Menu

Jak na vyslovení jména volajícího v češtině? (návod)

svox_00020_00020

Systém Android je bezesporu chytřejší než telefony, které jsme používali před několika lety, přesto se vždy najde nějaká funkce, kterou standardně neumí. Například staré Nokie uměly přečíst jména volajícího a s češtinou neměly problémy. To v zásadě není problém ani u Androidu, je ovšem potřeba doinstalovat další aplikaci a hlavně pak nastavit český jazyk, jinak znějí jména prapodivně. Ukážeme si, jak na to.

Aplikace Announcify – krok číslo jedna

Nejdůležitější část tvoří aplikace, která umí přečíst jména volajícího – v našem případě jsme se přiklonili k Announcify, ale není to nezbytně nutné. V Obchodě Play existuje několik dalších variant, které podobnou funkcí oplývají (například Caller name announcer, Poslechněte kdo volá).

Announcify
Announcify
Developer: Thomas Taschauer
Price: Free

Po stažení aplikace (viz odkaz výše) stačí Announcify spustit a fajfkou zatrhnout, které všechny události chcete předčítat. V našem případě stačí ponechat fajfku pouze u položky Call. Ikonkou posuvníků v řádku Call se přesuneme do nastavení, kde lze definovat několik důležitých parametrů:

  • prodleva mezi oznámeními,
  • opakování oznámení – počet vyslovení jména při příchozím hovoru,
  • zpoždění oznámení,
  • volbu oznámení neznámého kontaktu – lze nastavit, co má hlas přečíst, pokud není jméno v adresáři.

vyslovení jména volajících vyslovení jména volajících (15) vyslovení jména volajících (1)

Po instalaci aplikace a příslušném nastavení by již měl telefon číst jména volajícího, bohužel zatím v angličtině, což působí problémy – českým slovům je většinou jen těžko rozumět. Pojďme tedy naučit telefon mluvit česky.

SVOX – naučme telefon mluvit česky

Aplikace SVOX představuje systém převodu textu na hlas, který si poradí s více než 25 světovými jazyky. Prvním krokem je tedy stažení a instalace.

Druhý krok spočívá ve stažení českého jazyka. Spusťme tedy nainstalovanou aplikaci a v řádku Select a language se přesuňme na českou vlajku. Na výběr je pouze jediný hlas – Iveta. Pokud na tento obrázek klikneme, máme na výběr ze tří možností:

  • Listen to a sample – poslechnout si, jak hlas Ivety zní,
  • Buy this voice – zakoupit český hlas z Obchodu Play za 56 Kč,
  • Get free trial – stáhnout z Obchodu Play verzi zdarma, která bude fungovat dva týdny.

vyslovení jména volajících (2) vyslovení jména volajících (3) vyslovení jména volajících (4)

Pro správnou funkci vyslovení jména volajícího je potřeba tedy český hlas nainstalovat – můžeme vybírat mezi verzí zdarma na dva týdny (Get free trial), nebo neomezenou placenou verzi (Buy this voice). Po instalaci nový jazyk rovnou spusťme z Obchodu Play a na následující obrazovce volme Continue (pokračovat) a na další obrazovce tlačítko Download, pomocí kterého stáhneme data k českému hlasu do paměti přístroje. Velikost dat je přibližně 17 MB.

vyslovení jména volajících (5) vyslovení jména volajících (6) vyslovení jména volajících (7)

Nyní již máme český hlas v telefonu kompletně stažený a nainstalovaný. Stačí tedy přepnout jazyk v nastavení výstupu převodu textu na řeč.

Nastavení výstupu převodu textu na řeč – krok poslední

Aby na nás telefon při vyslovování jména volajícího mluvil v češtině, je potřeba projít ještě posledním krokem. Přejděme do Nastavení telefonu, sekce Usnadnění a Výstup převodu textu na řeč. Na další obrazovce je potřeba zvolit SVOX Classic TTS a následným kliknutím vybrat český jazyk.

vyslovení jména volajících (9) vyslovení jména volajících (10) vyslovení jména volajících (11)

vyslovení jména volajících (12) vyslovení jména volajících (13)

Nyní by mělo být vše připraveno a telefon by měl při dalším příchozím hovoru předčítat jména volajícího sám, navíc v češtině.

