Rok Twitteru ve vedení Elona Muska. Jak zlé to bylo?

Elon Musk a jeho vedení Twitteru
  • Přesně před rokem Elon Musk koupil sociální síť Twitter
  • Zakoupení platformy mělo přinést svobodu projevu a fungující demokracii 
  • Platforma za poslední rok klesla na 16,9 miliardy dolarů, oproti původní hodnotě 44 miliard dolarů

V posledním roce byl svět svědkem jednoho z nejkontroverznějších převzetí společnosti v technologickém průmyslu. Od chvíle, co Elon Musk převzal kormidlo Twitteru, platforma zažila zemětřesení v podobě radikálních a kontroverzních změn. Ale co to pro firmu skutečně znamenalo?

Masivní propouštění dvou třetin zaměstnanců

Ještě předtím, než Elon vstoupil do sídla platformy s dřezem v ruce jako součást svého vtipu, síť čelila řadě výzvám – od zpoždění při zavádění nových funkcí až po boj s nežádoucím uživatelským obsahem. Okamžitě po předání firmy začalo masivní propouštění klíčových zaměstnanců, včetně značné části vedení. Po ztrátě zaměstnanců přišla i kontroverzní změna názvu firmy na „X“, která zásadně změnila vnímání značky. Od nového systému placených ověřených odznaků po změny v algoritmech.

Nový Twitter, nová pravidla

Jedním z problémových rozhodnutí bylo nabízet placené odznaky a poté odstranit existující ověřené odznaky od známých osobností. Tento nový způsob uživatelům ztížil rozlišování mezi důvěryhodnými a nedůvěryhodnými zdroji, otevřelo dveře falešným účtům a šíření dezinformací.

S odchodem velkých inzerentů a následně příchodem nových, došlo i ke změnám v politice placených reklam. Drasticky se změnil obsah, který teď vidíme, a mnoho inzerentů se díky tomu ze sociální sítě stáhlo kvůli nestabilitě. Dále Twitter nekonzistentně zakazoval a obnovoval účty, měnil viditelnost svých tweetů a vyhrožoval žalobami různým organizacím.

Ať už máte na samotného Elona a jeho přístup k vedení jakýkoli názor, jedno je jisté: sociální síť prošla zásadní a nejspíše nevratnou změnou. Uživatelé platformu opouštějí, denní počet aktivních uživatelů klesá a EU platformu vyšetřuje kvůli obsahu spojeným s konfliktem mezi Izraelem a Hamásem. Elon Musk čelí žalobě za odmítnutí vypovídat o nákupech akcií Twitteru. I když se vám investice 44 miliard dolarů může zdát jako utopené peníze, Elon tvrdí, že to byla cena za svobodu projevu a společenskou nezbytnost pro fungující demokracii.

Co říkáte na počínání Elona Muska?

Zdroj: The Verge, Time, Forbes, Axios

Zuzana Přibylová
O Autorovi - Zuzana Přibylová

Od dětství ji fascinovaly nejnovější technologie, počítače a veškeré druhy herních konzolí. S PlayStationem 1 a později Xboxem 360 začala její vášeň pro herní svět,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)