TOPlist

Vodafone Turbo Internet – rychlík z vesnice (recenze)

turbo internet

Mobilní internet je v dnešní době jednou z nejpoužívanějších služeb, kterou nabízejí mobilní operátoři. Podíl chytrých telefonů a tabletů v síti mobilních operátorů se stále zvyšuje. Kromě klasického mobilního internetu naši operátoři nabízejí také přenosný mobilní internet. Nám se nyní do redakce dostal tzv. „Turbo Internet“ od společnosti Vodafone. Zajímá vás, jak si tato služba stojí oproti konkurenci?

Turbo internet 2

Obsah recenze

Co to je Turbo Internet?

Pojem „Turbo Internet“ je obecný pojem pro rychlý mobilní internet od společnosti Vodafone. Pro správné využití musíte vlastnit jakýkoliv mobilní tarif s internetem, například některý z tarifů RED. Dále musíte vlastnit speciální LTE SIM kartu. Tu poznáte tak, že je v pravém spodním rohu na zadní straně napsáno LTE. Samozřejmostí je také nutnost vlastnit zařízení, které podporuje LTE na frekvenci 900 či 1800 MHz. Může se jednat o mobilní telefon, tablet či modem. Pokud nevlastníte zařízení podporující LTE, tak nemějte obavy. I tak budete moci využít alespoň 3G či edge připojení.

Vodafone Turbo Internet kroky

Nabídka tarifů „Turbo Internet“

V nabídce je několik možností, jak si „Turbo Internet“ na cestách zprovoznit.

RED datové tarify

V základní nabídce společnosti Vodafone naleznete datové RED tarify. Jedná se o 3 tarify, které se liší svojí cenou a objemem dostupných dat.

 • Mobilní připojení 500 MB – tato varianta se prodává za 89 Kč včetně DPH a v základu obsahuje 500 MB volných dat.
 • Mobilní připojení 4 GB – tato varianta se prodává za 259 Kč včetně DPH a v základu obsahuje 4 GB volných dat.
 • Mobilní připojení 10 GB – tato varianta se prodává za 499 Kč včetně DPH a v základu obsahuje 10 GB volných dat.

Vodafone Turbo Internet RED tarify

Spolu s RED datovými tarify se dodává několik modemů. Ty lze získat za cenu od 77  po 777 Kč, a to v závislosti na zvolené variantě.

Internet doma i na chalupě

Další variantou mobilního internetu je tzv. „Internet doma i na chalupě“. Tato možnost se chlubí tím, že zákazníka neomezuje žádným FUPem. Bohužel je vždy něco za něco. Rychlost stahování je omezena na 4 Mbit/s a rychlost odesílání na 2 Mbit/s. Vodafone dále uvádí, že si vyhrazuje právo dočasně snížit rychlost P2P přenosu, sdílení velkých souborů či audio-vizuálních materiálů (tzv. streamování a videotelefonie). Cena této služby je 349/399 Kč měsíčně za internet + 977 Kč instantní poplatek za modem + 100 Kč měsíčně po dobu 2 let za modem. Pro správnou funkčnost této varianty je potřeba pořídit speciální modem modem Vodafone B3000.

Vodafone Turbo Internet doma i na chalupě

Kompletní nabídku společnosti Vodafone naleznete zde

Recenze Vodafone Turbo Internetu

Od společnosti Vodafone jsme dostali k dispozici modem Vodafone B3000, který vyrábí Huawei, a aktivovaný datový tarif pro bezproblémové využívání Turbo Internetu. Proto jsme se ho pro vás rozhodli vyzkoušet a přinést vám praktické zkušenosti s jeho využíváním, pokrytím a rychlostí.

Modem Vodafone B3000

V rámci této služby je možné pořídit několik různých modemů. My jsme dostali modem Vodafone B3000, který se v mnohém podobá klasickému routeru.

Vodafone Turbo Internet B3000

Obsah balení

Pokud si objednáte Turbo Internet od společnosti Vodafone a jako modem zvolíte Vodafone B3000, tak vám domu  kromě SIM karty přijde také bílo červená krabička. Uvnitř krabice se kromě samotného modemu ukrývá také krátký ethernetový a nabíjecí kabel.

