Souboj chytrých hodinek – Sony SmartWatch SW2 vs Samsung Galaxy Gear – proč a které si (ne)koupit?

gear-vs-smartwatch

Chytré hodinky jsou v poslední době mezi lidmi skloňovány snad ve všech pádech. Do tohoto odvětví se začíná protlačovat stále více a více firem, které si také chtějí najít svoje volné místečko na doposud nepřeplněném trhu. Nejvíce se však mluví o chytrých hodinkách Sony SmartWatch SW2 a konkurenčních Samsung Galaxy Gear. Nevíte, jaké z nich si pořídit? V kterých vlastnostech vynikají? Pojďte se s námi společně podívat na jejich porovnání!

 

Oba tyto produkty najdete v anketě Android roku 2013, kde jím můžete dát hlas! O čem je řeč? Android Roku 2013!

logo_tmava_cs_CZ

 

Velikost (1:0)

V první řadě je potřeba porovnat samotné rozměry obou zařízení. Velikost je jeden z hlavních faktorů, který bude jistě rozhodovat o koupi tohoto zařízení. Sony SmartWatch 2 disponují velikostí 9 x 41 x 42 mm, oproti tomu Samsung Galaxy Gear 11,1 x 57 x 37 mm.

Již na první pohled si snad každý všimne značného rozdílu. Galaxy Gear jsou oproti konkurenčnímu řešení o plných 39 procent vyšší a o 23 procent širší. Naopak jsou ale o 14 procent užší.

V tomto ohledu mají jasně navrch Sony, udělme jim proto bod.

1:0

Galaxy Gear jsou skutečně obrovské Galaxy Gear jsou skutečně obrovské

Sony SmartWatch 2 na ruce Váha SmartWatch potěší snad každého potencionálního zákazníka

 

Váha

Ruku v ruce s rozměry souvisí i váha hodinek. Nikdo z nás přeci jen nechce nosit na svém zápěstí zařízení o váze cihly.

 • Samsung Galaxy Gear váží 74 gramů
 • Sony SmartWatch 2 váží 47 gramů se silikonovým páskem či 123 gramů s ocelovým

V porovnání je řešení od Sony o plných 66 procent lehčí, což vaše zápěstí jistojistě pozná. Opět tedy vítězí řešení od Sony

2:0

Řešení od Samsungu je znatelně těžší, což vaše ruce pocítí Řešení od Samsungu je znatelně těžší, což vaše ruce pocítí

Sony SmartWatch 2 váží pouhých 47 gramů i s páskem Sony SmartWatch 2 váží pouhých 47 gramů i s páskem

 

Displej

Dalším velmi důležitým faktorem je displej. Ten by měl být nejlépe dostatečně veliký a ostrý, aby se na něm daly bez problému přečíst veškeré příchozí notifikace a zároveň co nejúspornější vzhledem k baterii a delší výdrži. Jak jsou na tom v tomto ohledu porovnávané hodinky?

 • Samsung Galaxy Gear disponují displejem s rozměry 29 x 29 milimetrů, úhlopříčkou 1,63 palce a rozlišení činní 320 x 320 pixelů (278 PPI)
 • Sony SmartWatch 2 mají rozměry displeje 23 x 32 mm, úhlopříčku 1,6 palce a rozlišení 220 x 176 pixelů (176 PPI)

Zatímco výsledná úhlopříčka je prakticky totožná, u rozlišení je tomu už zcela jinak. Nižší rozlišení u Sony je opravdu znatelné a displej vás výsledným dojmem zanese o několik let nazpět. Kromě rozlišení je také patrná jiná technologie použitá při výrobě. Zatímco hodinky od Samsungu byly vyrobeny pomocí technologie Super AMOLED, u Sony byl použit klasický TFT LCD. Čitelnost na slunci byla u obou dvou zařízení naprosto vynikající.

V tomto ohledu dostává bod Samsung, jelikož kvalita displeje se pohybuje jistě na vyšší úrovni.

2:1

Displej si zaslouží pochvalu - je dobře čitelný i na slunci díky Venkovnímu režimu Displej Gear si zaslouží pochvalu – je dobře čitelný i na slunci díky Venkovnímu režimu

Sony SmartWatch 2 vypnuty displej Displej u SmartWatch v mnohých ohledech velmi pokulhává

 

Kvalita sestavení

U obou dvou variant bylo použito prémiového zpracování, žádné plastové součástky proto nehledejte. Samsung Galaxy Gear byly vyrobeny z nerezové oceli, zatímco Sony vsadilo na hliníkové zpracování.

