Menu

Praktické wearables: BACtrack přes kůži změří alkohol v krvi

Chytrá nositelná zařízení dokáží v dnešní době sledovat velké množství dat – od tepové frekvence, rychlosti, spánku, kroků až po – alkohol v krvi. Nevěříte? Nový startup BACtrack je wearables, které dokáže změřit stav alkoholu v krvi ze zápěstí, bez narušení pokožky.

Chytrý měřič alkoholu v krvi BACtrack na zápěstí

Praktický startup se dočká masové produkce díky výhře prvního místa v soutěži NIH (National Institues of Health) ze začátku tohoto týdne. Na výrobu a doladění celkového používání si tak odnesl cenu téměř 5 milionů korun.

BACtrack se páruje se smartphony prostřednictvím bluetooth a očekávat můžeme zajímavé funkce – například notifikace v případě, že náramek zaznamená zvýšenou míru alkoholu v krvi v kombinaci s rychlým pohybem indikující řízení automobilu, případně dokáže upozornit příbuzné léčícího se alkoholika, že mu v krvi proudí alkohol.

Screen_Shot_2016-05-22_at_9.45.29_AM.0.0

Nečekejte měření v reálném čase

Chytrý náramek je však sám o sobě nápomocen spíše zdravotníků, případně zmiňovaným léčícícm se alkoholikům – měření v reálném čase totiž bez narušení pokožky nebo použití dechu není možné. Do kůže se po požití alkoholu látky ethanolu, které designově zajímavé zařízení sleduje, vstřebají zhruba až po 45 minutách. Nepomůže tedy ani policistům zjišťujícím obsah omamných látek u řidičů.

Ke kontrole dat slouží aplikace, která bude prozatím dostupná pouze pro operační systém iOS, Android bude následovat. Přesto je novinka zajímavým způsobem k odhalení požití alkoholu – třeba se jednou dočkáme podobné funkce navíc i v klasických Android Wear hodinkách.

Zdroj: slashgear.com

 

Komentáře

nosac

z aplikace
24.5.2016 16:08

Předpokládám, že bude nutno po čase skalibrovat. Kde a za kolik bude otázka. Jestli vůbec tento náramek kupovat.

Mis012

z aplikace
24.5.2016 18:38

Vazne se nechci pridavat k mistim haterum, ale wearebles je množné číslo. Navíc nepředpokládám, že by se údaje o rychlosti uchovávaly v cachi po 45 minut (a nehoda může jistě nastat i do 45 minut) a pokud se mýlím, pak potřebné informace v článku chybí.

Joannekovaczicz

Johanna Kovaczicz 0

24.5.2016 18:57

Mis012 napsal: 24.5.2016 18:38

Vazne se nechci pridavat k mistim haterum, ale wearebles je množné číslo. Navíc nepředpokládám, že by se údaje o rychlosti uchovávaly v cachi po 45 minut (a nehoda může jistě…

Zdravím,

wearables je množné číslo, v nadpisu je však použit účelně – počeštěně bychom také napsali Praktická nositelná zařízení: a poté představili samotný BACtrack. Nicméně děkujeme, že dáváte pozor! :)

Problém s měřením je takový, že hodnotu alkoholu lze přesně změřit až po 45 minutách. To znamená, že ačkoli budete mít zařízení na sobě například u piva, po půl litru za půl hodiny u vás náramek stále nic nenaměří – právě kvůli zmiňovanému ethanolu v kůži, který se tam dostanu až po 45 minutách. Jakmile se vám ale měřitelná hodnota ethanolu do kůže dostane, v ten moment by měla podle všeho aplikace v kombinaci s hardwarem telefonu poslat výstražné upozornění. Náramek ani aplikace pro nás zatím k dispozici nejsou, nebyla ani zahájena masová výroba – proto neznáme všechny podrobné informace. :)

Hezký den.

RSS (komentáře k článku)