tTorrent: stahujte torrenty na tabletu i mobilu
- Recenze
- Karel Kilián
- 3.10.2014
- 15
Chcete stahovat torrenty na svém telefonu či tabletu s Androidem? Aplikace tTorrent nabídne vše potřebné v graficky zdařilém a uživatelsky přívětivém rozhraní, které je kompletně lokalizováno do češtiny. Poradí si jak s klasickými torrenty, tak i s „magnetickými odkazy“, navíc umí stahovat soubory, publikované přes RSS kanály. Pokud snesete omezení rychlosti na 250 kB/s, můžete tento program používat úplně zadarmo.
Co tTorrent slibuje?
tTorrent je klientská aplikace pro stahování souborů z torrentových P2P sítí na zařízeních s operačním systémem Android. Autoři sami deklarují, že je určena ke stahování velkých souborů, jako jsou například některé filmy či hudba zdarma, svobodné programy a operační systémy a další. Zdůrazňují také, že k provozování této aplikace je nezbytné vysokorychlostní internetové připojení – v našich končinách, kde si mobilní operátoři libují v limitech pro datové přenosy, nejlépe přes Wi-Fi. Jako hlavní vlastnosti aplikace jsou prezentovány:
- Snadné vyhledávání torrentů s doinstalovatelným doplňkem.
- Vytváření a sdílení nových torrentových souborů.
- U torrentů, obsahujících více souborů, možnost vybrat jen určité soubory ke stažení.
- Režim sekvenčního stahování (streaming).
- Režimy stahování pouze při připojení přes Wi-Fi či u nás nedostupný WiMAX.
- Podpora takzvaných „magnetických odkazů“ („magnet link“) a DHT.
- Umí stahovat torrenty publikované skrze RSS kanál.
- Poradí si s UPnP, NAT-PMP i filtrováním IP adres.
- Zvládá připojení přes proxy (SOCKS, HTTP).
- Šifrování.
- Možnost přístupu přes webové rozhraní (umí také „dálkové ovládání“ přes Transdroid).
- Podpora štítků s ukládáním do uživatelem zadaných cest.
- Rozšíření pro vyhledávání v aplikaci SeriesGuide (viz naše recenze SeriesGuide: Dokonalý přehled o televizních seriálech).
https://www.youtube.com/watch?v=xP7TMh9J_o4
Jak tTorrent funguje v praxi?
Aplikaci ve verzi 1.4.0 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy S3 s alternativní ROM CyanogenMod 11.0 M10 (Android 4.4.4). Po spuštění se zobrazí informace o posledních provedených změnách, poté přijde na řadu dialog s velmi důležitou otázkou, zda chcete stahovat pouze při připojení přes Wi-Fi, nebo jestli může program použít jakékoli připojení.
Z úvodních snímků je zřejmý pozitivní fakt, že tTorrent je kompletně (byť ne zcela bezchybně) lokalizován do češtiny. Pak se již ocitnete v rozhraní aplikace, kde kromě dnes již tradiční postranní nabídky najdete také dolní panel nástrojů s pěti ikonami.
Zatímco postranní nabídka slouží především k přepínání pohledu na torrenty (zobrazuje všechny, aktuálně stahované a dokončené, navíc nabízí možnost stahování pozastavit), nástrojová lišta je primárně určena k přidávání souborů ke stažení.
V pravém horním rohu jsou průběžně zobrazovány údaje o rychlosti stahování/odesílání dat a volném místě v úložišti. Na SGS3 s CyanogenModem program vybral pro ukládání interní paměť zařízení, ačkoli na paměťové kartě byl k dispozici více než dvojnásobek prostoru. Naštěstí je možné to změnit v nastavení v sekci Adresáře-Nastavit adresář pro ukládání.
První tlačítko na panelu nástrojů (s ikonou lupy) slouží k vyhledávání torrentů. K tomu, aby fungovalo, budete muset doinstalovat doplněk Transdroid Torrent Search, který je k dispozici zdarma (vyžaduje, jak bychom čekali, pouze úplný přístup k síti).
Pak již budete moci hledat soubory skrze několik služeb, jako jsou ExtraTorrent, isoHunt, KicAssTorrents, LimeTorrents, Mininova, Mononova, The Pirate Bay a řada dalších. Mezi vyhledávači lze snadno přepínat skrze rozbalovací nabídku v horní části okna. Ve výsledcích je zobrazován název torrentu, velikost, „seeders“, „leechers“ a datum přidání. Pokud chcete některý soubor stáhnout, stačí na něj klepnout. Zobrazí se informace o jménu, můžete zvolit složku k uložení, spatříte také celkovou velikost stahovaných dat. Přes tlačítko Výběr souborů můžete zvolit jen určité soubory ke stažení.
Torrent je poté přidán na seznam, do kterého se dostanete skrze postranní nabídku.
Druhé tlačítko zleva (s ikonou složky) dovoluje přidání souborů z paměti zařízení (interní i paměťové karty).