Závěr – vyslovení jména volajícího v češtině

I když se na první pohled může zdát, že je zprovoznění funkce vyslovení jména volajícího složité, není tomu tak. V zásadě se jedná o tři velmi jednoduché kroky a nastavení hravě zvládne každý podle našeho návodu za pár minut. Je důležité si uvědomit, že jazyk v aplikaci SVOX existuje v trial verzi i v placené verzi. Pro začátek doporučujeme vyzkoušet dvoutýdenní trial verzi, která skvěle poslouží k vyzkoušení této funkce. Pokud budete s vyslovováním jména volajícího v českém jazyce spokojeni, můžete zakoupit plnou verzi, která vás přijde na necelých 56 korun. To se může na první pohled zdát moc, na druhou stranu lze český jazyk SVOX využít i v jiných aplikacích. Dá se navíc předpokládat, že pokud se vám tato funkce zalíbí, budete ji používat i několikrát denně podle počtu příchozích hovorů.

svox_00020_00020

 

Komentáře

Lexon

z aplikace
5.7.2014 7:13

Kdysi jsem Svox + Ivetu zkoušel na čtení e-knih a nic moc. Hlas byl dost strojový a bylo mu špatně rozumět. Na hlášení jména volajícího by to ale mělo stačit. Neznáte někdo jinou CZ alternativu na převod textu na řeč, které je lépe rozumět?

Jan Michna

Jan Michna

5.7.2014 7:22

Tak přesně tohle využívám již několik let, ovšem v poslední době (cca týden) Announcify neřekne ani slovo… Nějak se zasekl, potvora…

wilda

wilda

5.7.2014 7:23

Acapela.Pouzivam.Hlas Eliska.

fedorkamil

z aplikace
5.7.2014 7:42

samsung galaxy note 2: nefunguje. aplikacia sa zastavi a spadne a dookola to iste..

tupaorc

tupaorc

5.7.2014 8:04

tohle sem nastavoval asi tak desetkrát na low telefonech cca po měsíci zásek a dál už to nemluvilo. Je to smutný, že takové věci nemá android nativně:(

a když jsme u toho. Starý nokie uměly krásně i hlasové vytáčení bez namluvení jména – no a kde to najdu u androida? Počítám ve verzi 15,5…..

o nahrávání hovoru asi radši už psát nebudu.

lukodlak

lukodlak

z aplikace
5.7.2014 8:19

Jejda !!! Svet androida objevil ameriku tohle sem mel už před pul rokem jinak je to super používám app poslechnete kdo vola s českým hlasem Iveta nechci tim nijak urazit SA

Bandzula

Bandzula

5.7.2014 8:42

Acapela TTS

Honzaaaaaaaaaa

z aplikace
5.7.2014 8:53

Pro Samsungáře je tu v Samsungapps Czech TTS. A nemusite nic kupovat ;)
Jenom samsung s 4.2.2+

InToSSH

z aplikace
5.7.2014 9:17

Honzaaaaaaaaaa: koukal jsem do Samsung Apps a český TTS tam nemůžu najít.. Jsou tam jen jiný jazyky a český jen nějaký slovníky.. :-(

boanerges84

z aplikace
5.7.2014 9:28

zdravím. note 3, potvrzuji že čeština tam je. nastavení – ovládání – jazyk a zadávání – možnosti převodu text řeč – modul převodu textu na řeč – instalovat hlasová data – čeština. Je to zdarma.

