Wynd: přenosná čistička vzduchu domů i na cesty

wynd_cisticka_ico

Až dosud měly čističky vzduchu přinejmenším jeden zásadní problém: jejich rozměry a hmotnost nebyly právě ideální pro snadné přenášení z místa na místo. Právě na tuto oblast se zaměřují autoři projektu Wynd, kteří chtějí nabídnout čističku vzduchu, díky které se vám bude snadno dýchat, ať jste kdekoli. Dalším kladem má být čištění vzduchu jen v případě, že je to nutné, což přístroj rozhoduje na základě provedených měření.

Wynd: přenositelnost na prvním místě

Možnosti přenášet čističku podřídili autoři projektu prakticky vše. Vyvinuli zařízení, které je zhruba tak velké, jako láhev s vodou, takže je snadno přenosné.

Zařízení je zhruba tak velké, jako láhev s vodou Zařízení je zhruba tak velké, jako láhev s vodou

Ať už jste doma, v práci, na cestách, nebo spíte v posteli, Wynd kolem vás vytvoří “bublinu s čistým vzduchem.” Zařízení nejen čistí, ale také sleduje kvalitu vzduchu kolem sebe, přičemž senzor znečištění je samostatným zařízením, které můžete umístit podle potřeby.

Wynd: čistička vzduchu a senzor znečištění Wynd: čistička vzduchu a senzor znečištění

Zařízení váží pouhých 0,27 kilogramů, kruhová základna má průměr 7,1 centimetrů a může být napájeno bateriemi, které na jedno nabití vydrží až osm hodin provozu. Wynd si na rozdíl od svých nepřenosných konkurentů neklade za cíl vyčistit vzduch v celé místnosti – jeho cílem je zbavit a udržovat čistý váš osobní prostor od poletujících částic, alergenů, choroboplodných zárodků a průmyslového znečištění.

Princip čističky Princip čističky

Zvládnout by přitom měl zachytávat částečky od velikosti 0,3 mikronů, přičemž navzdory své malé velikosti zvládne “vyprat” více než 8 litrů vzduchu za sekundu. Zařízení je díky stojánku polohovatelné, takže můžete namířit proud čistého vzduchu přímo na sebe.

Zařízení je polohovatelné Zařízení je polohovatelné

Senzor znečištění neustále sleduje kvalitu vzduchu a upozorní uživatele v případě, že naměřené hodnoty překročí stanovenou mez. Snímá a měří přitom částice, jako jsou alergeny, tabákový kouř, bakterie, spóry plísní a smog. Stav ovzduší je indikován barevnou LED v horní části senzoru, ale můžete ho sledovat také v aplikaci na mobilním telefonu. Senzor může v automatickém režimu spolupracovat s čističkou a zapínat/vypínat ji dle potřeby.

Senzor indikuje míru znečištění Senzor indikuje míru znečištění

Aplikace pro chytré telefony je v tuto chvíli pouze pro operační systém iOS, nicméně je více než pravděpodobné, že bude k dispozici také pro Android. Kromě okamžitého stavu umí zobrazit také vývoj situace v průběhu času a sledováním kvality ovzduší, úrovně proudění vzduchu a doby běhu dokáže určit, kolik miligramů pevných částic bylo ze vzduchu odstraněno. Stav lokálního ovzduší můžete sdílet se svými přáteli po celém světě, data jsou pak zpracovávána do map, vyjadřujících kvalitu ovzduší v různých místech.

Za 3700 Kč můžete mít Wynd i vy!

Projekt je zatím na crowdfundingovém serveru Kickstarter, skrze který se autoři pokusili získat částku 50 000 dolarů na rozjezd výroby. Cíl byl splněn – v úterý ráno již měli k dispozici přes 133 tisíc dolarů (asi tři miliony korun), a to přesto, že do konce kampaně zbývalo ještě 35 dnů. Pokud přispějete částkou 139 dolarů (asi 3300 Kč; do Česka navíc 15 dolarů poštovné), obdržíte jeden kus čističky v bílé nebo matově černé barvě včetně senzoru znečištění, stojánek, pouzdro na přenášení a nabíječku. Zahájení dodávek je plánováno na listopad tohoto roku.

Zdroj: kickstarter.com.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)