Třetí tlačítko slouží ke správě RSS kanálů, ze kterých je možné manuálně nebo automaticky stahovat publikované torrenty. V takovém případě budete zadávat název kanálu, adresu RSS zdroje, můžete povolit nebo zakázat automatické stahování nových souborů, případně filtrovat na základě klíčových slov.
Čtvrté tlačítko (s ikonou magnetu) slouží k přidání souboru skrze takzvaný „magnetický odkaz“. V tomto případě vložíte URL a aplikace stáhne informace o názvu souboru a jeho velikosti. Uživatel pak může zvolit cílovou složku a zahájit stahování.
O možnostech zobrazování seznamu souborů jsme mluvili výše, nyní ještě dodejme, že po klepnutí na soubor je možné zobrazit další podrobnosti:
- Obecné – cesta, celková velikost, dostupnost, datum vytvoření, hash.
- Soubory – seznam souborů v torrentu.
- Trackery – seznam trackerů.
- Peers – peery s průběžně aktualizovanou rychlostí stahování a uploadu.
- Kusů – průběh stahování torrentu.
Soubory lze odstranit – na výběr je možnost pouze odstranění torrentu, stažených dat, nebo dat i torrentu současně.
Možnosti nastavení
Položku Nastavení najdete v kontextové nabídce. V orientaci výrazně pomáhá již zmíněná lokalizace do češtiny. Co tedy můžete v nastavení ovlivnit? Položek je relativně málo, nicméně ke konfiguraci tohoto typu aplikace naprosto postačují.
- Maximální počet souběžně stahovaných torrentů.
- Maximální počet kanálů.
- Výchozí vyhledávač torrentů.
- Adresáře – nastavení adresáře pro ukládání, zapnutí/vypnutí skenování médií po dokončení, přesun stažených souborů na jiné místo, automatické stahování torrentů, jež se objeví v určeném adresáři.
- Nastavení sítě – používané připojení (Wi-Fi/Wi-Fi a WiMAX/jakékoli), limit přenosové rychlosti pro stahování a odesílání, maximální počet otevřených a příchozích spojení, port, šifrování, podporované protokoly, nastavení proxy serveru a filtrování IP.
- Rozhraní – světlé nebo tmavé grafické téma, vynucení angličtiny, povolení webového rozhraní a ovládání přes Transdroid, zobrazování informací v oznámeních.
- Nastavení RSS – automatická aktualizace zdrojů na pozadí s nastavitelným intervalem.
- Řízení spotřeby – ponechávání zapnuté obrazovky, spouštění při startu systému, vypnutí po dokončení, stahování jen při připojení k nabíječce, automatické vypnutí při dosažení nastavené úrovně nabití baterie.
Zdarma, nebo zaplatit?
Aplikace tTorrent je v Obchodě Play ke stažení zdarma, ovšem s omezením rychlostí stahování na 250 kB/s a reklamními proužky. Pokud se chcete reklamy zbavit a stahovat neomezenou rychlostí (respektive rychlostí, kterou zvládne váš Android), budete si muset pořídit placenou verzi Pro za bezmála 100 Kč. Není to sice málo, podpoříte tím ale autory programu, což je jistě dostatečná motivace.
Resumé
Zkusili jsme s aplikací tTorrent vyhledat a stáhnout několik souborů, ve všech případech probíhal celý proces dle očekávání a nenarazili jsme na žádné problémy či nepředpokládané chování. Ocenit musíme uživatelské rozhraní, které kromě překladu do češtiny potěší i provedením, na které jsme zvyklí z většiny programů tohoto typu.
tTorrent asi nevyužijete na stahování souborů přes mobilní datové připojení, umíme si ale představit využití například na postarším odloženém telefonu či tabletu, který (nejlépe se zapnutou správou přes webové rozhraní) může sloužit v domácí síti jako „torrent server“.
Asi jen těžko budeme hledat nějakou výtku k tomuto programu – snad jen cenová politika by mohla být o něco příznivější, neboť bezmála stokoruna za neomezenou rychlost stahování nám připadá jako poměrně vysoká částka (jde ale jen o subjektivní pocit – placenou verzi si pořídilo přes 100 tisíc uživatelů, kteří hodnotí průměrně známkou 4,7).
Verzi zdarma si dosud stáhlo více než pět milionů uživatelů a její průměrná známka 4,4 naznačuje, že se aplikace setkává především s pozitivními ohlasy. Například Rostislav Kaleta oceňuje tento program, protože „Jako jediný ze všech těchto aplikací dokáže stahovat pouze soubory, které chci.“ Jakub Kosmák pak konstatuje: „Neseká se a aplikace je bez problémů, jedna z mála funkčních a systém nebrzdících app.“ Viktor Orlov udělil čtyři hvězdičky a dodal: „Lepší než uTorrent. Pokud je aplikace puštěná v pozadí, tak rychlost stahování klesne. Ale přesto nemá na google play konkurenci :-) (ono spíš není z čeho vybírat)“
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (15)
Přidat komentář