Xolo Q900s Plus: nejlehčí telefon s Androidem na světě

xolo_q900s_top_ndtv

Indická společnost Xolo v červnu tohoto roku představila model Win Q900s, který se stal nejlehčím chytrým telefonem s operačním systémem Windows Phone 8.1. Jeho hmotnost byla rovných sto gramů, což je na zařízení se 4,7″ obrazovkou opravdu velmi málo. Firma se nakonec rozhodla, že by si na své mohli přijít i fanoušci operačního systému Android a představila nejlehčí smartphone s tímto OS.

Novinka nese označené Xolo Q900s Plus a nabízí svým uživatelům podobné parametry, jako sesterská varianta s Windows Phone. Na přední straně tak najdeme 4,7″ IPS displej s rozlišením 1280 x 720 obrazových bodů. Srdcem je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 200 MSM8212 na frekvenci 1,2 GHz s grafickým akcelerátorem Adreno 302, kterému sekunduje jeden gigabajt operační paměti. Interní úložiště s kapacitou 8 GB lze rozšířit paměťovými kartami microSD.

Na přední straně je připraven fotoaparát s rozlišením 2 Mpx, vzadu pak 8 Mpx. Jako operační systém je nainstalován Android 4.4 KitKat a do mobilu lze nainstalovat dvě SIM karty.

I přes minimální váhu 100 gramů je telefon relativně rozměrný – 135,8 x 67,2 x 7,2 milimetrů. Již z tloušťky zařízení je zřejmé, že kapacita baterie nebude kdovíjak vysoká – v tomto případě mluvíme o 1800mAh akumulátoru. Větší baterka by pochopitelně zvýšila hmotnost telefonu, která je jeho hlavním typickým rysem.

Společnost Xolo se ráda hlasitě prezentuje v médiích, takže například předloni představila “první telefon na světě s procesorem Intel” a loni zaujala krátce po představení Samsungu Galaxy S4 údajně “nejrychlejším smartphonem na světě”. Tentokrát tedy hodlá konkurovat svým soupeřům co možná nejnižší hmotností.

Zařízení se bude prodávat v Indii za cenu 8 299 rupií, tedy v přepočtu (bez daně a cla) za 2 940 českých korun. Xolo Q900s Plus může být zajímavou alternativou k telefonům Android One, které jsou sice levnější o 15 až 20 %, ale jejichž nevalné technické parametry mají negativní dopad na jejich prodej v Indii. Zajímavé je, že před tím společnost Xolo oznámila, že je ochotna zapojit se do programu Android One, ale nepřipravila žádný telefon.

Zdroje: Hi-Tech, NDTV, Xolo, Fone Arena.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)