Rostoucí trend prodejů telefonů se zastavuje, tvrdí analytici z CCS Insight

trendy_ccs_insight_ico

Dlouhá desetiletí jsme byli v odvětví mobilních telefonů svědky stabilního růstu, nicméně analytici už dlouho předvídají, že tento trend nemůže trvat věčně. Podle poslední zprávy CCS Insight nastal očekávaný okamžik právě teď. Analytici uvádějí, že navzdory oblastem, jako je Čína, kde prodeje telefonů rostou a trh se tu zotavuje z velmi slabého roku 2015, celosvětové prodeje mobilních zařízení letos klesnou proti loňskému roku o 1,3 %. Očekávají, že do roku 2020 budou každý rok prodány dvě miliardy telefonů a pokud by toto číslo skutečně platilo, znamenalo by to zastavení růstu a stagnaci.

Období růstu dle CCS Insight skončilo Období růstu dle CCS Insight skončilo

Až dosud vzkvétající segment tak čeká období, kdy se jednotliví hráči budou muset poprat o zmiňované dvě miliardy zákazníků. V příštích pěti letech nelze očekávat rozšíření na jiné než dosavadní trhy. Analytici jsou přesvědčeni, že toto období bude obzvláště obtížné pro malé výrobce. Celý problém ještě zhoršují rostoucí ceny komponent, způsobené mimo jiné i nedávnými zemětřeseními na Tchaj-wanu. Zatímco velcí výrobci, jako jsou Samsung či Huawei, budou schopni vyjednat si příznivější ceny pro své velké odběry, malí výrobci budou mít v tomto směru horší pozici.

CCS Insight: pro malé výrobce to bude těžké

Ředitelka prognostické sekce CCS Insight tvrdí: “Je to poprvé, co jsme v posledních letech zaznamenali zvýšení cen komponent. Pro malé výrobce je téměř nemožné generovat za těchto podmínek zisk bez zvyšování cen svých výrobků. To je skvělá příležitost pro velké hráče, jako jsou Huawei a Samsung, kteří mohou využít svou pozici k vyvinutí tlaku na ceny a posílení svého vedoucího postavení.”

Společnost tvrdí, že ve své analýze brala v úvahu i očekávaný nástup mobilních sítí páté generace, které by se měly začít prosazovat v letech 2018 až 2020. Prodeje zařízení, odpovídajících specifikaci 3GPP Release 15, prý nedosáhnou do roku 2020 zásadnějších čísel. Nová generace tak bude spíše příslibem možného růstu mobilního trhu v následujícím desetiletí

Co si myslíte o zprávě a závěrech analytiků CCS Insight, že trh mobilních telefonů dosáhl svého vrcholu? Bude mít dosažení pomyslného stropu vliv na trh s chytrými telefony? Podělte se o své názory v komentářích pod článkem!

Zdroje: androidauthority.com, ccsinsight.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)