Klávesnice SwiftKey stahovala cizí slovníky. Proč teď nefunguje synchronizace?

klavesnice_swiftkey_sync_ico

Jednou z nesporných výhod alternativní klávesnice Swiftkey je synchronizace uživatelského slovníku do cloudu. V praxi funguje tak, že když aplikaci naučíte na mobilu nové slovo, bude ho znát i na tabletu nebo dalším smartphonu. K připojení do cloudu je přitom používáno ověření účtem Google.

Klávesnice Swiftkey stahovala cizí slovníky…

Kolem synchronizace se ale v posledních dnech dějí poměrně zvláštní věci. Začalo to tím, že se některým uživatelům údajně stáhly slovníky z jiných účtů. Konkrétně se v několika příspěvcích na diskuzním serveru Reddit ozvali uživatelé, kterým klávesnice stáhla slovníky jiných lidí, a to včetně návrhů přihlašovacích jmen a hesel (hesla SwiftKey ukládá jen tehdy, pokud jsou zadána do běžného textového pole, které autor neoznačil jako vstup pro heslo; jedná se tedy jen o výjimečné případy, nikoli všechna hesla). V některých případech se dokonce jednalo o slovníky v úplně cizích jazycích.

Jeden příběh za všechny pochází z minulého pátku: „Dnes skončila mému Galaxy S6 záruka, takže jsem ho rootnul a nainstaloval ROM XtreStoLite. Pak jsem obnovil všechny své aplikace z Obchodu Play a přihlásil se do SwiftKey účtem Google. Na anglickém systému mi klávesnice napovídá německá slova. Za celý svůj život jsem německy nikdy nepsal. Kromě toho jsou mi v polích pro zadání e-mailů navrhovány mně neznámé adresy. Je to dost špatné, ztratit trojjazyčný slovník postavený v průběhu téměř čtyř let. Také mám obavy, že někdo získal celý můj slovník.“ Autor příspěvku svá tvrzení doložil několika snímky obrazovek. Celkově tato a další podobná hlášení zavánějí docela slušným průšvihem.

… tak raději synchronizaci úplně vypnuli?

Následně (patrně v úterý) synchronizace přestala fungovat úplně. Redaktoři serveru Android Police oslovili autory Swiftkey se žádostí o vyjádření. Následně přišli s podezřením, že výpadek synchronizace je záměrný a patrně způsobený snahou eliminovat chybu.

Odstávku synchronizační služby mohou uživatelé pozorovat již minimálně od úterý. Zatím nic nenaznačuje, kdy a jak budou potíže vyřešeny, byť vývojáři o potížích vědí. Bez funkční synchronizace samozřejmě není možné ukládat do cloudu žádná nová slova, stejně tak nelze stáhnout uživatelský slovník do zařízení.

Na oficiálním webu podpory vývojáři chybu přiznali už ve středu a údajně pracují na jejím vyřešení. „Děkujeme všem, kteří nám o tom napsali. Uvědomujeme si, jak frustrující může být, když věci nefungují správně! Aktuálně zkoumáme problém synchronizace jako záležitost s nejvyšší prioritou. Dáme vědět, jakmile to bude fungovat, až to vyřešíme. Díky moc za vaší trpělivost.“ Nikde ovšem není zmínka o tom, zda obvinění ze synchronizace úplně cizích slovníků mělo reálné základy, nebo plavalo na vodě.

Oficiální vyjádření mnoho světla nevneslo Oficiální vyjádření mnoho světla nevneslo

Tak funguje to, nebo ne?

Otestovali jsme chování klávesnice na redakčním telefonu Sony Xperia Z3 s oficiální testovací verzí Androidu N. Použili jsme SwiftKey Beta ve verzi 6.3.9.67, kterou jsme dlouhodobě používali. V úvodním průvodci nás lehce pobavila hláška o bezpečné synchronizaci do cloudu.

Pokus o přihlášení přes Google proběhl bez potíží, klávesnice však neobnovila veškerá nastavení.

V nastavení se sice nezobrazovala chybová hláška o nefungující synchronizaci, nicméně při pokusu o manuální provedení synchronizace se zobrazilo hlášení „Nelze synchronizovat. Zkuste to prosím za chvíli.“

Můžeme tedy potvrdit informaci kolegů z Android Police, že synchronizace klávesnice SwiftKey je aktuálně mimo provoz. Aktuálně není k dispozici žádné oficiální stanovisko, co je příčinou výpadku, ani kdy by měl být obnoven normální provoz.

Reakce uživatelů jsou různé – zatímco někteří vyčkávají, jak se situace vyvine, jiní nad klávesnicí zlomili hůl. Mezi ně patří například Christopher Glass, který napsal: „Odinstaloval jsem ji ze všech svých zařízeními ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že lidé zaznamenali promíchání uživatelských účtů.“

Klávesnice Swiftkey přitom patří mezi nejpopulárnější alternativy. Z Obchodu Play si ji nainstalovalo více než padesát milionů uživatelů a její průměrná známka je 4,5 z 5,0 možných.

Pokud tuto klávesnici také používáte, budou pro vás tyto informace důvodem k její odinstalaci? Nebo si počkáte na zprovoznění a oficiální stanovisko? Podělte se o své názory a myšlenky v diskuzi pod tímto článkem!

Zdroje: androidpolice.com, vip.swiftkey.com, reddit.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)