Menu

Stříhejte originální videa na vašem Androidu s aplikací trakAx

Pravděpodobně prvním, čeho si v případě této softwarové střižny všimnete, je skutečnost, že nepoužívá tradiční model s časovou osou, na kterou uživatel umísťuje kousky videí, přidává zvuk a titulky. Aplikace používá technologii “mixování v reálném čase”, která je v poslední fázi patentového schvalování. Používá gesta, která budou známa většině uživatelů mobilních zařízení, tlačítka pro vložení videí a zvukových stop a intuitivní posuvníky pro nastavení hlasitosti či rychlosti. Uživatelé tak mohou vytvářet jednoduché klipy s titulky nebo komplexní videa s několika klipy a zvukovým doprovodem, přechody, efekty, motivy, jakož i možností změny hlasitosti a rychlosti.

Stříhejte originální videa na vašem Androidu s aplikací trakAx

Stříhejte originální videa na vašem Androidu s aplikací trakAx

Co trakAx slibuje?

Na oficiálním webu aplikace autoři prezentují následující schopnosti, vlastnosti a funkce:

 • Vytvářejte filmy, vyzváněcí tóny a prezentace fotografií – trakAx integruje tři funkce v jedné aplikaci. Slibuje snadné ovládání, umožňuje editaci a míchání zvuku, videa a fotografií, takže si pro řadu operací vystačíte jen s tímto programem.
 • Export do oblíbených formátů, Full HD, sdílení na YouTube, Facebook a další sociální sítě.
 • Použijte své fotky z Instagramu – možnost použít fotografie z této populární sítě, případně dalších aplikací pro editaci snímků.
 • Možnost vlastního nastavení zvuku – lze nastavit hlasitost každé jednotlivé stopy, snadno tak například nahradíte původní nežádoucí zvuk videa třeba písničkou na pozadí.
 • Jednoduchý střih videa, kdy přímo vidíte výsledek své práce.
 • Přidání titulků a nadpisů – pokud video neobsahuje doprovodný komentář, můžete ho vybavit popisky v překryvné vrstvě. Stejně snadno vytvoříte úvodní a závěrečné titulky. Můžete ovlivnit pozici, velikost, barvu, pozadí a další faktory.
 • Jednoduché vytvoření prezentace z fotografií – vdechněte svým fotkám život a ukažte je přátelům v působivé “slideshow” s přechodovými efekty, titulky a hudbou.

Editace zvuku

Editace zvuku

Editace videa

Editace videa

 • Editace zvuku a videa – snadný střih zvolené části videa nebo zvukového souboru.
 • Ořezávání fotografií – tato funkce umožňuje vybrat nejpodstatnější část fotografie.
 • Přechodové efekty – oddělte jednotlivé scény živými efekty, které dodají výslednému snímku akčnější ráz.
 • Zrychlení/zpomalení části videa nebo zvuku (udělejte ze svých přátel Chipmunky! :) ).
 • Filtry – na obrázky a videa lze použít nejrůznější grafické efekty.
 • Zvukové efekty.
 • Jednoduché vyhledávání souborů v paměti zařízení díky filtrům, umožňujícím zobrazení pouze vybraného typu dat (videí/hudby/obrázků).
 • “Táhni a pusť” – pokud umíte “šmudlat” prstem po obrazovce, pak stejně snadno zvládnete práci s tímto editorem.

Personalizované prezentace fotek

Personalizované prezentace fotek

Vyprávějte svůj příběh

Vyprávějte svůj příběh

Zdarma, nebo zaplatit?

trakAx je k dispozici ke stažení zdarma v Obchodě Google Play, ovšem jedná se o notně ořezanou verzi, určenou spíše k seznámení se způsobem ovládání. Pokud to se střihem myslíte alespoň trochu vážně, nezbude vám než upgradovat na trakAx+ za 2,99 dolarů (68,50 Kč), za což dostanete:

 • Editace a střih videí.
 • Export do Full HD 720p a 1080p.
 • Pokročilý editor zvuku.
 • Možnost přidat titulky, text, kresby.
 • Přidání úvodních a závěrečných titulků.
 • Aplikace grafických témat a rámečků.
 • Fotografické efekty.
 • Přechodové efekty mezi klipy.

Jak funguje v praxi?

Po spuštění se nejprve krátce zobrazí úvodní obrazovka, pak se již ocitnete v prostředí aplikace, skládajícího se ze čtyř sekcí. Program běží výhradně v režimu na šířku, což je u tohoto typu aplikací obvyklé.

Úvodní obrazovka aplikace

Úvodní obrazovka aplikace

Prostředí programu trakAx

Prostředí programu trakAx

 • Zcela nahoře je lišta, zobrazující instrukce a obsahující tlačítko pro vstup do nápovědy.
 • Zhruba polovinu okna zabírá “průzkumník”, zobrazující všechny soubory v zařízení, jež můžete použít do svého filmu. Tlačítky po levé straně lze filtrovat videa, zvukové soubory a obrázky.
 • Vlevo dole najdete šest stop/kanálů, do kterých můžete přidávat soubory.
 • Vpravo dole naleznete odkaz pro spuštění fotoaparátu k pořízení snímku nebo videa a tlačítko pro mixování dosud sestaveného videa.

Stříháme film s aplikací trakAx

Vlastní sestavování filmu lze shrnout do následujících bodů:

V části pro výběr souborů podržte prst na souboru, který chcete použít, a přetáhněte ho do jedné ze stop. Výběrem více fotografií můžete sestavit jejich prezentaci. Klepnutím na tlačítko s obrázkem nůžek přejdete do režimu střihu, ve kterém lze zkrátit video nebo zvuk.

