Jak moc škodí váš mobil přírodě? Vodafone zavádí hodnocení Eco Rating

vodafone eco rating

Jak běžně vybíráte mobilní telefon? Podle ceny? Parametrů? Vzhledu? Tak to asi dělá drtivá většina zákazníků a není na tom nic divného. Pokud ale přitom máte zájem myslet i na životní prostředí, můžete při výběru zohlednit i ekologickou stránku. Kvůli nedostatku informací a dat to rozhodně není jednoduché, ale možnosti přibývají. Příkladem může aktuálně být český Vodafone, který společně s dalšími partnery v Evropě zavádí takzvaný Eco Rating. Tedy bodovací systém zhodnocující přístroje z hlediska uhlíkové stopy.

Jde o bodovací systém, který ukazuje, jak velkou ekologickou zátěž daný telefon představuje. Rating hodnotí vliv smartphonů na životní prostředí od samotné výroby až po skončení jeho životnosti. Zákazníci budou mít při výběru k dispozici celkové skóre na škále 1-100 bodů, přičemž nejvyšší bodové ohodnocení dostanou ta nejekologičtější zařízení. Pro lepší představu o tom, jak si vedou v jednotlivých oblastech hodnocení, slouží dílčí skóre pro každý sledovaný parametr. Mezi ně patří například životnost daného mobilního telefonu, jeho odolnost, recyklovatelnost a efektivita využití surovin při výrobě.

Vodafone Eco Rating ukázka

Zmíněný Eco Rating můžete už nyní najít na speciálním webu Vodafone. A to u většiny telefonů, dokonce i v informacích o technických parametrech zařízení. “Hodnocení vytváří nezávislé mezinárodní konsorcium, které uděluje bodové skóre na základě informací získaných od výrobců. Díky tomu je možné jednotlivé mobily porovnat mezi sebou a dát každému, komu není stav naší planety lhostejný, možnost vybrat si telefon v souladu s jeho přesvědčením a životními hodnotami,“ říká Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu.

Našli jste v seznamu váš mobil? Jak je na tom?

Zdroj: Vodafone

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)