SvětAndroida doporučuje: 6 aplikací na jarní výlet zdarma

jarni_vylet_ico

Jaro je skutečně za dveřmi! Naznačují to nejen teploty, které v posledních dnech šplhají k příjemným hodnotám, ale také blížící se jarní rovnodennost, jež letos připadá na 20. březen ve 23:46. Kromě faktu, že den bude nyní na půl roku delší než noc, přináší jaro mnoho dalších pozitiv. Například můžete častěji vyrazit ven – ať už na krátkou procházku, dlouhý turistický výšlap, nebo na vodu, do lesů, luhů a hájů. Ve vaší kapse či batohu pochopitelně nejspíš nebude chybět chytrý telefon (nejlépe s operačním systémem Android ;) ), který zastane řadu funkcí – třeba nahradí papírové mapy, navigaci, jízdní řády, nebo vám poradí, kdy se schovat před blížícím se deštěm. V dnešním přehledu se podíváme na aplikace, se kterými můžete naplánovat svůj jarní výlet do posledního detailu.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • Vše začíná tím, že v redakci vyhlašujeme téma pro příští kolo SvětAndroida doporučuje. Všichni redaktoři pak mají týden na to, aby nominovali své oblíbené programy.
 • Po uzávěrce začínáme připravovat článek, vycházející z redaktorských nominací. Na jeho přípravu máme sedm dnů. V roce 2015 vycházejí články z této série vždy v sudém týdnu ve čtvrtek.
 • Protože jen výjimečně pokryjeme redakčními nominacemi celé spektrum aplikací v daném segmentu, dáváme na konci článku slovo našim čtenářům. Ti mohou skrze formulář doplnit další programy, jež v redakčním výběru nejsou. Podávat nominace lze po dobu jednoho týdne od vydání článku – pak je formulář deaktivován.
 • Po uzávěrce připravujeme navazující článek Čtenáři doporučují. Na jeho přípravu máme opět sedm dnů a, stejně jako původní díl, vychází v sudém týdnu ve čtvrtek.
 • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, vyhlašujeme v redakci téma pro další kolo a celý cyklus se opakuje.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

V tomto kole nominovali čtyři redaktoři celkem šest aplikací. Na čtyřech prvních programech se shodli vždy dva nominující, proto o jejich pořadí rozhodla známka, případně počet hodnocení. Poslední dvě aplikace nominoval vždy právě jeden redaktor a o pořadí tak rozhodla známka v Obchodě Play.

Pubtran (Jízdní Řády)

Prvenství v redakčních nominacích na téma “aplikace pro jarní výlet” získal český program Pubtran. Prvním doporučujícím je redaktor Honza Dolejš, který napsal: “Na první pohled tato aplikace s cestováním vůbec nesouvisí, ale je třeba pamatovat, že výlet provází většinou i cestování. Pokud nevlastníte auto či motorku, nejspíše svěříte svá těla prostředku městské hromadné dopravy či vlaku. A právě v těchto chvílích představuje Pubtran skvělého společníka, neboť vám snadno a rychle prozradí, který spoj máte využít. Navíc je k dispozici úplně zdarma, i když bez internetového připojení se neobejdete.” Druhým zastáncem je redakční grafik Tomáš Očadlý, jenž byl ve své obhajobě o poznání stručnější: “Často cestuji MHD, takže Pubtran je jasnou volbou ve vyhledávání spojů všech druhů. Tahle aplikace je prostě nutností.”

To hlavní tedy víme: Pubtran je aplikace, která vám ukáže jízdní řády a spojení z bodu A do bodu B. K vyhledávání používá osvědčenou databázi IDOSu, kterou najdete i na webu. Jako hlavní vlastnosti a funkce autor jmenuje:

 • Inteligentní našeptávač zastávek
 • Sledování spojení
 • Historie hledání
 • Oblíbené
 • Uložení spojení do kalendáře
 • Sdílení spojení mailem nebo SMSkou

Pubtran má na svém kontě již více než sto tisíc stažení a průměrnou známku 4,7. Pouhých 2,6 MB velký instalační balíček lze použít na zařízeních s Androidem 2.3.3 a novějším.

