniž byste se vzdálili z pohodlí domova. I tak je ale stále oblíbenější nákup z Číny. Proč dávají Češi přednost zboží z čínských obchodů? Důvody jsou dva – nižší cena a pestrý výběr.

V čínských obchodech naleznete zboží mnohdy i za zlomkové ceny oproti tomu, co nabízí čeští obchodníci. To je způsobeno především tím, že spousta českých obchodů odebírá zboží právě z čínských e-shopů, do ceny ale musí zahrnout DPH, clo, záruku, náklady na dovoz, reklamu apod. Cena tak rázem rychle vzroste, aniž by se překupník musel nutně „napakovat“. Nízká cena je mnohdy způsobena i tím, že je zboží velmi nekvalitní a tedy i výrobně levné.

Přestože jsme v úvodu zmínili, že u nás na internetu nakoupíme prakticky všechno, čínský trh jde ještě dál. Tam nakupíte hned 3 všechna. Číňané zkrátka každý den vymýšlejí nové produkty nebo si jen střihnou 53. modifikaci již vymyšleného. Díky tomu je opravdu z čeho vybírat a většinou vše, co na co si vzpomenete, nějaký Číňan prodává. Výběr je tedy takřka neomezený.

zbozi z cinskych obchodu - nahled

Jak platit v čínských obchodech?

Někoho možná odradí, že nelze zaplatit hotově. Kdo ale dnes stále platí jen hotově? Platba na internetu je již naší každodenní záležitostí a úplně stejným způsobem lze platit i v čínských obchodech. Pokud nechcete obchodníkovi sdělovat přímo svou kartu, můžete použít PayPal. Tedy virtuální peněženku, která sice sebere nějaké procento z ceny nákupu (ve váš neprospěch), ale zase se za vás postaví, pokud zboží nedorazí apod. Návod jsme vám přinesli v článku Jak nakupovat zboží nejen z Číny? (návod).

zbozi z cinskych obchodu - android

Jak je to vlastně se zárukou, clem a DPH?

Poštovné také dnes není argumentem proti nákupu zboží z čínských obchodů. Je totiž povětšinou zdarma, lze i sledovat a máme zkušenosti, že je mnohdy spolehlivější než Česká pošta. Sice to působí vtipně, ale mnohdy je balíček v České republice o mnoho dříve, než následné doručení na vaši adresu již na domácím území. Spousta zákazníků si ale není vůbec jistá, kdy platí CLO, kdy DPH a jak to vlastně zahýbe s celkovou cenou.

Vždy je podstatná celková cena zboží, tzn. cena za zboží + doprava + pojištění apod. Tato částka se pak podrobí jednoduché rovnici a podle toho se dozvíte, co budete muset ještě uhradit:

  • pokud je cena nižší než 22 euro = neplatíte ani CLO ani DPH.
  • pokud je cena 22-150 euro = platíte pouze DPH (21 %).
  • pokud je cena nad 150 euro = platíte CLO (podle sazebníku) i DPH (21 %).

Pokud navíc vaše zboží zadrží na celnici v náhodné kontrole, budete muset prokázat její reálnou hodnotu. Přestože následně dokážete, že zboží má hodnotu menší než 22 euro, stejně budete muset zaplatit České poště 96 Kč za uskladnění zásilky. Dobré, že?

zboží z čínských obchodů dph clo

Nakupujte zboží z čínských obchodů s rozumem

Vypadá to lákavě, ale evidentně to má i spoustu háčků. Jelikož pro vás každý týden chystáme seriál 5 tipů na zajímavé zboží z čínských obchodů, byli bychom tak trochu proti sobě, kdybychom vás odrazovali. Přesto – i nakupovat z Číny musíte s rozumem, jinak zbytečně přijdete o své peníze i čas.

Levné položky ano, u dražších je to zbytečný risk

Stále se držíme pravidla, že v Číně nakupujeme takové položky, u kterých nás nebude tolik bolet, pokud bychom je následně vyhodili. Jde o to, že reklamace je s Číňanem u dražších věcí dost problémová, navíc poštovné do Číny je drahé. Celý proces se může protáhnout i na několik měsíců. Nakupujte tedy spíše levnější věci, kterých je na čínském trhu spousta a dají se vybrat i kvalitní kousky. A výběr je zde pestrý, hlavně všemožné kabely, kryty, powerbanky, flash disky apod.

S položkami nad 22 euro zbytečně riskujete. Ceny telefonů a jiné elektroniky vypadají mnohdy velmi lákavě, to ale jen do té doby, než si k tomu připočtete DPH či CLO (pozn.: na telefony ze zákona CLO nevztahuje). Ani celníci dnes nejsou hloupí a rozhodně se nenechají oblafnout nápisem Gift (dárek) či nesmyslně nízkou cenou na falešné faktuře. Pokud se budete držet pod limitem 22 euro za položku, riskujete tak maximálně 96 Kč při zadržení na celnici v náhodné prohlídce.

zboží - Xiaomi baterie

Mobilním telefonům a elektronice se raději vyhněte

Asi to nebude chtít slyšet, ale nákup mobilního telefonu, tabletu či jiné drahé elektroniky z Číny není nejlepší nápad. Pokud se jedná o nějakou neznámou značku, je to přímo hazard. Zboží vůbec nemusí splňovat údaje od výrobce, naprosto chybí podpora a většinou i kvalita je bídná. Pokud se jedná o známou značku a výrobek, riskujete zase placení DPH, CLA (neplatí pro telefony), poplatky za celní řízení a hlavně – následné problémy s reklamací.

Každý z nás má zkušenosti jiné, někdo nakupuje mobilní telefony a elektroniku z Číny řadu let a problémy nemá. Někomu stačila jedna uživatelská zkušenost a nedá na kamenné obchody dopustit. Důležité je si ale uvědomit, jaká rizika jsou, a při nákupu zařízení musíte vždy vzít v potaz poplatky a navýšení ceny, které může přijít.

zboží z čínských obchodů - telefon

Jaké zkušenosti s nakupováním z Číny máte vy?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (36)