SvětAndroida doporučuje: 6 nejlepších kancelářských balíků

kancelarske_baliky_ico

Před dvěma týdny jsme se v rámci cyklu SvětAndroida doporučuje věnovali programům pro měření výkonu neboli benchmarkům. Dnes měli dostat slovo čtenáři, ale protože jsme patrně vyčerpali všechny aplikace ve zvoleném segmentu a neobdrželi jsme ani jednu čtenářskou nominaci, pokračujeme dnes dalším dílem, založeném na doporučení redaktorů. Podíváme se na takzvané “kancelářské balíky,” tedy programy pro prohlížení, úpravy, případně další zpracování textových dokumentů, tabulek a prezentací.

Zadání pro redaktory našeho serveru tentokrát znělo: “Nominujte programy pro práci s dokumenty – tedy primárně asi (ale nejen) programy, ve kterých může uživatel prohlížet či dokonce editovat textové dokumenty (MS Word), tabulky (MS Excel), prezentace (MS PowerPoint), nebo jiné dokumenty (např. PDF).”

Celkem se zúčastnilo pět redaktorů, kteří nominovali šest aplikací. Poprvé v historii se stalo, že žádný program nebyl nominován více než jednou, takže o pořadí v tomto článku rozhodovalo primárně hodnocení v Google Play. Pořadí je tedy tentokrát určeno dle následujícího klíče:

 1. podle hodnocení v Google Play (od nejvyšší známky),
 2. v případě shody dále podle celkového počtu hodnocení v Google Play (více hodnocení = lépe),
 3. v případě shody dále podle počtu pětihvězdičkových hodnocení (více hodnocení = lépe).

Jedna z nominovaných aplikací není v Google Play, takže jsme ji umístili úplně nakonec.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • týden sbíráme doporučení od redaktorů,
 • za další týden vychází článek „SvětAndroida doporučuje …,“
 • následující týden sbíráme doporučení od čtenářů (formulář najdete na konci článku),
 • za další týden vychází článek „Čtenáři doporučují …“ na stejné téma.

Pojďme se tedy podívat na to, jaké kancelářské balíky nominovali redaktoři Světa Androida.

Kingsoft Office

S převahou nejvyššího hodnocení 4,5 body z pěti možných se na prvním místě dnešního přehledu umístil Kingsoft Office, nominovaný Tomášem Hochmuthem. Tomáš svou nominaci poměrně podrobně zdůvodnil: “Dle mého názoru se jedná o názornou ukázku vyladěné a bezproblémově funkční aplikace, která je navíc zdarma. Kancelářský balík Kingsoft Office umožňuje čtení i editaci klasických wordovských, excelovských i powerpointích souborů, včetně nejnovějších přípon docx, xlsx a pptx. Další výhodou je schopnost čtení PDF souborů, čili po instalaci Kingsoft Office je možné ihned odinstalovat Adobe Reader. Při úpravách dokumentů máme k dispozici vše, co v klasickém MS Word 2010 – text můžeme zarovnávat, stylizovat a formátovat. Prezentace lze přepnout do full-screen módu a přiřadit jim i nějaké ty přechodové efekty. Navíc lze balík propojit s Dropboxem a mít tak své dokumenty ihned dostupné bez nutnosti je hledat na webu či v aplikaci Dropboxu. Když spojím bezvadnou funkčnost s příjemným uživatelským rozhraním, znamená to, že pro mne je Kingsoft Office numero uno.”

Sami autoři aplikace na prvním místě zdůrazňují fakt, že svůj produkt nabízejí zdarma, což je zásadní rozdíl od většiny konkurentů. Podle popisu v Google Play umí Kingsoft Office prohlížet a editovat soubory DOC, DOCX, TXT, XLS, XLSX, PPT, PPTX a PDF (to, pochopitelně, pouze prohlížet) a vytvářet DOC, DOCX, XLS, XLSX.

