Navigace Waze zvýšila provoz v klidných čtvrtích, obyvatelé ji sabotují

waze_ico

O pravdivosti tvrzení “Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem” se přesvědčili tvůrci komunitní navigace Waze. Na jedné straně jsou uživatelé, kteří mohou tuto aplikaci především chválit, neboť kromě varování před policejními kontrolami také sleduje průjezdnost komunikací a navrhuje trasu s ohledem na potenciální zpoždění (v Česku je například stále patrnější snaha této navigace vyhýbat se světelným křižovatkám). Na straně druhé jsou tu ovšem obyvatelé dosud poklidných městských čtvrtí, skrze které Waze posílá řidiče z důvodu rychlejšího průjezdu.

Situaci vyhrotili obyvatelé amerického Los Angeles County, kterým vadí, že Waze přesměrovává provoz z frekventované dálnice do ještě nedávno klidných ulic rezidenčních čtvrtí. Aplikace totiž v reálném čase sleduje provoz skrze telefony řidičů, kteří ji používají, a v případě, že nalezne rychlejší cestu, automaticky je na ni přesměruje. Čím více uživatelů se v dané oblasti pohybuje, tím přesnější informace má Waze k dispozici a může podle nich navrhovat nejrychlejší trasy – aplikace tedy funguje dobře především ve velkých metropolitních městech, jako je právě Los Angeles. Cílem je minimalizace časových ztrát, způsobených především postáváním v kolonách. Místo přetížené mezinárodní dálnice 405 s deseti jízdními pruhy, kterou denně projede bezmála 380 tisíc aut, tak Waze často směruje trasu skrze paralelní místní komunikace, čímž dochází k jejich přetěžování.

V případě, že Waze nalezne rychlejší cestu, automaticky na ni uživatele přesměruje V případě, že Waze nalezne rychlejší cestu, automaticky na ni uživatele přesměruje

Někteří místní obyvatelé se snaží bránit stížnostmi k úřadům, část dokonce údajně sabotuje Waze hlášením falešných nehod s cílem odradit řidiče od používání zkratek. Tím si ale na navigaci nepřijdou, neboť nahlášenou nehodu mohou následně negovat další řidiči, projíždějící inkriminovaným místem, čímž dojde k jejímu odstranění. Waze navíc sleduje rychlost pohybu vozidel, takže pokud v dané lokalitě nedochází k očividnému zpomalení provozu, nemá důvod směrovat uživatele na jinou cestu.

Waze dovoluje řidičům hlásit dopravní situace v reálném čase – například nehody, meteorologické jevy či policejní hlídky. Uživatelé jsou k aktivitě motivováni sbíráním bodů a odznaků. Google koupil aplikaci v loňském roce za 966 milionů dolarů a některé informace později převzal i do svých Map Google.

Navigace Waze zvýšila provoz v klidných čtvrtích, obyvatelé ji sabotují Navigace Waze zvýšila provoz v klidných čtvrtích, obyvatelé ji sabotují

Zdroje: CNET, Android Headlines, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)