Aplikace Nokia Store portována na ostatní Androidy!

nokia_ico

Budoucnost trojice telefonů Nokia řady X s operačním systémem Android lze pět dnů po představení skutečně jen těžko odhadovat. První mobily kdysi legendárního a dominujícího výrobce mohou zaznamenat velký úspěch, stejně jako skončit v propadlišti dějin coby “nezdařený experiment”. Jedna věc je ale jistá: pro uživatele Androidu mohou být zajímavé některé aplikace, určené výhradně pro Nokie, mezi kterými doslova “vyčnívají” Nokia Maps. Ty zatím na běžné Androidy portovány nebyly, nicméně první aplikace z Nokií X si již svou cestu do světa našla.

Jedná se o Nokia Store, což je alternativa k Obchodu Google Play, který v Nokiích kvůli absenci sužeb Google chybí. Vývojář, vystupující na diskuzním fóru XDA Developers pod přezdívkou opssemnik, připravil instalační balíček, který lze použít na jakémkoli telefonu, bez nutnosti změn v konfiguračním souboru build.prop. Z funkčního hlediska je nadále nutné počítat s tím, že některé aplikace z tohoto repozitáře nelze nainstalovat z důvodu oprávnění či problémů s API, ale to není nic, co by se nedalo očekávat, neboť zejména v aplikačním rozhraní provedla Nokia poměrně hodně změn.

Nokia Store Nokia Store

Můžeme jen doufat, že Nokia Store je první, ale rozhodně ne poslední aplikací portovanou z “androidích” Nokií, a že časem budeme moci vyzkoušet Nokia Maps a další programy na telefonech Samsung, LG, HTC, Sony a dalších.

Pokud si chcete osahat a prohlédnout Nokia Store na vlastní oči, pak instalační balíček najdete v příslušném vlákně diskuzního fóra XDA, případně ho můžete stáhnout přímo přes následující odkaz. Soubor NStore0.5.apk je velký jen 936 KB.

Požadavky aplikace na oprávnění Požadavky aplikace na oprávnění

My jsme aplikaci vyzkoušeli na redakčním Samsungu Galaxy SIII s Androidem 4.3 (CyanogenMod 10.2), kam se nainstalovala jako Obchod a komunikovala v češtině. V nastavení je například možné zapnout a vypnout upozornění na dostupnost aktualizací a požadovaná oprávnění instalovaných programů. Bohužel dále se nám nepodařilo načíst úvodní obrazovku a pokus o vyhledávání skončil chybou Něco se nepovedlo. Připojení není možné. Opakujte akci později. Nemůžeme ale posoudit, zda se jednalo o nějaký dočasný výpadek, chybu na specifické konfiguraci, nebo jestli Nokia tento port nějakým způsobem nezablokovala (z ohlasů ve fóru tipujeme spíše poslední variantu).

Možnosti nastavení Nokia Store Možnosti nastavení Nokia Store

Pokus o načtení úvodní obrazovky Pokus o načtení úvodní obrazovky

Pokus o vyhledávání v Nokia Store Pokus o vyhledávání v Nokia Store

Prosíme proto ty čtenáře, kteří se rozhodnou Nokia Store vyzkoušet, aby se podělili o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Zdroje: XDA Developers.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)