TOPlist

Recenze čističky vzduchu VOCOlinc VAP1: Postará se klidně o byt i firmu

VOCOlinc VAP1 recenze

V rámci testování zajímavých prvků chytré domácnosti se i u nás ve Světě Androida občas vrhneme na oblast, která je od mobilních telefonů poměrně vzdálená. Je to případ i segmentu chytrých čističek vzduchu. S ohledem na jejich „smart“ propojitelnost mimo jiné právě i s mobily si ale jistě zaslouží naši pozornost. Prostřednictvím aplikací i větších komplexních systémů jdou většinou zařadit do centrálně řízených rutin. A hlavně… mají kvalitně a chytře pečovat o naše zdraví. Jak si v těchto ohledech poradí model VAP1 od společnosti VOCOlinc? To se dozvíte v této recenzi.

(Ne)obsah balení

V tomto případě je popis balení opravdu velmi jednoduchý a strohý. V úplně obyčejné krabici se nachází zabalená samotná čistička a k ní pouze papírový manuál.  Nic víc není nutně potřeba. Na druhou stranu by se ale při používání občas hodil například běžný dálkový ovladač. Ne vždy je možné či pohodlné sáhnout po mobilu nebo jít něco nastavovat k čističce. Neberu to jako nevýhodu, ale dálkové ovládání by bylo příjemným bonusem.

Design a instalace VOCOlinc VAP1

VOCOlinc VAP1 má rozměry 290 x 290 x 560 milimetrů a hmotnost lehce přes 8 kilogramů. To z ní dělá nadprůměrně velkou chytrou čističku. Snaží se to nicméně zakrýt hodně decentním vzhledem s jednoduchými mřížkami na bocích, čelním displejem, kruhovým horním průduchem a skoro neviditelným ovládáním. Já bych osobně uvítal ještě minimálně i černou variantu, ale u čističek prostě výrobci sázejí na klasickou bílou.

Na horním panelu se vedle hlavního průduchu, který je vytvarován do hezkých vlnek, nachází fyzické ovládání. Kromě ON/OFF tlačítka umístěného v rohu jsou na okraji nachází řada dalších pro ovládání funkcí. Například automatické či manuální určování výkonu (intenzity sání a foukání), zapínání nočního režimu, přepínání mezi stupni Fahrenheita či Celsia, spouštění časovače nebo zamykání. Všechny panely reagují na dotyk a nejde o klasická „klikací“ tlačítka. Chtělo to trochu času, abych si na to ovládání zvykl. A nejsem si vlastně doteď jistý, jestli je tento způsob interakce dobrý nebo ne. Mimo úvodního testování jsem nicméně většinu času vše potřebné řešil v aplikaci.

Čistička od VOCOlinc pracuje s trojstupňovými filtry (specifikace v další sekci), které jsou uložené pod bočními mřížkami. Před prvním použitím je potřeba je vytáhnout z igelitových fólií a to je vlastně jediná mechanická příprava před používáním. Boky jdou velmi snadno „vycvaknout“ díky tomu, že nejsou použity žádné plastové háčky nebo packy, ale magnety. Super řešení. Samotné filtry mají poutko na uchopení a jejich výměna na obou stranách je otázka deseti sekund. Další panel pro otevření se nachází na zadní straně. Za malou mřížkou se nachází senzor, na jehož „čuch“ spoléhá celá čistička. Pokud by byl zanesený, dá se snadno vyčistit. Postup je uveden v návodu a můžete ho vidět i na fotkách. Žádná věda.

Technické specifikace VOCOlinc VAP1

  • třístupňová filtrace
    • předfiltr
    • HEPA H12 / EPA E12
    • uhlíkový filtr
  • výkon 42 W (5 úrovní výkonu)
  • rychlost čištění
    • CADR (částice) 500 m³/h
    • CADR HCHO (formaldehyd) 120 m³/h
  • vhodný do 60 m²
  • nejtišší mód 30 dB, nejhlasitější 63 dB
  • 2,4GHz Wi-Fi
  • displej + RGB signalizace

Smart čistička vzduchu VOCOlinc VAP1

Smart čistička vzduchu VOCOlinc VAP1

Všimněte si dvojího označení u druhého filtru. Výrobce v některých materiálech pracuje s označením HEPA H12, jindy s HEPA E12. Ve skutečnosti je momentálně tato úroveň označována jako EPA E12 a zkratku HEPA nesou filtry až od úrovně 13. Mezi dvanáctkou a třináctkou je ten rozdíl, že EPA 12 zachytí 99,5 % částic o velikost 0,1 až 0,3 mikrometru, zatímco HEPA 13 zachytí tyto částice s účinností 99,95 %. Jde o velmi malé rozdíly, ale v určitých prostředích na nich dost záleží. Nad HEPA filtry pak ještě v žebříčku efektivity stojí standard ULPA. U něj už jsou ale zapotřebí silnější motory, protože filtr propouští zlomek vzduchu. I EPA 12 nicméně zvládne spolehlivě pochytat mikronepřátele v běžném bytě. Vlasy, chlupy, bakterie, prach a také některé viry. Životnost filtru je cca devět měsíců a o jeho stavu informuje displej i aplikace.