Za spokojené uživatele citujme jednoho z uživatelů, který ke svým pěti hvězdičkám napsal: “Nejlepší aplikace vůbec, k dokonalosti jí nechybí podle mých měřítek vůbec nic, navíc se mi hrozně líbí vyhledání nejbližších zastávek pomocí GPS a pak upozornění v notifikační liště, celou cestu Vás pak provází informace o spoji a přestupech podle času, výborné.” Tomáš Fenyk doplňuje: “Aplikaci používám každý den už snad dva roky, funguje perfektně a rychle a dokáže ušetřit spoustu času, který byste strávili hledáním spojů.”

Pubtran
Pubtran

c:geo

Druhé místo obsadil původně také český program, pocházejí od Radovana Pašky alias Carnera. Ten ale před časem předal vývoj komunitě, která úspěšně pokračuje v započaté cestě. K čemu c:geo využijete? Honza Dolejš vysvětluje: “S přítelkyní v hezkém počasí vyrážíme za lovem “kešek” a mobilní telefon s Androidem je nám vždy věrným společníkem. A co víc – díky aplikaci C:geo se stal i neodmyslitelnou součástí při našem pátrání. Tato aplikace je kompletně v češtině, je zdarma a nabídne vše potřebné pro “běžné kačery”. Vyhledávání keší, zobrazení informací či logování. To jsou funkce, které používáme nejčastěji.”

Druhým redakčním zastáncem c:gea je Karel Kilián, který říká: “Jsem nadšeným zastáncem geocachingu (mám již skoro 1200 keší) a nadchnul jsem pro tuto aktivitu i svou přítelkyni, která mě co do počtu nalezených keší úspěšně dotahuje. Místo oficiální aplikace, která stojí 200 Kč, používám c:geo. Hlavním důvodem ale není cena – argumentů, proč jsem si vybral c:geo, mám více. V první řadě je to schopnost pracovat offline. Lovil jsem kešky i v cizině, kde je drahý roaming, přesto jsem měl k dispozici kompletní mapové podklady (OSM) i stažené informace o pokladech. To oficiální aplikace neumí, nemluvě o grafickém rozhraní, které mi připadá příliš “ajfoňácké.” V praxi většinou fungujeme tak, že si naplánujeme keše, které chceme sebrat, a pomocí doplňku CacheList pro prohlížeč Chrome si je vyexportujeme, pošleme do mobilů a naimportujeme do aplikace. V terénu pak – bez ohledu na kvalitu signálu mobilní sítě a datového připojení – máme k dispozici vše, co potřebujeme: mapu, kešky, podrobnosti, informace o poloze, nápovědu. Navíc můžeme přímo z místa odeslat hlášení o nalezení, což je velmi pohodlné. Nicméně, co ale musíme uznat, c:geo je poměrně náročné na datové přenosy. Pokud byste se rádi dostali na vzduch, ale neoceníte bezcílné procházení, pak mohu geocaching s tímto programem jedině doporučit.”

Jako hlavní funkce a vlastnosti vývojáři v Obchodě Play jmenují:

 • Zobrazení keší na Aktivní mapě
 • Používání Google a OpenStreet map (včetně podpory pro offline mapy)
 • Vyhledávání keší podle různých kritérií
 • Online i offline logování nálezů
 • Uložení kompletních informací pro offline použití
 • Vytváření a správa Bodů tras
 • Navigace pomocí kompasu, mapy nebo pomocí jiných aplikací
 • Import/Export GPX souborů
 • Plná podpora pro Sledovatelné předměty
 • Offline kešování, včetně offline map, Logbooku, Listingu…
 • Plně v češtině
 • Bez reklam
 • Možnost stahování keší přímo z PC skrze doplněk pro webový prohlížeč

c:geo si nainstaloval více než milion uživatelů a jeho průměrná známka je 4,4.

