Menu

Universal ADB Driver: konec problémů s ovladači ADB

android_usb_driver_ico

Pokud se zabýváte operačním systémem Android více do hloubky, patrně jste přinejmenším zaslechli něco o ADB. Pro ty, kteří zatím netuší, jen stručně: ADB (Android Debug Bridge) je výkonný nástroj, který je součástí Android SDK, jehož cílem je komunikace mezi počítačem a Android zařízením pomocí ADB příkazů.

ADB je velmi důležité pro vývojáře, jimž pomáhá získat protokoly, systémové dumpy a další informace o jejich aplikacích, nicméně praktické využití najde i u běžných uživatelů. Například s pomocí ADB můžete provést kompletní zálohu telefonu či nahrát nový firmware.

Tématu ADB příkazů a jejich možností jsme se věnovali ve dvou článcích:

K rozjetí komunikace přes ADB potřebujete několik věcí: Android SDK Tools (ke stažení zdarma), povolené ladění USB na daném zařízení, kabel a ADB ovladač. Pokud se vám nepodaří komunikaci se zařízením navázat, nejpravděpodobněji je důvodem špatný ovladač (na druhém místě to bývá zakázané ladění USB, někdy pomůže přepnutí spojení z MTP do režimu PTP, případně může být příčinou kabel).

Najít správný ovladač je v případě některých zařízení (zejména těch “méně značkových) obtížné, a leckdy se celý proces zvrtne v experimentování a opakované hledání toho, který funguje.

Co slibuje Universal ADB Driver?

Na tento problém se zaměřili vývojáři, pracující pod hlavičkou TechKnow. Přišli s univerzálním ADB ovladačem, který nazvali prostě: Universal ADB Driver. Tvrdí, že podporuje více než sedm stovek zařízení se všemožnými procesory a architekturami. Skutečně dlouhý seznam značek telefonů a tabletů, které s tímto ovladačem pracují, najdete v souboru readme.txt v balíčku ke stažení či na oficiálních stránkách.

Universal ADB Driver vyřeší problémy s ovladači

Universal ADB Driver vyřeší problémy s ovladači

Již tedy nemusíte mít strach, že nenajdete správné ADB ovladače pro vaše zařízení, protože Universal ADB Driver dle TechKnow podporuje nejen populární zařízení od největších výrobců, jako jsou Samsung, HTC, Sony, LG, Motorola, Huawei, ZTE , Xiaomi a další, ale také mnoho dalších přístrojů méně známých značek.

Aktuálně je k dispozici již třetí veřejná verze ovladače Universal ADB Driver, která si klade za cíl zjednodušit připojení zařízení s Androidem k počítači s Windows. Autoři ale upozorňují, že i po instalaci můžete narazit na další problémy se zprovozněním ADB komunikace – například pokud systém Windows vůbec nerozpozná vaše zařízení.

Jak nainstalovat Universal ADB Driver?

 1. Stáhněte si balíček TechKnow_Universal_ADB_Driver_v0.7-HcH.zip (velký 8,29 MB) a rozbalte ho. Měli byste tak získat složku TechKnow_Universal_ADB_Driver_v0.7-HcH.
 2. Připojte zařízení kabelem k USB portu počítače.
 3. Otevřete Správce zařízení – na Windows 7 to provedete nejrychleji tak, že stisknete tlačítko Start a do vyhledávacího pole napíšete správce zařízení. Pak spustíte odpovídající aplikaci.

  Otevřete Správce zařízení

  Otevřete Správce zařízení

 4. Ve Správci zařízení uvidíte seznam všech zařízení připojených k počítači. Najděte si svůj přístroj a klepněte na něj pravým tlačítkem myši. Pak vyberte položku Aktualizovat software ovladače.