Vodafone Turbo Internet obsah balení modemu

Vzhled a zpracování

Modem Vodafone B3000 je vyroben z bílého plastu a na dotek působí velmi solidně. Nemusíte se tak bát, že se bude jednat o levný rozvrzaný kus starého hardwaru.

Vodafone Turbo Internet modem B3000 1

Na vrchní části přední strany se nachází černý pruh, ve kterém je umístěno několik signalizačních ikonek. Jedná se například o indikátor zapnutí, indikátor WiFi, druh mobilního připojení či sílu signálu.

Vodafone Turbo Internet modem B3000 4

Na zadní straně jsou umístěny:

 • 4x LAN konektor
 • 2 konektory pro připojení telefonní linky
 • 1 USB konektor pro připojení externího disku, který lze následně sdílet po celé síti
 • zástrčka pro připojení nabíjecího kabelu
 • 2 konektory pro připojení externí antény, umístěné pod odklápěcím krytem na vrchní straně

Vodafone Turbo Internet modem B3000 7

Na pravé straně se nachází vypínací tlačítko a slot pro datovou SIM kartu.

Vodafone Turbo Internet modem B3000 5

Na levé straně je umístěna trojice tlačítek WPS, WLAN a Reset.

Vodafone Turbo Internet modem B3000 8

Technické parametry

 • WiFi – 802.11 b/g/n, 2,4 GHz, maximální rychlost 90 Mbit/s
 • LAN – 100 Mbit/s
 • 4G/LTE – Band 3/7/20 (FDD 800/1800/2600 MHz)
 • 3G – HSPA+/HSPA/UMTS 900/2100 MHz
 • 2G – GSM/GPRS 850/900/1800/1900 MHz

Další

 • podpora 5GHz WiFi – ne
 • šifrování – WEP, WPA, WPA2
 • maximální počet uživatelů – 32
 • rozměry – 195 mm x 177 mm x 34 mm
 • váha – 425 g

rychlost stahování

 • 4G – 150 Mbit/s download, 50 Mbit/s upload
 • 3G – 21,6 Mbit/s download, 5,75 Mbit/s upload

Uživatelské nastavení

Stejně jako mnoho dalších modemů, i Vodafone B3000 vám umožní nastavit mnoho detailů k obrazu svému. Do nastavení se lze dostat zadáním defaultní IP adresy 192.168.1.1 a následným přihlášením. Na první obrazovce „Domů“ vám modem poskytne základní přehled veškerých důležitých informací. Naleznete zde tak například stav USIM, režim sítě, informace o využití internetu, stav WiFi, využití sítě LAN a mnoho dalšího. Kromě toho se zde také nachází zrychlené nastavení, kde si budete moci rychle nastavit PIN kód, Internet, WiFi či zabezpečení.

Vodafone Turbo Internet nastavení modemu 1

Další položkou v menu je „Internet„, kde se dozvíte více o mobilním připojení, budete si moci nastavit režim sítě, APN, PIN kód, DNS a mnoho dalšího.

Vodafone Turbo Internet nastavení modemu 8

Následuje „LAN„, kde lze jednoduše nastavit DHCP.

Vodafone Turbo Internet nastavení modemu 9

V položce „WiFi“ budete moci nastavit veškeré detaily ohledně bezdrátového připojení, spravovat přístup či například nastavit WDS.

Vodafone Turbo Internet nastavení modemu 11

U možnosti „Zabezpečení“ lze nastavit úroveň brány firewall, filtrování MAC, URL či IP adres, přesměrování portů a mnoho dalšího.

Vodafone Turbo Internet nastavení modemu 17

Další nastavení položek „Služby„,“VoIP“ a „Systém„.

Vodafone Turbo Internet nastavení modemu 24

 

Nastavení je velmi jednoduché

Celé nastavení modemu působí velmi jednoduše a můžeme tak říci, že se v něm vyzná snad každý začátečník. Pro pokročilé uživatele je zde také mnoho rozšiřujících funkcí, které jistě uspokojí veškeré potřeby.

Po obdržení balíčku je do modemu potřeba nejdříve vložit SIM kartu. Slot pro vložení SIM karty se nachází na pravé straně. Po zapojení modemu do elektrické sítě proběhne start a automatická aktivace WiFi. Název WiFi sítě a její heslo jsou napsány ze zadní strany modemu. Po připojení k síti WiFi budete automaticky přesměrováni na domovskou stránku modemu, kde je potřeba se přihlásit. Standardní heslo a uživatelské jméno je „admin“, „admin“. Po přihlášení je v případě zabezpečení SIM karty potřeba zadat PIN kód. Po úspěšném zadání začne automaticky fungovat internet. Pokud SIM karta není zabezpečena, tak nebudete odkázání na domovskou stránku modemu a internet začne fungovat ihned po zapojení do sítě.

