Unclouded: udělejte si pořádek v Dropboxu a na Disku Google!

unclouded_ico

Unclouded je velmi užitečným pomocníkem všech, kdož pro ukládání souborů používají cloudové služby Dropbox a Disk Google. Jedná se o vizuálně pěkně zpracovanou aplikaci, poskytující jednoduché a přitom užitečné funkce pro pořádek a přehled dat v cloudu. Program umí najít a zobrazit soubory, zabírající nejvíce místa, organizuje vše podle typu, vyhledá duplicity a dokonce funguje jako správce souborů.

Unclouded: udělejte si pořádek v Dropboxu a na Disku Google! Unclouded: udělejte si pořádek v Dropboxu a na Disku Google!

Správa souborů v Dropboxu z desktopového počítače s operačním systémem Windows či Mac není složitou záležitostí, neboť existuje řada nástrojů třetích stran, které vám pomohou získat přehled nad vašimi daty. Pokud se ale podíváme z pohledu uživatele mobilního zařízení s Androidem, pak musíme konstatovat, že zde je situace podstatně složitější.

Vzhledem k tomu, že oficiální aplikace Dropbox nepodporuje synchronizaci souborů do zařízení, budete potřebovat aplikaci, která dokáže analyzovat soubory “na dálku”. Takových programů je v Obchodě Play několik a my se podíváme na nástroj Unclouded od Christiana Göllnera, který vyniká nejen grafickým zpracováním, ale také šíří nabízených funkcí.

Co Unclouded slibuje?

 • Podívejte se, které soubory nebo složky zabírají největší prostor vašeho úložiště.
 • Třiďte soubory do kategorií (obrázky, videa, atd.).
 • Najděte duplicity.
 • Zjistěte, které soubory byly změněny a kdy.
 • Vyhledávejte v souborech.
 • A mnohem více.

Jak Unclouded funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.2 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy S III s alternativní ROMkou CyanogenMod 11.0 M9 (Android 4.4.4). Po spuštění se uživatele ujme průvodce, který ho seznámí s některými vlastnostmi aplikace:

Již zde je zřejmé, že program komunikuje výhradně v angličtině, což je možná trochu škoda, neboť lokalizací by mohl získat další klientelu.

Unclouded přichází s čistým a moderním designem, který z něj dělá dobře vypadající nástroj pro správu cloudového úložiště. Pochopitelně prvním krokem je poskytnutí přístupu k vašim cloudovým diskům. To probíhá jednoduše – připojíte své účty Google a Dropbox a schválíte oprávnění pro přístup, čímž aplikaci dovolíte provádět různé akce skrze veřejné API služeb.

Schválení přístupu aplikace do cloudů Schválení přístupu aplikace do cloudů

Schválení přístupu aplikace do Dropboxu Schválení přístupu aplikace do Dropboxu

Schválení přístupu aplikace do Dropboxu Schválení přístupu aplikace do Dropboxu

Schválení přístupu aplikace k Disku Google Schválení přístupu aplikace k Disku Google

Schválení přístupu aplikace k Disku Google Schválení přístupu aplikace k Disku Google

Schválení přístupu aplikace k Disku Google Schválení přístupu aplikace k Disku Google

Program nabízí možnost vyhledávání duplicitních souborů a umí zobrazit náhledy obrázků, videí i zvuků. Pokud potřebujete více prostoru, jistě využijete funkci vyhledání největších uložených souborů či složek. Užitečný může být také seznam souborů, které byly změněny v určené době (za poslední hodinu, 12 hodin, dnes, tento týden, atd.).

Položky postranní nabídky při práci s Dropboxem Položky postranní nabídky při práci s Dropboxem

Položky postranní nabídky při práci s Diskem Google Položky postranní nabídky při práci s Diskem Google

Z hlediska uživatelského prostředí se jedná o standardní aplikaci s levou postranní nabídkou, ve které najdete následující položky:

V sekcích, kde je v nástrojové liště ikona s lupou, lze i vyhledávat – hledání ale probíhá pouze v názvech souborů, nikoli v jejich obsahu. Opět jsou k dispozici možnosti řazení dle data, velikosti a názvu a dva způsoby zobrazení.

Vyhledávání v názvech souborů Vyhledávání v názvech souborů

Vyhledávání v názvech souborů Vyhledávání v názvech souborů

Vyhledávání v názvech souborů Vyhledávání v názvech souborů

Zdarma, nebo zaplatit?

Aplikace je nabízena zdarma, přičemž v této verzi poskytuje naprostou většinu výše zmiňovaných funkcí. K dispozici je ale “prémiová” verze za 1,99 dolarů (asi 41 Kč), která navíc umí:

Prémiová verze umí mazat soubory a složky Prémiová verze umí mazat soubory a složky

Prémiová verze umí nahrávat jeden nebo více souborů do cloudu Prémiová verze umí nahrávat jeden nebo více souborů do cloudu

Prémiová verze umí posílat soubory nebo odkazy na ně Prémiová verze umí posílat soubory nebo odkazy na ně

 • Mazat soubory a složky.
 • Nahrávat jeden nebo více souborů do cloudu.
 • Posílat soubory nebo odkazy na ně e-mailem či skrze jiné aplikace.
 • Přejmenovávat a přesouvat soubory i složky.
 • Vytvářet nové složky.

Prémiová verze umí přejmenovávat a přesouvat soubory i složky Prémiová verze umí přejmenovávat a přesouvat soubory i složky

Prémiová verze umí vytvářet nové složky Prémiová verze umí vytvářet nové složky

Prémiová verze přijde na 41 korun Prémiová verze přijde na 41 korun

Unclouded Premium můžete pořídit skrze nákup v aplikaci, platba probíhá standardním způsobem přes Obchod Play.

Resumé

Aplikace Unclouded vám umožní získat rychlý přehled o tom, jak využíváte svá cloudová úložiště Disk Google a Dropbox. Nástroj poskytuje komplexní pohled na volný prostor a obsazené místo, zobrazení uložených souborů a složek, třídění do kategorií či pohled na poslední změněné soubory. Užitečné je také vyhledávání duplicit, které často zbytečně zabírají drahocenné místo. Rozhodně se jedná o jednu z nejpřehledněji zpracovaných aplikací tohoto typu.

Za největší nedostatek aplikace Unclouded považujeme skutečnost, že integrace s Diskem Google nečítá také přístup k fotografiím, uloženým skrze Google+, protože Google nedovolí aplikacím třetích stran přístup k těmto datům. Líbilo by se nám také, kdyby program uměl analyzovat data na více discích současně – tedy například vyhledat duplicitní soubory, uložené jak na Disku Google, tak v Dropboxu. Výhradu budeme mít také k častým pádům programu, jistě by potěšila i lokalizace do češtiny.

Unclouded si za krátkou dobu jeho existence stáhlo více než deset tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,5 z 5 možných. 7,5 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a vyšším. Prvním česky hodnotícím uživatelem je Adam Cibulka, který do komentáře ke svým pěti hvězdičkám napsal: “Super! Skvělá aplikace na správu cloudových úložišť.”

Znáte lepší aplikaci pro správu dat v cloudovém úložišti? Dejte nám o ní vědět v diskuzi pod článkem!

Unclouded - Cloud Manager
Unclouded - Cloud Manager

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)