  Najděte si svůj přístroj a klepněte na něj pravým tlačítkem myši

  Najděte si svůj přístroj a klepněte na něj pravým tlačítkem myši

 5. V následujícím dialogovém okně zvolte variantu Vyhledat ovladač v počítači.

  zvolte variantu Vyhledat ovladač v počítači

  zvolte variantu Vyhledat ovladač v počítači

 6. Potom klepněte na tlačítko Procházet a vyberte složku, kam jste extrahovali stažený balík Universal ADB Driver.
 7. Zkontrolujte, zda je aktivní volba Včetně podsložek. Pak stiskněte tlačítko Další.

  Vyberte složku, kam jste extrahovali stažený balík

  Vyberte složku, kam jste extrahovali stažený balík

 8. Jestliže systém Windows během instalace požádá o oprávnění správce, udělte ho a potvrďte instalaci kliknutím na tlačítko Instalovat.

Po dokončení instalace restartujte počítač a znovu připojte telefon či tablet. Pak zkontrolujte, zda fungují ADB příkazy – asi nejrychlejší cesta vede přes příkaz adb devices. Další ADB příkazy naleznete ve výše odkazovaných článcích.

Podporovaná zařízení

Dle autorů Universal ADB Driver podporuje telefony a tablety následujících značek a modelových řad:

 • Archos 101, Archos 80b Xenon, Archos Gen8, Archos Gen9
 • Arnova 7, Arnova 7c, Arnova 7c G2
 • Asus Eee Pad Slider SL101,Asus Transformer Prime TF201, Asus Transformer TF101
 • Crystal2
 • Fujitsu
 • Gionee
 • Google Nexus
 • Google Glass
 • HTC
 • Huawei
 • Lenovo
 • Motorola
 • Nook
 • Samsung S4 i9515
 • Samsung S5
 • Sony Ericsson
 • Spreadtrum
 • TOSHIBA IS04, TOSHIBA T-01C
 • ViewSonic
 • Vtech Innotab Max
 • WonderMedia WM8850
 • Xiaomi
 • ZTE

Vyzkoušeli jste Universal ADB Driver? Dejte nám i ostatním čtenářům v diskuzi pod tímto článkem vědět, s jakým zařízením vám funguje!

Zdroje: DroidViews, XDA Developers, TechKnow, TechnoBuzz, Dory Labs.

 

Komentáře

Mkyral

Mkyral

18.7.2015 6:34

Já s ovladači nikdy problém neměl. Na Linuxu to funguje samo ;-)

Rejpalx

rejpalx 0

z aplikace
18.7.2015 7:21

Ja jsem taky nikdy s ovladaci problem nemel.

Sink

Sink

z aplikace
18.7.2015 19:42

Ano, milí zlatí, ale drtivá většina uživatelů osobních počítačů fungují s Windows, takže velmi přínosný článek, mizivé procento uživatelů Linuxu na PC určitě odpustí.. :-P

RRRadek

RRRadek

19.7.2015 0:34

No asi není sám kdo je Linux pozitivní, Ubuntu :-)

Petr S

z aplikace
19.7.2015 1:23

Sink: ADB se domnívám je určeno hlavně pro vývojáře a ti dost často mívají MacBooky.

mercenary

19.7.2015 8:18

Povedlo si mi připojit s telefonem NEXUS 4 – mám staré PC a ovladače mě zlobí již delší dobu , vždy jsem to řešil prográmkem MY PHONE EXPLOLER CLIENT.Po přečtení vaší recenze je nexus již připojen – díky za radu

Amigo62

Amigo62

19.7.2015 10:26

@Mkyral, potřeboval bych pár rad, jsem linux newbee, (už dlouho :-D), ale rád bych zkusil flash mého founu z linuxu. Mám xubuntu 14.04LTS a Xiaomi MI3W. Předem díky.

amigo dot bodli tečka net

Ooo

Ooo

z aplikace
19.7.2015 14:56

Na Linuxu Ubuntu 14.04 funguje s Nexusem 6.

Sallyx

sallyx28 0

26.8.2016 16:41

Super, funguje! Pomohlo mi to rozchodit nový huawei TIT-L01 (Předtím jsem ještě musel 7x kliknout na číslo sestavení v nastavení -> informace o telefonu)

RSS (komentáře k článku)