Jak na vyslovení jména volajícího v češtině? (návod)

svox_00020_00020

Systém Android je bezesporu chytřejší než telefony, které jsme používali před několika lety, přesto se vždy najde nějaká funkce, kterou standardně neumí. Například staré Nokie uměly přečíst jména volajícího a s češtinou neměly problémy. To v zásadě není problém ani u Androidu, je ovšem potřeba doinstalovat další aplikaci a hlavně pak nastavit český jazyk, jinak znějí jména prapodivně. Ukážeme si, jak na to.

Aplikace Announcify – krok číslo jedna

Nejdůležitější část tvoří aplikace, která umí přečíst jména volajícího – v našem případě jsme se přiklonili k Announcify, ale není to nezbytně nutné. V Obchodě Play existuje několik dalších variant, které podobnou funkcí oplývají (například Caller name announcer, Poslechněte kdo volá).

Announcify

Po stažení aplikace (viz odkaz výše) stačí Announcify spustit a fajfkou zatrhnout, které všechny události chcete předčítat. V našem případě stačí ponechat fajfku pouze u položky Call. Ikonkou posuvníků v řádku Call se přesuneme do nastavení, kde lze definovat několik důležitých parametrů:

  • prodleva mezi oznámeními,
  • opakování oznámení – počet vyslovení jména při příchozím hovoru,
  • zpoždění oznámení,
  • volbu oznámení neznámého kontaktu – lze nastavit, co má hlas přečíst, pokud není jméno v adresáři.

vyslovení jména volajících

Po instalaci aplikace a příslušném nastavení by již měl telefon číst jména volajícího, bohužel zatím v angličtině, což působí problémy – českým slovům je většinou jen těžko rozumět. Pojďme tedy naučit telefon mluvit česky.

SVOX – naučme telefon mluvit česky

Aplikace SVOX představuje systém převodu textu na hlas, který si poradí s více než 25 světovými jazyky. Prvním krokem je tedy stažení a instalace.

Classic Text To Speech Engine
Classic Text To Speech Engine

Druhý krok spočívá ve stažení českého jazyka. Spusťme tedy nainstalovanou aplikaci a v řádku Select a language se přesuňme na českou vlajku. Na výběr je pouze jediný hlas – Iveta. Pokud na tento obrázek klikneme, máme na výběr ze tří možností:

  • Listen to a sample – poslechnout si, jak hlas Ivety zní,
  • Buy this voice – zakoupit český hlas z Obchodu Play za 56 Kč,
  • Get free trial – stáhnout z Obchodu Play verzi zdarma, která bude fungovat dva týdny.

vyslovení jména volajících (2)

Pro správnou funkci vyslovení jména volajícího je potřeba tedy český hlas nainstalovat – můžeme vybírat mezi verzí zdarma na dva týdny (Get free trial), nebo neomezenou placenou verzi (Buy this voice). Po instalaci nový jazyk rovnou spusťme z Obchodu Play a na následující obrazovce volme Continue (pokračovat) a na další obrazovce tlačítko Download, pomocí kterého stáhneme data k českému hlasu do paměti přístroje. Velikost dat je přibližně 17 MB.

vyslovení jména volajících (5)

Nyní již máme český hlas v telefonu kompletně stažený a nainstalovaný. Stačí tedy přepnout jazyk v nastavení výstupu převodu textu na řeč.

Nastavení výstupu převodu textu na řeč – krok poslední

Aby na nás telefon při vyslovování jména volajícího mluvil v češtině, je potřeba projít ještě posledním krokem. Přejděme do Nastavení telefonu, sekce Usnadnění a Výstup převodu textu na řeč. Na další obrazovce je potřeba zvolit SVOX Classic TTS a následným kliknutím vybrat český jazyk.

vyslovení jména volajících (9)

vyslovení jména volajících (12)

Nyní by mělo být vše připraveno a telefon by měl při dalším příchozím hovoru předčítat jména volajícího sám, navíc v češtině.

Závěr – vyslovení jména volajícího v češtině

I když se na první pohled může zdát, že je zprovoznění funkce vyslovení jména volajícího složité, není tomu tak. V zásadě se jedná o tři velmi jednoduché kroky a nastavení hravě zvládne každý podle našeho návodu za pár minut. Je důležité si uvědomit, že jazyk v aplikaci SVOX existuje v trial verzi i v placené verzi. Pro začátek doporučujeme vyzkoušet dvoutýdenní trial verzi, která skvěle poslouží k vyzkoušení této funkce. Pokud budete s vyslovováním jména volajícího v českém jazyce spokojeni, můžete zakoupit plnou verzi, která vás přijde na necelých 56 korun. To se může na první pohled zdát moc, na druhou stranu lze český jazyk SVOX využít i v jiných aplikacích. Dá se navíc předpokládat, že pokud se vám tato funkce zalíbí, budete ji používat i několikrát denně podle počtu příchozích hovorů.

svox_00020_00020

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)