Mezi spokojené uživatele patří například Tomáš Winige, který napsal: “Používám už hodně dlouho a nemůžu si aplikaci vynachválit. Je to nejlepší co je k dispozici. Dokonce lepší než přímo od geocaching.com. Používám v kombinaci s Locusem a dokonce už nějakou dobu je návaznost i na mapy.cz. Je to opravdu funkční.”

c:geo
c:geo

Meteor (Počasí) » Aladin

Pokud se chystáte ven, patrně se vám budou hodit informace o tom, jak bude. Nechceme z tohoto dílu SvětAndroida doporučuje dělat meteorologický koutek, nicméně zcela se vyhnout tomuto typu programů také nemíníme. Máme tu tedy zástupce v podobě aplikace Aladin, kterou nominoval Tomáš Očadlý: “Výlet se nesmí obejít bez hezkého počasí. Pro tyto účely, a nejen pro tyto, využívám Aladina jako nejlepší předpověď počasí, která odpovídá mým požadavkům, co se přehlednosti a přesnosti týče.” Ve shodě je i redaktor Jan Dolejš: “Vyrazit dnes, nebo až zítra? To je časté dilema před startem jarního výletu. Pokud hraje roli při vašem rozhodování počasí, je potřeba se obrátit na experta. Tím je v mých očích velmi povedená aplikace Aladin, která dokáže předpovědět blížící se nástrahy počasí. Dozvíte se nejen obecné informace o počasí, ale také detailnější průběh srážek, větru apod. Aplikace je navíc úplně zdarma.”

Jedná se o oficiální aplikaci Českého hydrometeorologického ústavu, což by mělo být zárukou jisté kvality. Program se zaměřuje jen na krátkodobou předpověď, přičemž dosahuje poměrně dobré úspěšnosti. V jednoduchém uživatelském rozhraní nabízí ve formě snadno pochopitelných grafů následující předpovědi na následujících 48 hodin:

 • Teploty
 • Vlhkosti vzduchu
 • Tlaku vzduchu
 • Rychlost a směru větru
 • Srážek

Aladin vás prý dokáže zásobovat těmi nejčerstvějšími informacemi, jež se v centru Českého hydrometeorologického ústavu objeví.

Aplikaci si nainstalovalo více než půl milionu uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,4. Instalační balíček, velký 1,7 MB, lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.2 a novějším.

Jan Marek patří mezi spokojené uživatele a ke svému hodnocení napsal komentář: “Model ALADIN znám už dlouho z webových stránek – jediná spolehlivá informace o předpovědi počasí. Co se týká této aplikace, tak je to snad ještě lepší než na Internetu, především grafické zpracování se hodně povedlo. Z negativních věcí není co vytknout, snad jen taky doporučení – rozšířit o další modul s např. týdenní předpovědí, kterou ČHMI na stránkách pravidelně aktualizuje. Jinak ale tisíceré díky!!!”

Meteor (Počasí) » Aladin
Meteor (Počasí) » Aladin

Mapy

Na bramborové příčce potkáváme první aplikaci, která původně nepochází z českých luhů a hájů. Jsou jí Mapy od Googlu. Jejich obhájcem se protentokrát stal redakční “pařmen” Jirka Pernica: “K účelům jarního výletu bych se neobešel bez Google Map. Tato aplikace mě doposud nezklamala a vždy mě dovedla tam, kam jsem měl opravdu zamířeno. Proto pokud plánujete výlet do neznáma, nezapomeňte Google Mapy s sebou.” Podobně to vnímá i Tomáš Očadlý: “Pokud cestuji autem, nemám dopustit na Google Mapy. Nicméně lepší turistické mapy podle mé zkušenosti nabízí Seznam Mapy.”