Výkonu má VOCOlinc VAP1 dost

Díky uhlíkovému filtru umí VOCOlinc VAP1 zachycovat i formaldehydy a plyny nebo například částice ze sprejů a osvěžovačů. Tady pak mohou nastávat konflikty s chytrým difuzérem, kdy čistička eliminuje téměř všechno jeho snahu. Chce to dobře promyslet, jak tato zařízení umístit a používat společně. Prostorové pokrytí s maximem 60 m² je velmi slušné a stačí nejen na místnosti v bytech či domech, ale třeba i na zasedačky nebo menší tělocvičnu. Výkon čističce od VOCOlinc určitě neschází. Přitom je potřeba pochválit velmi tichý (30dB) nejnižší stupeň čištění, který je míň slyšet než běžný ventilátor v PC. Mezi negativa pak ale osobně řadím řešení přívodního kabelu. Je sice hodně dlouhý, ale na straně čističky je pevně spojený s přístrojem. Jak se s ním něco stane, jen tak ho nevyměníte.

Reálné používání

Pokud nebudete vyloženě stát vedle čističky a nebudete ji chtít okamžitě přepnout do nočního režimu nebo jí přidat na výkonu, většinu operací budete pravděpodobně provádět přes aplikaci. Nebo lépe řečeno aplikace. Nejvíce možností pochopitelně poskytuje nativní aplikace VOCOlinc, ale potěší i možnost integrace do Google Home a dalších systémů se širším a obecným záběrem napříč značkami. Produkty od VOCOlinc budou mít snad brzy podporu také u komunity rozvíjející platformu Home Assistant. Teď ale zpátky z základnímu mobilnímu nástroji.

Dost mě teda štve, že aplikace vyžaduje při každém spuštění (i když ji v Android jen „shodíte“ do pozadí) opětovné přihlášení. V mém případě je to sice jen klikání na ikonku Google, ale i tak je to otravné a zdržující. V náhledech v Obchodě Play je také vidět její tmavá verze, které jsem se ale nedopátral. To také zamrzí. Hlavně když chcete v noci z postele čističku zesílit a aplikace se vám snaží usmažit sítnice. Jinak jí ale asi nemám co vytknout. Ovládání je intuitivní, snadno pochopitelné, dobře vysvětlené a v češtině.

VOCOlinc
VOCOlinc

Čísla moc neřeknou. Ale co barvičky?

Přímo na první kartě čističky (aplikace je jinak připravená pojmout veškeré produkty VOCOlinc) je nejdůležitější informace ze všech – jak (ne)čistý je vzduch v jejím okolí. Stejně jako na panelu na samotné čističky i aplikace pracuje nejen s číselným vyjádřením hodnot, ale i s barevným odstupňováním. Je 120 mikrogramů prachu na krychlový metr moc? Málo? Středně? Stejně jako já před pár dny byste možná netušili a je tedy fajn, že čísla doprovázejí i barvy od pohodové zelené až po výstražnou červenou.

Abych si skokovou signalizaci vyzkoušel, rozprášil jsem u zadního senzoru špetku popela z kamen. Reakce čističky byla okamžitá. A to jak v signalizaci na displeji a v aplikaci, ale i s čištěním. Přístroj obratem zařadil nejvyšší rychlost a během pár sekund byl vzduch zpátky na hodnotě 1-3 mikrogramy na kubík.

Skrze VOCOlinc aplikaci se dají u VAP1 nastavovat (mnohem jednodušeji než na panelu) mnohé pokročilé funkce. Jde o výkonové úrovně, časovače, noční režim nebo třeba i jas displeje a RGB LED panelu. Někdy se hodí mít signalizaci na plný jas pro kontrolu z dálky, jindy (hlavně v noci) zase na nízký či nulový. Vypínání signalizací obecně řeší právě noční režim, který nastavuje i nejtišší mód. V kombinaci s dalšími „smart“ prvky se dají samozřejmě nastavovat i scénáře. Čistička se tak může v různých úrovních spouštět třeba při otevření nebo zavření určitých dveří (sepnutí senzorů). Spousta věcí se dá ale bez obav nechat na automatice.

Cena a dostupnost

V oficiálním e-shopu VOCOlinc i u všech online a kamenných prodejen se v podstatě bez výjimek setkáte se stejnou cenou 9999 Kč. Držení doporučených cen platí i pro náhradní filtry, které jsou k sehnání za 1999 Kč za pár. Čističku i filtry každopádně vůbec není problém v ČR sehnat.

VOCOlinc VAP1: Závěrečné hodnocení

Z pohledu běžného uživatele asi není na čističce co kritizovat. Snad jen vyšší cenu, které jdou s velmi podobnými produkty po krku třeba čističky od Xiaomi. V ojedinělých případech může někomu vadit i fakt, že má VOCOlinc VAP1 „jenom“ EPA E12 filtr. Do bytu nebo do kanceláře, kde zrovna nechcete jít po krku virům, to ale bohatě stačí. V opačném případě sáhnete po UV ionizátoru, který je na to přímo určený. Zatím jsem jiné produkty od VOCOlinc nezkoušel, ale seznámení s čističkou nastínilo, že jde o velmi dobrou značku, která stojí za pozornost. Dalo by se zapracovat i na vzhledu a přihlašování v aplikaci, jinak opravdu nemám námitek.

Klady

+ Výkon
+ Přehledný displej
+ Povedená aplikace (a česky)
+ Snadná výměna filtrů

+ Velmi rychlé nabíjení

Zápory

– Vysoká cena oproti konkurenci
– Malé mouchy v aplikaci
– Pevný napájecí kabel

Hledáte čističku? Jaké máte nároky?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)