Nastavení je velmi jednoduché a paradoxně nejdelší čas zabere hledání hesla pro přihlášení do administrace.

Dostupnost Turbo Internetu

Společnost Vodafone na svých internetových stránkách poskytuje interaktivní mapku, na které lze zjistit aktuální pokrytí Turbo Internetu. Aktuální pokrytí je demonstrováno následující mapkou.

Vodafone Turbo Internet aktuální pokrytí

Pro porovnání se podívejte na plánované pokrytí v prosinci roku 2014. Z mapky lze vyčíst, že se Vodafone rozšíření této služby opravdu plánuje věnovat. Na mapce aktuálního pokrytí si můžete všimnout mnoha prázdných míst, které budou snad již v prosinci ve větší míře zaplněny.

Vodafone Turbo Internet pokryti prosinec

Praktický test dostupnosti

Teoretické pokrytí jsme však nenechali jen tak a podrobili jsme ho důkladnému testu. Turbo Internet jsme zkoušeli na dvou místech, které Vodafone označuje jako nepokrytá. První test proběhl ve vesničce Zámostí-Blata v Severních Čechách, která je dle mapy pokrytí celá šedivá.

Vodafone Turbo Internet test pokrytí Blata

Zde jsme byli však přes původní obavy velmi mile překvapeni. Po nainstalování modemu jsme totiž chytili plný signál LTE900 s maximální rychlostí až 21,6 Mbit/s. Rychlost stahování a odesílání byla v této lokalitě oproti konkurenci mnohonásobně vyšší.

Další test „nedostupného“ pokrytí jsme provedli u vodní nádrže Orlík na řece Vltava. I zde Vodafone deklaruje nedostupnou službu, po nainstalování modemu jsme však chytili plný signál LTE900 s rychlostí až 21,6 Mbit/s.

Vodafone Turbo Internet pokrytí Orlík

Další testy pokrytí jsme provedli v místech, kde by internet měl být bez problémů dostupný. Internet jsme zkoušeli v Praze, v Horoměřicích, Liberci a na mnoha dalších místech. Nikde jsme nezaznamenali jediný problém. Celkově jsme byli z dostupnosti velmi mile překvapeni.

Test rychlosti

Kromě zkoušení dostupnosti jsme provedli několik testů rychlosti v různých lokalitách. Pojďme se společně podívat na výsledky našeho měření na různých místech v České republice.

Vodafone rozděluje mobilní připojení do několika různých kategorií s odlišnými rychlostmi. V nabídce jsou tak následující druhy připojení:

 • Edge – přibližně 200 kbit/s
 • Rychlý – LTE900, 3G HSPA+, rychlost až 21,6 Mbit/s
 • Nejrychlejší – LTE1800, 3G HSPA+ DC, rychlost až 150 Mbit/s

Test rychlosti č. 1

První test proběhl v obci Zámostí-Blata, kde jsme fungovali přes kategorii „Rychlý„, přesněji přes LTE900. Rychlost stahování byla 4 Mbit/s, rychlost nahrávání 1,99 Mbit/s a ping 35 ms. Oproti konkurenci byla kvalita připojení naprosto vynikající. Ostatní operátoři v této oblasti nabízejí pouze edge, který má teoretickou rychlost okolo 200 kbit/s.

Vodafone Turbo Internet test rychlsoti 1

Test rychlosti č. 2

Druhý test jsme uskutečnili v Karlových Varech, kde bylo dostupné připojení z kategorie „Nejrychlejší„, přesněji LTE1800. Rychlost stahování byla 3,63 Mbit/s, rychlost nahrávání 0,76 Mbit/s a ping 30 ms. Nutno podotknout, že měření probíhalo v průběhu filmového festivalu, takže byla síť značně zatížena.