V případě Map Google se jedná o komplexní mapovou aplikaci, nabízející celou řadu funkcí, počínaje základními mapami, přes letecké mapy, pohled StreetView, průběžně aktualizované informace o dopravní průjezdnosti hlavních tahů, až po navigaci. V oficiálním popisu v Obchodě Play jsou jako stěžejní jmenovány tyto vlastnosti a funkce:

 • komplexní a přesné mapy ve 220 zemích,
 • navigace GPS s hlasovým naváděním pro cestování autem, na kole i pěšky,
 • plány městské dopravy a mapy více než 2800 měst,
 • aktuální dopravní informace, zprávy o mimořádných událostech a dynamické úpravy trasy,
 • podrobné informace o více než 100 milionech míst,
 • funkce Street View a snímky interiérů restaurací, muzeí apod.

Nutno podotknout, že některé funkce nejsou k dispozici ve všech zemích. Důležitým faktorem pro fungování těchto map je ovšem dostupnost internetového připojení, bez kterého se jednoduše neobejdete.

Mapy Google má ve svém telefonu více než miliarda uživatelů, což souvisí i s tím, že bývají předinstalované v drtivé většině zařízení s OS Android. V Obchodě Play si vysloužily průměrné hodnocení 4,3.

Jeden ze spokojených uživatelů se podělil o svou zkušenost ve srovnání s konkurenční navigací: “Poměrně často cestuji a zařídil jsem si i datový roaming. Naposledy minulý týden mne placená offline navigace nedokázala dovézt na místo, pak ani do hotelu. Díky bohu za Mapy Google, které mi pomohly a s minimálním datovým tokem.”

Google Maps
Google Maps

Mapy.cz

Zastáncem českého mapového řešení z dílny Seznam.cz je Karel Kilián, který nominoval jako aplikaci pro jarní výlet Mapy.cz. “Ačkoli jsem v mnoha případech nadšeným uživatelem produktů Google, Mapy.cz považuji v mnoha směrech za lepší. Sice poskytují jen podklady pro Českou republiku a Slovensko, zato je ale možné stáhnout si je do mobilu a používat offline. Při pěších túrách pak pochvalu zaslouží také integrace turistických tras, včetně značek a vrstevnic. Pochválit bych chtěl na tomto místě i webovou verzi, poskytující obdobu StreetView často i na místech, kam se Google se svým autem nedostal – například v parcích a na cyklostezkách. K dokonalosti chybí snad jen navigování s hlasovými pokyny.”

Seznam popisuje hlavní schopnosti své aplikace pro Android v bodech:

 • Možnost stažení mapy celé České republiky včetně offline hledání přímo do mobilního telefonu (do 400 MB)
 • Offline stažení mapy Slovenské republiky
 • Synchronizujte si v batůžku moje oblíbené
 • Turistické mapy včetně cyklotras, vrstevnic a turistických značek
 • Trasu svoji cesty si můžete naplánovat pěšky, autem i na kole (zatím pouze online)
 • Vyhledávání využívá katalog Firmy.cz s více než 570 000 záznamy
 • Zajímavosti a tipy na výlety z celé České republiky
 • Restaurace, bankomaty, ubytování, úřady atp. v místě, kde se nacházíte

15 MB velkou aplikaci si zatím stáhl více než milion uživatelů a její známka je 4,3. Instalovat můžete na zařízení s Androidem 2.3 a vyšším.

Mezi spokojené uživatele patří Josef Sedláček, který napsal: “Přesto, že jsem zastáncem Google Maps, tak osobně se mi líbí propracované detaily a informace této aplikace momentálně fakt lepší než Google Maps. Navíc lze stáhnout celou ČR (cca 300 MB), takže fakt super! Asi je to tím, že Seznam míří zejména na ČR, a proto má podle mého fakt nejhezčí a nejdetailnější mapu ČR, co jsem zatím našel! Vřele doporučuji mapy mají i dobrou vestavěnou navigaci!”