Z dalších funkcí jmenujme:

 • Integrovaný správce souborů, který může automaticky organizovat vaše dokumenty
 • spolupráce s poštovní aplikací – můžete otevřít přílohu a po úpravách ji hned odeslat zpět
 • podpora cloudových úložišť přes protokol WebDAV
 • možnost čtení v režimu celé obrazovky
 • výběr textu s lupou
 • otevírání a ukládání dokumentů chráněných heslem
 • v textových dokumentech MS Word možnost práce se záhlavím a zápatím, komentáři a revizemi
 • v tabulkách MS Excel možnost ukotvení příček, automatické doplňování, práce se vzorci, podpora grafů

Také uživatelé v hodnoceních vyjadřují svou spokojenost s tímto balíkem. Například Martin uvádí: “Hledal jsem aplikaci zdarma, která by uměla dokumenty office i editovat. Našel jsem a jsem spokojený.” To potvrzují i další: “Tak tohle je naprosto dokonalá aplikace. Otevře naprosto vše a má velice slušné editační schopnosti. Vřele doporučuji! Na HTC EVO chod bez nejmenších problémů.” Také majitelé výkonnostně slabších telefonů jsou s Kingsoft Office spokojení: “Jako Office do mobilu super. Z mobilu vymáčkne maximum. Otevře vše, edituje vše a uloží kam libo. Na Galaxy mini bez nejmenších problémů.”

Kingsoft Office Kingsoft Office

Application Review: Kingsoft Office (Android)

Application Review: Kingsoft Office (Android)


WPS Office-PDF,Word,Sheet,PPT
WPS Office-PDF,Word,Sheet,PPT

Documents To Go 3.0

Balík Documents To Go 3.0 dosáhl v Google Play hodnocení 4,2, tedy stejně, jako následující aplikace. Hodnotilo ho ale nejvíce uživatelů a počet instalací převyšuje úctyhodných deset milionů. Do dnešního přehledu nominoval Documents To Go 3.0 Karel Kilián. “S dokumenty na Androidu příliš často nepracuji, nicméně na Documents To Go 3.0 jsem narazil při recenzích celé řady telefonů,” říká, a dodává: “Myslím, že jde o dobrý balík, poskytující vše, co by uživatel mohl potřebovat. Škoda jen, že placená verze patří k těm nejdražším aplikacím, které lze v Google Play sehnat. Skoro 300 korun je přeci jen poměrně hodně.”

Documents To Go je dostupný ve dvou verzích – varianta zdarma umí otevírat a prohlížet dokumenty ve formátu MS Word, Excel a PowerPoint. Neumí je ale upravovat, stejně jako nezvládá zobrazovat PDF – na tyto funkce si již musíte koupit plnou verzi respektive licenční klíč.

Po odemknutí všech funkcí pak budete moci pracovat s dokumenty chráněnými heslem, stahovat, prohlížet a upravovat dokumenty z Google Docs. Textový editor umí například pracovat se záložkami, komentáři, poznámkami pod čarou, vysvětlivkami, při týmové spolupráci pak jistě využijete sledování změn. Tabulkový procesor podporuje více než stovku funkcí, formátování buněk, ukotvení příček, řazení atd.

Tak trochu kuriozitou je synchronizace dokumentů přes USB kabel, kterou autoři popisují následovně: “Úpravy provedené v obou umístěních budou synchronizovány a díky technologii InTact bude zachováno 100% formátování původního souboru.”

Balík Documents To Go 3.0 je lokalizován do řady jazyků včetně češtiny. Uživatelé se dají rozdělit na dvě skupiny: ti, kteří si koupili plnou verzi, především chválí, a tvrdí, že “Plná verze za těch 10 dolarů stojí.” Naopak kritici zmiňují horší podporu složitějších dokumentů, nepodporování složitých vzorů, neschopnost otevřít soubor typu RTF a podporu PDF až v placené verzi. Další pak považují ovládání za zbytečně komplikované.