Vodafone Turbo Internet test rychlsoti 2

Test rychlosti č. 3

Třetí test se uskutečnil v okrajové části Prahy 9, kde bylo dostupné připojení z kategorie „Rychlý„, přesněji 3G HSPA+. Rychlost stahování byla 13,76 Mbit/s, rychlost nahrávání 2,15 Mbit/s a ping 19 ms. Rychlost byla kolísavá v průběhu času a mnohdy dosáhla i 20 Mbit/s, níže než rychlost z obrázku ale nešla.

Vodafone Turbo Internet test rychlsoti 3

Test rychlosti č. 4 a 5

Čtvrtý test se uskutečnil uvnitř baráku v obci Horoměřice, kde byl dostupný internet z kategorie edge. Rychlost stahování byla 0,08 Mbit/s a ping 156 ms. Rychlost nahrávání se bohužel kvůli velmi nízké rychlosti nezměřila. Pro běžnou práci byl internet nedostačující.

Vodafone Turbo Internet test rychlsoti 4

Modem však stačilo přesunout na okno a signál se ihned zlepšil. Místo edge se objevil internet z kategorie „Rychlý„, přesněji 3G HSPA+. Rychlost stahování byla v tomto případě 3,92 Mbit/s, rychlost nahrávání 0,34 Mbit/s a ping 34 ms.

Vodafone Turbo Internet test rychlsoti 5

Test rychlosti č. 6

Poslední test proběhl v centu Prahy, kde byl dostupný internet z kategorie „Nejrychlejší„, přesněji LTE1800. Rychlost stahování byla 59,17 Mbit/s, rychlost nahrávání 11,22 Mbit/s a ping 38 ms. Bohužel nemáme k tomuto měření obrázek, ale pouze číselný údaj.

turbo internet Top Gear copy

Resumé

Mobilní Turbo Internet od společnosti Vodafone nás v redakci velmi příjemně překvapil a je vidět, že Vodafone dělá opravdu veliké pokroky v oblasti pokrytí České republiky signálem. K Turbo Internetu jsme dostali modem Vodafone B3000, který vyrábí společnost Huawei. Modem je po designové stránce velmi hezký a je ho jednoduché nastavit. Všechny potřebné činnosti k úspěšné aktivaci internetu tak zvládne naprosto každý.

Vodafone na svých internetových stránkách uvádí aktuální pokrytí území České republiky signálem mobilního internetu. V testu jsme však zjistili, že je pokrytí mnohem lepší, než Vodafone uvádí. Na šedých nepokrytých místech jsme chytili plný signál LTE900, díky kterému jsme měli rychlost připojení mnohonásobně lepší než konkurence. To se nestalo pouze na jednom místě, ale rovnou v několika různých lokalitách.

Rychlost připojení se velmi liší. Pokud je v dané lokalitě dostupný pouze edge, tak se může stát, že bude internet zcela nepoužitelný. Pokud naopak chytnete 3G či LTE, tak internet pošlape jako hodinky.

V nabídce je nyní několik tarifů, které lze s Turbo Internetem využít. Jedná se o jakýkoliv tarif z rodiny RED či speciální „Internet doma i na chalupě“. Ceny se nám zdají v tuto chvíli velmi příznivé. Společnost Vodafone navíc na svoje tarify aplikovala tzv. „Smart FUP“, který vám po vyčerpání zpomalí pouze některé přenosy (sdílení velkého objemu dat a online přenosy videa a hudby) na 64Kb/s. Ostatní služby (prohlížení webových stránek, posílání e‑mailů, Facebook, Skype a další) nebudou nijak rychlostně omezeny.

Klady

+ Velmi dobré pokrytí ČR oproti konkurenci (v testovaných oblastech)
+ V Karlových Varech je dostupné rychlé LTE1800 (150 Mbit/s), do dalších měst se dostane velmi brzy
+ Modem Vodafone B3000 běžel dobře a spolehlivě
+ Chytrý FUP
+ Příznivé ceny

Zápory

– Nepoužitelné připojení edge
– Nízká rychlost WiFi (90 Mbit/s) a LAN (100 Mbit/s)

Reklamní video Turbo Internetu od Vodafone

Společnost Vodafone již nějaký čas šíří několik reklamních videí, které podporují pokrytí Turbo Internetu. Na jedno z nich se můžete podívat níže, pokud vás zajímají i ostatní, tak se podívejte na internetový server YouTube.

Turbo Internet: Bavte se

Turbo Internet: Bavte se

 

Využíváte mobilní internet od některého operátora?

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (79)