Mapy.cz navigation & off maps
Mapy.cz navigation & off maps

Google Fit

Poslední aplikaci dnešního přehledu nominoval Karel Kilián. “Google Fit používám prakticky od prvního momentu, kdy se objevil v Obchodě Play. Původně jsem k počítání ušlé vzdálenosti používal RunKeeper, nicméně ten se neblaze podepisoval na spotřebě baterie mého telefonu. Později jsem nosil náramek Fitbit, který se mi hodně líbil, ale ten se mi podařilo (přes deklarovanou odolnost) utopit. Nakonec jsem zakotvil u Google Fitu, který vyhovuje mým představám. Aplikace s pomocí senzorů počítá kroky, které v průběhu dne ujdu, a pokud překročím nastavený limit (v mém případě šest tisíc kroků), pogratuluje mi :). Protože s telefonem chodím takřka všude, je měření poměrně přesné. Do programu mohu též zadat svou váhu, případně srdeční tep. Své výsledky si také mohu prohlédnout na počítači či jiném zařízení ve webové verzi. Ocenil bych ale o něco podrobnější statistiky, grafy a podobné analytické nástroje.”

V Obchodě Play je relativně krátký popisek, ze kterého se dozvíte, že když u sebe budete nosit telefon, budete vědět, kolik jste ušli, uběhli nebo ujeli na kole. Aplikace nabízí:

 • Nastavte si cíle na základě času nebo počtu kroků a sledujte svůj pokrok během dne.
 • Nechte si doporučit cíle na základě svých výkonů.
 • Propojte aplikaci Fit se zařízeními a aplikacemi třetích stran a budete mít veškeré údaje o kondici na jednom místě.

Google Fit dosud vyzkoušelo více než pět milionů uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,0. 15 MB velký soubor lze použít na tabletech a telefonech s Androidem 4.0 a novějším.

Mezi spokojené uživatele patří Jakub Holan, který napsal: “Základní funkce za 5 hvězdiček. Co se týče přesnosti ohledně kroků, nemohu posoudit, mám jen jeden přístroj. Dále do budoucna bych uvítal energetickou náročnost sportů plus možnost i vkládat jídelníček s hodnoty.” Sandra Grusová pak přidala poznatek z praktického používání: “Jsem nadšená. U podobné aplikace mi to nesmyslné počítalo i při cestě dopravním prostředkem, tohle opravdu jen ty kroky co jsem tam udělala. Výborně. :)”

Google Fit: Activity Tracking
Google Fit: Activity Tracking

Čtenáři doporučují: aplikace na jarní výlet

Závěrečné slovo tradičně patří našim čtenářům. Máte nějakou oblíbenou aplikaci, kterou využijete při jarním výletu, a v tomto přehledu chybí? Pak neváhejte ani okamžik a nominujte ji skrze formulář níže! Pomůžete tak při vytváření navazujícího pokračování “Čtenáři doporučují: aplikace na jarní výlet,” které vyjde za dva týdny.

Můžete nominovat například:

 • Sportovní aplikace, kterými měříte ušlou/ujetou vzdálenost, počítáte kroky, případně další parametry.
 • Turistické (ne automobilové!) mapy a navigace.
 • Nejrůznější průvodce místy, lokalitami a městy.
 • Můžete nominovat i jízdní řády, neboť se z jarního výletu musíme nějak dostat domů.
 • Stranou nemusí zůstat ani související outdoorové aktivity, jako je třeba geocaching a další.
 • Zmínit lze také aplikace související s počasím, ale nedělejme z toho “meteo-koutek” :)

Nominovat je možné až do čtvrtku 26. března 2015. V popisu aplikace co možná nejpodrobněji vysvětlete, čím je vámi doporučovaný program zajímavý, užitečný, nestandardní, …. prostě se pokuste přesvědčit ostatní o jeho výhodách.

Nominace byly ukončeny 26. března v 8:30. Článek vyjde 2. dubna v 6:00.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)