Documents To Go 3.0 Documents To Go 3.0

https://www.youtube.com/watch?v=vX8Wfu-xXCo

Docs To Go™ Office Suite
Docs To Go™ Office Suite

OfficeSuite Pro 6

Dalším kancelářským balíkem s hodnocením 4,2 je OfficeSuite Pro 6, který si nainstaloval více než milion uživatelů, za což mu v našem přehledu patří třetí příčka. Aplikaci nominoval Tomáš Očadlý, a zdůvodnil ji takto: “Používám tento kancelářský balík především proto, že nabízí pohodlný přístup k dokumentům v cloudovém úložišti DropBox a Google Docs. Práci s dokumenty zvládá na jedničku jak na telefonu, tak na tabletu.”

OfficeSuite je k dispozici ve více verzích: všechny funkce si můžete zadarmo vyzkoušet v plně funkční sedmidenní demoverzi a pokud budete spokojení, pak je zde placená plná verze za cca 280 korun. Jestliže vystačíte s prohlížením dokumentů bez editace a dalších funkcí, můžete si nainstalovat OfficeSuite Viewer 6, jež si poradí s dokumenty Word, Excel, PowerPoint a PDF.

Silnou zbraní, kterou nastínil už Tomáš Očadlý, je schopnost práce s nejrůznějšími online úložišti, jako jsou Dokumenty Google, Dropbox, Box a SugarSync.

Z funkcí kancelářského balíku jmenujme například podporu záhlaví a zápatí v dokumentech MS Word, možnost editace objektů WordArt, číslování stránek v textových dokumentech, editaci objektů v souborech PowerPoint (přesun, změna velikosti, otáčení), filtrování dat v Excelu a řadu dalších. V tabulkách se můžete spolehnout na podporu více než 240 funkcí.

Balík OfficeSuite přichází také s uživatelským rozhraním optimalizovaným pro tablety s Androidem 3.0 a vyšším. OfficeSuite předinstalovává na svá zařízení celá řada výrobců jako jsou Sony Ericsson, Alcatel, Foxconn, Pandigital, Olivetti a mnoho dalších.

Uživatelé v Google Play většinou aplikaci chválí, nicméně někteří zmiňují problémy s podporou českých fontů.

OfficeSuite Pro 6 OfficeSuite Pro 6

OfficeSuite Pro v5 Review

OfficeSuite Pro v5 Review


OfficeSuite Pro + PDF (Trial)
OfficeSuite Pro + PDF (Trial)

Dokumenty Google

Zastáncem online kanceláře z dílny Google je Petr Mišák, který nominoval Dokumenty Google s následujícím komentářem: “Pro pracovní účely používám v 90 % případů Dokumenty Google, které mi poskytují naprosté pohodlí spočívající v dostupnosti odkudkoli. Přestože intuitivnost a funkce zatím nedosáhly takové úrovně, jako klasický Microsoft Office, je tento balík pro mé účely naprosto dostačující. Když ke Google Doc. připočteme i takové funkce jako je OCR a převádění existujících dokumentu do online podoby, možnost kreslení, skupinové práce a komentářů nad textem, jsem za sebe naprosto spokojen :). Google Doc zkrátka vždy po ruce, a to odkudkoliv.”

V Google Play jsou pak prezentovány následující funkce:

 • týmová spolupráce
 • rychlé změny tabulek
 • zobrazení dokumentů, souborů PDF, prezentací a dalších souborů
 • nahrávání a převody souborů do formátu Dokumentů Google
 • převod tištěného textu z fotografie na dokument Google
 • snadné sdílení dokumentů s kontakty uloženými v zařízení
 • uživatelské prostředí přizpůsobené tabletům

Z pozitivně hodnotících uživatelů citujme například pana Karla, který Dokumenty Google komentuje: “Google docs používám téměř každodenně hlavně v práci. Je paráda že několik lidí může najednou upravovat jeden dokument, žádné problémy se sdílením a ukládáním verzí a podobně. Mobilní verze mi přijde hodně vhod. Mám HTC Desire HD a na něm to šlape naprosto v pohodě. Paráda, jen tak dál Google!”

