Menu

VirusTotal pro Android: zkontrolujte svůj telefon více než 40 antiviry

Většina uživatelů počítačů patrně bude znát VirusTotal jako webovou stránku, na kterou mohou nahrát podezřelý soubor, jež je následně otestován 42 antivirovými programy. Protože malware na chytrých telefonech je stále častějším problémem, vydala včera společnost VirusTotal klientskou aplikaci pro Android. Ta se od desktopového provedení výrazně odlišuje, především z důvodu, že mobilní zařízení mívají omezený objem přenesených dat. VirusTotal tedy místo nahrávání souborů odešle pouze identifikační hashe všech nainstalovaných aplikací. Vyhodnocení pak probíhá následovně: jestliže někdo již nahrál soubor se stejným hashem, uvidíte výsledky hned. Pokud pro některou aplikaci neexistuje záznam, bude vám nabídnuto její odeslání a následné oskenování.

Co je, a co není VirusTotal

  • VirusTotal je cloudový antivirus – kontrola na přítomnost virů tedy neprobíhá na zařízení, ale na serverech poskytovatele. Odpadá tak například nutnost aktualizovat virovou databázi, nižší jsou i požadavky na výpočetní výkon.
  • Nevýhodou výše uvedeného řešení je nutná dostupnost Internetu. Nedoporučujeme odesílat soubory k testování přes mobilní data, pokud máte nízký FUP.
  • VirusTotal je “on demand” skener – kontroluje tedy systém na požadavek uživatele, nikoli průběžně (nemá tedy “rezidentní skener”). Nezabrání ani neupozorní na instalaci infikované aplikace.

Aplikace hned po spuštění (bez jakékoli interakce s uživatelem) provede skenování všech nainstalovaných programů a vygeneruje jejich hashe.

Aplikace hned po spuštění provede skenování

Aplikace hned po spuštění provede skenování

Následně na dvou záložkách zobrazí výsledky (zvlášť pro systémové a zvlášť pro nainstalované aplikace) – zelená ikonka Androidu označuje programy, jež jsou detekovány jako “čisté,” modrý otazník značí, že VirusTotal aplikaci nezná, červený robot indikuje potenciálně nebezpečný program. Výsledky lze pro snadnější získání přehledui filtrovat.

Výsledky skenování aplikací

Výsledky skenování aplikací

Tapnutím soubor odešlete k online otestování. Budete ale potřebovat účet na VirusTotal, který si můžete založit (odkaz Join our community v pravém horním rohu na úvodní stránce www.virustotal.com – požadováno bude jen uživatelské jméno, e-mail a heslo, poté je nutné účet potvrdit kliknutím na odkaz, jež vám přijde e-mailem). Na výsledky si ale budete muset chvilku počkat, neboť VirusTotal vyřizuje požadavky na otestování v tom pořadí, v jakém přišly.

Abyste mohli odesílat neznámé soubory, musíte mít účet na VirusTotal

Abyste mohli odesílat neznámé soubory, musíte mít účet na VirusTotal

Souhlas s odesláním aplikace k testování...

Souhlas s odesláním aplikace k testování...

...a aplikace se odesílá

...a aplikace se odesílá

O výsledku testu budete informování zvukem, vibrací a především ikonkou v notifikační liště.

O výsledku testu budete informování v notifikační liště

O výsledku testu budete informování v notifikační liště

Výsledek testu: aplikace Android Agenda Widget je v pořádku

Výsledek testu: aplikace Android Agenda Widget je v pořádku

Při pohledu na snímky obrazovky je zřejmé, že funkcionalita dostala přednost před aktuálními designerskými trendy, což ale není na škodu.

Doplněno: čtenář Roman Průža na Twitteru upozornil na, pro někoho možná zásadní, omezení: VirusTotal přijme ke kontrole pouze soubory velké maximálně 32 MB.

Aplikace VirusTotal je k dispozici zcela zdarma a stáhnout si ji můžete přes následující odkaz.

VirusTotal
VIRUSTOTAL
Verze1.0 (11. 6. 2012)
Velikost492 kB
1.6+


Zdarma

Zdroj: Android Police.

 

Komentáře

Fiza

Fiza

12.6.2012 7:46

Napadá mě, když se o tom mluví stále častěji, kolik z vás, čtenářů, má nějaké zkušenosti z nějakým druhem balastu…já totiž kolem sebe nikoho neznám.

Vase2015

Vase2015

12.6.2012 8:55

Fiza já osobně nestahuju kde jaké pochybné blbosti a i na netu lezu jen na známé stránky co mám z PC ověřené takže zkušenost zatím naštěstí žádná. A sám taky neznám nikoho kdo by měl problémy nebo tak.

igoreso

igoreso

12.6.2012 9:11

Ta aplikace je na h***o.
Při mém počtu aplikací a nutnosti každou zvlášt poslat na kontrolu ručně bych to dělal týden. Navíc po 3odeslaném souboru aplikace spadne..

THeBaNDiT

THeBaNDiT

12.6.2012 9:29

aplikacia bola vydana vcera, takze zatial mozno neobsahuje taky velky pocet kontrolovanych aplikacii – preto tolko modrych otaznikov. No da sa predpokladat, ze kazdym dnom sa to bude zlepsovat, pretoze mnohi uzivatelia budu svoje modrootaznikove aplikacie odosielat na kontrolu, pricom sa bude jednat najma o tie aplikacie, ktore su pre nich podozrive… takze za par dni moze byt situacia dramaticky lepsia. :)

ans

ans

12.6.2012 9:55

nemoznost oznacit vsechny otazniky a odeslat najednou je fakt megavopruz :(

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

12.6.2012 12:28

To: ans
Berte to tak, že je to teprve první verze :)
Třeba to ještě vylepší.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

12.6.2012 12:34

To: igoreso
Zkuste buď počkat na další verzi – třeba přinese “multi-upload,” nebo počkejte, až aplikace naskenují ostatní uživatelé.
Přeci jen je to v provozu první den, tak je jasné, že je DB poloprázdná a zejména naše CZ aplikace moc nezná. :)

Mira

Mira

12.6.2012 16:13

Musim byt registrovanej na jejich strankach, s tim at jdou do pr….

THeBaNDiT

THeBaNDiT

12.6.2012 18:45

Mira, ja mam tu skusenost, ze registrovany na ich stranke musis byt len vtedy, ak chces odoslat aplikaciu na otestovanie…

Aplikacie, ktore uz na otestovanie maju (a zrejme ich bude kazdym dnom viac a viac), sa zazelenaju/zacervenaju aj bez registracie…

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

13.6.2012 9:53

To: Mira
Nemusíte :)
Stačí počkat, až čeští uživatelé oskenují zdejší aplikace, a pak vám to skoro jistě všechny ověří podle hashe.
Registraci potřebujete, jak napsal THeBaNDiT, jen pokud chcete aplikaci odeslat k testu.

THeBaNDiT

THeBaNDiT

14.6.2012 9:17

Ináč, už by im mohol niekto povedať, že je dobrým zvykom na Markete vypĺňať kolonku o urobených zmenách od predošlej verzie – za posledné 2 dni som dvakrát aktualizoval, a netuším, čo opravili, verzia tiež stále 1.0 (ale dátum sa menil, takže chyba Marketu to nebude). :)

RSS (komentáře k článku)