Odinstalovat aplikaci a nechat si její data? Android 10 to umí

data aplikací

Největší a nejdůležitější novinky v systému Android 10 už známe a představil je zejména sám Google. Některé funkce ale buď představeny nebyly, nebo jsou vývojáři a uživateli odhalovány postupným používáním nového operačního systému. Nyní se na jednu zajímavou možnost přišlo. Jde o novinku, která poskytuje chytrý nástroj pro vývojáře aplikací i samotné majitele telefonů. Android 10 umožňuje v úložišti ponechat data aplikací i po jejich odinstalování.

Nový operační systém ovšem tuto možnost nenabízí automaticky. Volbu ponechání či neponechání dat musí u vlastní aplikace zapnout vývojáři. Pokud autoři tuto možnost aktivují, další rozhodnutí už je na majiteli telefonu. Uživatel dostane při odinstalaci zaškrtávacím políčkem na výběr, zda chce data aplikace v telefonu ponechat. Zavedení této varianty má jednoduchý důvod – při opětovném nainstalování aplikace může okamžitě pracovat s dřívějšími daty. Pokud nemá majitel Android telefonu vlastní způsob, jak data aplikací zálohovat, běžně s odinstalací zmizí.

Nová možnost v Android 10 už byla také vysvětlena po technické stránce díky komunitě XDA Developers. Data, která lze tímto způsobem v telefonu ponechat, leží na třech různých místech. Jedná se o složky, které si daná aplikace může vytvořit:

  • Specifická složka aplikace na interním úložišti s cestou /data/data, do které se uživatel bez rootování nedostane. Je nedostupná pro ostatní aplikace i pro uživatele po připojení telefonu k PC. Aplikace nepotřebuje oprávnění k zápisu dat do této její specifické složky.
  • Specifická složka aplikace na externím úložišti s cestou /data/media/{user}/Android/data, do které se uživatel dostane díky aplikaci se správným oprávněním nebo po připojení telefonu k PC. Aplikace zde tedy mají možnost přistupovat ke svým datům běžně a k datům ostatních aplikací s oprávněním.
  • Jakákoli složka na externím úložišti. K takovému místu může jakákoli aplikace požadovat přístup a data jsou běžně dostupná.

U prvních dvou jmenovaných složek dojde běžně ke smazání dat. S příchodem nové funkce je možné ponechat složky a jejich data na všech zmíněných místech. Výhody této novinky jsou víceméně jasné. Existuje ovšem i jedna nevýhoda, která s výše jmenovanými složkami souvisí. Jestliže odinstalujete aplikaci bez smazání jejích dat, zůstane jejich část na místě, kam se bez rootování telefonu nedostanete. Případně musíte aplikaci nainstalovat a znovu odinstalovat bez zaškrtnutého políčka pro ponechání dat. V případě běžného používání telefonu je tedy potřeba mít na paměti, že si tímto způsobem můžete neefektivně zaplnit paměť nepotřebnými daty. Zároveň je potřeba upozornit, že volba pro ponechání dat je dostupná pouze při odinstalaci z plochy či ze seznamu aplikací, přímo v Play Store se neobjeví.

Potřebovali jste už někdy tuto možnost?

Zdroj: apolice

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)