Majitelé slabších telefonů si ale stěžují na pomalost, nelíbí se jim ani nemožnost přesunout aplikaci na paměťovou kartu. Dalším pak připadá zbytečná nutnost uploadu dokumentu do online úložiště. Relativně časté jsou pak výtky týkající se stability.

Dokumenty Google Dokumenty Google

Best Best Man – Google Docs for Android

Best Best Man - Google Docs for Android


Google Drive
Google Drive

Smart Office 2

Smart Office 2 nominoval Karel Kilián, který si tento balík pořídil v rámci akční slevy, kdy stál jeden dolar. “Primárně používám Documents To Go, ale když se objevila možnost pořídit plnohodnotný kancelářský balík za necelých 20 korun, neváhal jsem. Pravdou ale je, že jsem Smart Office v praxi zatím moc nevyzkoušel – v podstatě jsem si jen ověřil, že otevře všechny typy dokumentů, které bych mohl potřebovat. Soudě dle zběžného testování jsem přesvědčen o tom, že mým potřebám zcela postačuje.”

Základní verze Lite, která je zdarma, umí zobrazovat (pouze omezený počet stránek), tisknout a sdílet dokumenty Microsoft Office na telefonu nebo tabletu. Plnohodnotná varianta, jejíž cena se pohybuje kolem 180 Kč, pak zvládá i editaci.

Smart Office zvládá tisk na stovkách modelů bezdrátových tiskáren od 34 výrobců včetně značek HP, Epson, Canon a Samsung. Kromě toho umí také stáhnout a prohlížet soubory přímo z Dropboxu a Google Docs, plná verze pak umožňuje i nahrávání do těchto úložišť.

Zajímavostí je také možnost exportu dokumentů do PDF, odesílání a příjem e-mailových příloh, funkce “zpět,” či uživatelské rozhraní pro tablety.

Podporovány jsou následující formáty souborů:

 • Microsoft Office: všechny verze od roku 1997 Word, PowerPoint a Excel 97/2000/XP/2003/2007/2010 (DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT, PPTX)
 • Prohlížeč Adobe Acrobat PDF
 • Obrázky JPEG, PNG, GIF, BMP, vektorové WMF a EMF
Smart Office Smart Office

SmartOffice 2

SmartOffice 2


9e78bbf199a1796707cef7cd9b54b7a7?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Polaris Office

Posledním nominovaným balíkem je Polaris Office, který čtenářům doporučuje Jan Slovák: “Polaris Office jsem měl předinstalovaný v telefonu a zatím jsem neměl důvod poohlížet se po něčem jiném. Lze v něm prohlížet/editovat/vytvářet soubory DOC, XLS, PPT (včetně jejich novějších verzí DOCX, XLSX, PPTX) a přečte i PDF. Vytváření nebo editaci souborů jsem zatím nevyužil, ale vypadá jednoduše a snad bude i funkční. Při prohlížení jsem několikrát narazil na problém s českou diakritikou, ale až na tenhle neduh se téměř vše zobrazovalo korektně (akorát u prezentací někdy přesně nesedí grafické objekty). Hlavním problémem aplikace je, že se nenachází v Google Play a ani si ji nelze (oficiálně) nikde stáhnout, tudíž uživatelé, kteří neměli tento balík předinstalovaný, mají smůlu.”

Jaké kancelářské balíky doporučíte vy?

Chybí v tomto přehledu kancelářský balík, který používáte, a jste přesvědčeni o jeho kvalitách? Neváhejte použít nominační formulář a napište nám, v čem je ta “vaše” aplikace lepší, jaké funkce nabízí a proč by ji čtenáři měli vyzkoušet!

Za čtrnáct dnů (tj. 3. května) vydáme pokračování Čtenáři doporučují: Nejlepší kancelářské balíky, založené právě na vašich tipech. Uzávěrka nominací je ve čtvrtek 26. dubna v 6:00.

Nominace byly ukončeny, článek s doporučeními čtenářů vyjde 3. května.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)