Vyberte soubory do videa

Vyberte soubory do videa

Nápověda: Vyberte soubory do videa

Nápověda: Vyberte soubory do videa

Výběr klipů do filmu

Výběr klipů do filmu

Přetažení klipu do filmu

Přetažení klipu do filmu

Výběr zvukové stopy

Výběr zvukové stopy

Sestavení mixu spustíte tlačítkem Play. Posuvníky můžete ovlivnit hlasitost zvukové stopy a rychlost přehrávání. Přes tlačítko s bleskem lze aplikovat další funkce a efekty – například přechody mezi snímky či zvukové efekty. Tlačítkem Stop ukončíte editaci.

Sestavení mixu

Sestavení mixu

Nápověda: Sestavení mixu

Nápověda: Sestavení mixu

Sestavení filmu

Sestavení filmu

Nastavení hlasitosti a rychlosti

Nastavení hlasitosti a rychlosti

Přidání zvukového efektu

Přidání zvukového efektu

Tlačítkem Play si přehrajete sestavené video, Save pak slouží k jeho uložení do souboru nebo sdílení na sociální sítě. V placené verzi jsou k dispozici formáty HD (1080p/720p), ve verzi zdarma můžete exportovat do 480p a 360p, případně uložit zvukový soubor/vyzváněcí tón, nebo projekt pro pozdější editaci.

Sdílejte výsledné video

Sdílejte výsledné video

Nápověda: Sdílejte výsledné video

Nápověda: Sdílejte výsledné video

Přehrání videa

Přehrání videa

Výběr výstupního formátu

Výběr výstupního formátu

Kódování videa

Kódování videa

Celý postup nám nyní vysvětlí sami vývojáři v následujícím bezmála sedmiminutovém videu.

Prostředí aplikace tak připomíná mixážní pult, na kterém si sestavíte několik stop dle svých potřeb a následně je spojíte do jednoho videa.

Resumé

trakAx je velmi dobrá aplikace pro všechny, kteří chtějí na svém telefonu nebo tabletu vytvářet jednoduché filmy. Máte-li zájem/chuť/potřebu vytvářet domácí videa nebo i o trochu komplikovanější snímky, nabídne vám všechny nástroje, které byste mohli potřebovat. Proti softwarovým střižnám pro počítače boduje především nízkou cenou placené verze, nicméně i s ohledem na výkon zařízení s Androidem nelze počítat s podporou pokročilých funkcí, jako je například klíčování pozadí.

Uživatelské rozhraní je poněkud netradiční – místo obvyklejší časové osy budete pracovat s mixážním pultem, což bude vyhovovat především uživatelům, kteří jsou zvyklí mixovat hudbu. Pokud jste někdy pracovali například s Pinnacle Studiem, patrně vám tento způsob práce nebude příliš vyhovovat. Pro uživatele nepoznamenaného konvenčními střižnami ale bude aplikace snadno pochopitelná, možná i intuitivní.

Ocenili bychom lokalizaci do češtiny a nepříliš kladně hodnotíme poměrně značná omezení bezplatné verze. Dle našeho mínění by autoři udělali lépe, kdyby v Obchodě Play nabídli třeba časově omezenou, ale zcela funkční verzi aplikace. Drobnou výtku máme také k faktu, že trakAx neumožňuje změnu orientace videa.

Verzi zdarma si stáhlo více než deset tisíc uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 3,5. 14 MB velký balíček můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.0 a vyšším. Placenou variantu si koupilo více než tisíc uživatelů, kteří ji hodnotí známkou 3,6.

Jedním z pozitivně hodnotících je Hana Došková, která napsala: “Je dost drahý, ale dost dobrý.:-)”

The app was not found in the store. :-(

Alternativy

Pokud vaší filozofii práce lépe odpovídá aplikace, pracující s časovou osou, pak doporučujeme naší starší podrobnou recenzi Střih videa v telefonu či tabletu s programem KineMaster – Video Editor.

 

Komentáře

pavoukandre

z aplikace
28.5.2014 19:10

68,50 Kč to je drahý? TO jsou dvě piva.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 24

28.5.2014 20:20

Ukakámsidopolévky:
Když je podle vás tak špatná, proč má na Google Play tak dobré hodnocení?

Honza

Honza

28.5.2014 20:42

To bych se musel posrat abych stříhal video na mobilu/tabletu.

europoint

europoint

28.5.2014 23:42

ANO

Wallin

wallin 0

29.5.2014 8:19

jak píše Honza, radši si s tím vyhraju na počítadle. Jinak díky za pěknou recenzi

Chozee

Chozee

29.5.2014 15:59

Dokaze to spojit i jednotliva videa? Jesli ne,tak je to cele k nicemu.

Pavel R.

Pavel R.

30.5.2014 8:57

Jako vypadá to zajímavě – myslím to zpomalování, zrychlování a úprava hlasitosti, ale ???NAHRÁVÁNÍ V REÁLNÉM ČASE??? kdy nemůžu ovlivnit kde se to napojí a jenom šest kanálů na videa a zvuk? Nebylo by tam něco třeba za tři stovky, ale s časovou osou na kterou by se dali jednotlivý videa sázet? Nic světobornýho, je to telefon, ale jednu stopu muziky, kde by šlo ji nějak uříznout a třeba navázat na sebe a jednu stopu videa, který by se dali uříznout a naskládat za sebe… Ani by tam nemuselo bejt zrychlování a zpomalování. Tyhlety appky pro malý holky aby měli co dát na facebook mě už moc neseděj…

anonforever550

anonforever550

17.4.2015 16:43

Nepřehledná aplikace! Už aby pro mobily Sony vydalo Sony vegas předělávku z počítačů :). To bude teprve stříhání :).

RSS (komentáře k článku)