Souboj o české 5G frekvence skončil rychle. Žádná velká revoluce nebude

výsledek dražby 5G frekvencí ČR

Stejně rychle jako začala, tak rychle i skončila dražba 5G frekvencí pro Česko. Její výsledek se dá shrnout tak, že čtvrtého velkého operátora jsme se nedočkali a nejvýznamnější spektra “shrábla” současná silná trojice. Přece jen se ale o pokrytí v některých pásmech objeví i nová jména. Z aukce, které se účastnilo sedm subjektů, si určitou část vítězství odnáší kromě O2, T-Mobile a Vodafone také CentroNet a Nordic Telecom. Výsledek dražby 5G frekvencí v pásmu 700 MHz, které se uvolnilo vypnutím starého DVB-T signálu a které je nejzajímavější pro tuzemskou nabídku běžných mobilních datových přenosů, hovoří ve prospěch “velké trojky”.

aukce 5g frekvencí čr

Jednu specifickou část 700MHz pásma, ve které má být zřízeno národní roamingové spojení a také komunikace záchranných složek, získal operátor O2. Ten také uspěl společně s CentroNet v jedné významné 20MHz škále v pásmu 3400-3600 MHz, kde budou firmy poskytovat připojení pro řešení Průmysl 4.0. Zbytek tohoto pásma obsadili zbývající tři úspěšní účastníci. Nový hráč na celostátním poli Nordic Telecom výsledek dražby 5G frekvencí obratem doplnil oznámením, že má v plánu nabídnout koncovým zákazníkům i mobilní služby. Doplní tak stávající nabídku pevného připojení.

5G-titulka.jpg

Aktivita Nordicu dává alespoň malou naději, že bychom se mohli dočkat příznivějších cen za mobilní služby. Ministerstvo průmyslu a obchodu považuje aukci vyloženě za úspěšnou, mnozí experti ale tak nadšení nejsou. Zejména kvůli opětovné absenci čtvrtého velkého hráče. Hlavně dražba v 700MHz pásmu byla velmi rychlá a všemi stranami pravděpodobně předem promyšlená a naplánovaná. Pouze u frekvencí pro národní roaming, záchranné složky a Průmysl 4.0 se trochu bojovalo. Celková vydražená částka je o několik stovek milionů vyšší než odhad. Suma činí 5,596 miliardy korun.

Jak vy hodnotíte výsledek dražby českých 5G frekvencí?

Zdroj: ČTÚ, ČT

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)