Pejsek2

5.7.2014 9:46

to je i v Note 2 N7100 už více než půl roku ;)
testoval jsem to na audiotéce a je to docela sranda :D

InToSSH

z aplikace
5.7.2014 9:48

Boanerges84 : tak u S4 4.4.2 to ani tam nemám.. Samsung TTS ani Google TTS.. Jen Eng, de, fr, it, sp, kor, jap, cn, pol.. Ale čeština nikde..

InToSSH

z aplikace
5.7.2014 9:56

Už vím proč Samsung TTS Czech nejde do S4,na webu Samsung Apps jsem to našel a v kompatibilních zařízeních je skoro všechno kromě S4.. Je tam i S3,Note 2, S5…ale S4 chybí..

boanerges84

z aplikace
5.7.2014 10:00

aha. tak to se omlouvám. to jsem nevěděl. no jo no. politika Samsungu je opravdu podivná…

PhSnake

PhSnake

5.7.2014 12:56

Existuje alternativa pre SVOX s CZ, SJ… treba vygooglit VocalizerEX alebo len Vocalizer a mne sa celkom pozdava. Rovnake hlasy aj algoritmus pouziva aj ufonia Siri. ak to nevies najst napis phsnake*azet.sk

PhSnake

PhSnake

5.7.2014 12:59

a namiesto Announcify pouzivam Enhanced SMS & Caller ID, v zasade vie precitat cokolvek co je notification bare (sice konfig chvilu trva, ale…) tj cita mi to tapatalk, svetandroida…

Libor Foltýnek

5.7.2014 16:13

lukodlak: ať googlím jak googlím, nemůžuj najít žádný článek, kde byste se o tuto zajímavou věc podělil s ostatními

marek.sk

marek.sk

5.7.2014 16:27

Fajn navod.
Pokial mate zaujem o kvalitny prirodzeny hlas urcite si zakupte hlas Eliska od acapela za cca 4 euro. Pokial vam nevadi strojovejsi hlas moze dobre posluzit aj bezplatna varianta hlasu espeak od eyesfree no pod kitkat uz tusim nefunguje. Existuje aj plateny espeak za nieco cez jedno euro a ten ide bez problemov aj na androide 4.4 a je pravidelne updatovany.
Som nevidiaci uzivatel androidu a plateny espeak,ktory ma nizke systemove naroky a rychle reakcie pouzivam denne spolu s hlas vystupom talkback od googlu a spokojnost je na mojej strane.
Ohlasovanie volajuceho nastavene prostrednictvom dodatocneho software nemam, kedze i to umozni z obrazovky vycitat talkback.

lukodlak

lukodlak

z aplikace
6.7.2014 7:05

to Libor Foltýnek : Né nepodělil nechal jsem si to pro osoby mě blízké a navíc tenhle návod je jednoduchý

Carllos

Carllos

6.7.2014 8:15

Na mém LG G3 je funkce TTS převod reči na text přímo v nastavení , stejně , jako to má i Samsung.
Díky marek.sk za dobrý typ na Elišku , hlas je příjemnější pro mé uši , než Iveta ze Svoxu.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 7

7.7.2014 17:31

lukodlak
To je škoda, protože jsme přesvědčeni, že právě podobné články pomohou spouště uživatelům a jak píše Libor Foltýnek – na internetu je zrovna v případě tohoto článku velmi málo návodů.

Pavel

Pavel

27.8.2014 20:12

Ahoj, prosím o radu ohledně oznámení volajícího, ale do bluetooth sluchátka. Při příchozím hovoru mi handsfree oznamuje pípáním příchozí hovor, ale jméno oznámí až při zavěšení volajícího. Chystám se koupit nový mobil, zatím používám Samsung Galaxy SII mini spárovaný s Voyager Legend.

mi.be

mi.be

20.11.2015 21:13

co dělat když se mi na telefonu nepodařilo,při včí snaze najít Usnadnění a Výstup převodu textu na řeč. Usnadnění pochopitelně ano,ale položka Výstup převodu textu na řeč tam není..

RSS (komentáře k článku)