Telefónica O2 a T-Mobile budou sdílet celou síť!

Před třemi dny překvapila společnost Telefónica O2 tiskovým prohlášením, ve kterém světu sdělila záměr sdílet kompletně celou 2G (GSM) a 3G (UMTS) síť společně se svým velkým konkurentem T-Mobile. Podobný projekt byl již realizován v průběhu roku 2011 a 2012 a zajistil mnohem rychlejší pokrytí odlehlých částí naší země 3G signálem. Generální ředitel T-Mobile Milan Vašina v této souvislosti sdělil: “Uvažujeme o zachování osvědčeného modelu geografického rozdělení území České republiky na dvě části, v nichž by vždy jeden z operátorů zajišťoval provozování všech 2G a 3G vysílačů… Zároveň budeme schopni vypnout méně efektivní vysílače”. Lze tedy předpokládat, že si společnosti rozdělí území ČR na dvě podobně velké části. V každé části se poté bude o celou infrastrukturu starat pouze jeden z operátorů. Celý projekt umožní vypnutí méně efektivních vysílačů, což by mohlo mít za následek snížení provozních nákladů. Jestli se to promítne i do cen pro zákazníka, není zcela jasné.

crop-216599-volani

Pro našeho nejmladšího plnohodnotného operátora Vodafone se musí zcela jistě jednat o podpásovku a najednou se ocitá ve velmi složité situaci. O celou infrastrukturu se bude muset starat zcela sám.

Věříme, že výhradní spolupráce dvou nejsilnějších hráčů neprospěje soutěži na trhu,“ říká Muriel Anton, generální ředitelka Vodafonu Czech Republic a.s.

Podobná dohoda bude případně možná až s novým hráčem na trhu, který pravděpodobně přijde spolu s aukcí kmitočtů. Ta bude však zcela jistě daleko větším přínosem pro nového operátora než pro samotný Vodafone. V této chvíli již bylo zahájeno jednání o možné budoucí spolupráci mezi společnostmi Telefónica O2 a T-mobile. Smlouva by měla být podepsána ještě tento rok, v účinnost by měla vstoupit v průběhu roku 2014. Dohoda se vztahuje na provoz 2G a 3G sítí, nově budovaná LTE ve smlouvě zahrnuta nebude.

Těšíte se na lepší pokrytí? Jak si myslíte, že celou dohodu ponese třetí operátor Vodafone?

Zdroj: Telefónica O2

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)