Xiaomi Mi Note (Pro) – 5 bodů, které by mohly odradit od koupě

Xiaomi Mi Note (3)

Společnost Xiaomi představila v polovině ledna své nové TOP modely Xiaomi Mi Note a Xiaomi Mi Note Pro. Oba smartphony vypadají podle hardwarových specifikací skvěle, navíc se pyšní elegantním designem a lákavou cenovkou. Pojďme se ale dnes na telefony podívat kritickým okem a ukázat si několik aspektů, které by mohly naopak od koupě těchto telefonů odradit. V dalším článku se na telefony podíváme úplně opačně – pokusíme se vyzdvihnout dobré vlastnosti a lákadla.

1) Chybějící NFC, infraport a FM rádio

Hardwarová výbava obou modelů je na první pohled velmi lákavá – 5,7″ displej s Full HD, respektive 2K rozlišením, výkonný čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801/810 a 3GB RAM paměť. Neméně důležité jsou ale i specifikace, které nejsou při prezentacích tolik na očích. Řeč je například o NFC, které by u TOP modelů rozhodně chybět nemělo, přesto se touto technologií nové telefony od Xiaomi pochlubit nemohou. Stejné je to bohužel také s infraportem, který velká část konkurence také nabízí. Ačkoliv se Xiaomi Mi Note (Pro) pochlubí velmi dobrou reprodukcí zvuku, tak základní věc jako podpora FM rádia bohužel chybí.

Xiaomi Mi Note (4)

2) Omezená LTE konektivita

Nejrychlejší datové sítě začínají mít smysl i v našich končinách, neboť již delší dobu neplatí, že by LTE fungovalo jen ve větších městech. Drtivá většina vybavenějších telefonů na našem trhu nemá s podporou LTE sítí problém, což ovšem není případ nových přístrojů Xiaomi Mi Note a Xiaomi Mi Note Pro. Čínský výrobce si samozřejmě nemohl dovolit odstřihnout podporu evropského standardu LTE (FDD), bohužel už se zapomnělo na důležité frekvence, na kterých běží LTE u nás. Xiaomi Mi Note tedy podporuje LTE pouze na frekvencích 1800 a 2600 MHz, zatímco v ČR se budují LTE sítě na frekvencích 800, 900, 1800 a 2100 MHz. To znamená, že se Xiaomi Mi Note prostřednictvím LTE budete moci na internet připojit pouze v místech pokrytých 1800MHz frekvencí, ta se ovšem využívá pouze ve velkých městech, jako je Praha či Brno.

Xiaomi Mi Note (2)

3) Nižší kapacita baterie

Několik loňských TOP modelů telefonů dokázalo, že dvoudenní výdrž při intenzivnějším využívání není pouhé sci-fi. Jmenovat můžeme například telefony Sony Xperia Z3, Huawei Ascend Mate 7 či Lenovo Vibe Z2 Pro. Důležitým parametrem je pak především kapacita baterie, která v případě dvou zmiňovaných telefonů činí 4000 mAh. Xiaomi Mi Note ovšem disponuje baterií s kapacitou 3000 mAh, což je přibližně stejná hodnota jako v případě staršího modelu Xiaomi Mi 4, který má ovšem o 7 desetin palce menší displej. Zatím sice reálné testy výdrže neznáme, přesto můžeme očekávat, že výdrž nebude zrovna ukázková.

Xiaomi Mi Note (11)

4) Konstrukce není voděodolná

Už první spekulace a informace o nové řadě od Xiaomi rozpoutaly diskuze, jaký vlastně nový přístroj bude. Jedním z častých přání byla vodotěsná konstrukce, kterou oplývá hned několik vlajkových modelů (Sony Xperia Z3 či například Samsung Galaxy S5). Bohužel Xiaomi přání mnoha fanoušků nevyslyšelo a Xiaomi Mi Note by se měl vodě raději vyhnout.

Xiaomi Mi Note (21)

5) Oficiální distribuce chybí

Čínská společnost Xiaomi patří sice mezi největší výrobce mobilních telefonů na světě, přesto své působiště omezila pouze na čínský trh a několik dalších zemí. Do Evropy se ovšem tyto telefony oficiálně nikdy nedostanou a ve všech případech se jedná o telefony dovezené z Číny. To s sebou nese několik úskalí – v případě, že si telefon objednáte z Číny, zaplatíte povětšinou daň, poštovné a nemáte nárok na dvouletou záruční lhůtu. Druhou možností je využití českých obchodů, které telefony dováží a pro české zákazníky nabídnou dvouletou záruku. V tomto případě ovšem znatelně naroste cena. Nejistá je zatím i dostupnost – zatímco na čínském trhu se již velké množství telefonů prodalo, do českých obchodů se Xiaomi Mi Note ještě nepodíval.

xiaomi-mi-note-6

Co schází na vlajkovém modelu Xiaomi Mi Note Pro vám?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)