U Sony jsme se bohužel nejenom my v redakci setkali s chybnou konstrukcí, při které se odděluje hlavní modul od úchytného rámečku, tím hodinky do jisté míry ztrácí svojí voděodolnostl.

Čtvrtý souboj končí remízou, obě dvě zařízení jsou zpracovány s prémiovými materiály.

3:2

Zpracování je u hodinek od Samsungu výborné a přístroj působí jako luxusní zboží Zpracování je u hodinek od Samsungu výborné a přístroj působí jako luxusní zboží

U Sony se bohužel sem tam objeví nějaká ta závada U Sony se bohužel sem tam objeví nějaká ta závada

 

Kompatibilita s mobilními telefony

Rozhodujícím faktorem při koupi může hrát jejich kompatibilita s ostatními mobilními telefony. Ta by mohla mnoho uživatelů opravdu nepříjemně překvapit.

 • Samsung Galaxy Gear jsou v tuto chvíli kompatibilní pouze s mobilním telefonem Galaxy Note 3
 • Sony SmartWatch 2 spárujete s jakýmkoliv telefonem, který pohání Android 4.0+

Kompatibilita řešení od Samsungu je opravdu velmi omezená. I když jde aplikace pro správu hodinek stáhnout a nainstalovat neoficiální cestou, tak se uživatel bude vždy potýkat s omezenou funkčností některých vlastností hodinek. Podle oficiální zprávy se ale brzy dočkáme rozšíření o několik dalších mobilních zařízení z rodiny Galaxy. Oproti tomu Sony půjdou bez jediného problému spárovat opravdu s jakýmkoliv mobilním telefonem.

Bod v tomto ohledu dostává Sony, jelikož se dají spárovat prakticky s jakýmkoliv mobilním telefonem.

4:2

Galaxy Gear si rozumí pouze s Notem 3, což je velké omezení Galaxy Gear si rozumí pouze s Notem 3, což je velké omezení

 

Bluetooth

Velmi zajímavou kapitolou je verze použitého Bluetooth.

 • Samsung Galaxy Gear disponují Bluetooth 4.0 LE
 • Sony SmartWatch 2 mají Bluetooth 3.0

Pro nás z nepochopitelných důvodů se Sony rozhodlo implementovat do svých hodinek již dnes starší standard Bluetooth 3.0, který je o něco více náročný na baterii. Samsung v tomto ohledu tedy jasně vede, jelikož standard Bluetooth 4.0 Low Energy bude k vaší baterii o mnoho šetrnější. Bod tedy vyhrává Samsung.

4:3

Bluetooth 4.0 LE je určitě výhodou u Samsungu - je energeticky šetrnější Bluetooth 4.0 LE je určitě výhodou u Samsungu – je energeticky šetrnější

Sony SmartWatch 2 parovani 2 U Sony nás překvapila absence nejnovějšího standardu Bluetooth 4.0

 

Baterie

Mnozí z vás jsou pravděpodobně zvyklí, že se výdrž hodinek pohybuje kdesi v rozmezí několika let. Bohužel tomu tak není u chytrých hodinek, u kterých se budeme v tom lepším případě spolehnout pouze na rozmezí několika dnů či hodin. Jak si vedou soupeři v tomto ohledu?

 • Samsung Galaxy Gear vám na ruce vydrží 24+ hodin
 • Sony SmartWatch 2 vydrží v rozmezí 1 až 3 dnů

V tomto ohledu jasně zvítězilo řešení od Sony. Jejich hodinky vydrží při průměrném využívání něco mezi 1 až 3 dny. Oproti tomu Gear budete dobíjet opravdu každý večer před spaním.

5:3

Baterie u Gearu vydrží kolem 2 dnů. Víc už jen výjimečně. Baterie u Gearu vydrží kolem 1,5 dne. Víc už jen výjimečně.

Baterie v podání Sony vydrží přibližně dva dny Baterie v podání Sony vydrží přibližně dva dny

 

Notifikace

Ten hlavní důvod, proč každý z vás přemýšlí o koupi, jsou jistojistě notifikace. Jak to tak vypadá, tak si pravděpodobně budeme muset zvyknout, že nám čas od času zavrní zápěstí s nějakým novým oznámením. Jak si v tomto ohledu vedou oba dva konkurenti?

 • Samsung Galaxy Gear by měly po nové aktualizaci firmwaru podporovat notifikace z jakékoliv apliakce
 • Sony SmartWatch 2 podporují zcela jakoukoliv aplikaci

Galaxy Gear byly ještě donedávna velmi pozadu, jelikož nepodporovali téměř žádné notifikace. Nyní je vše jinak a oba dva konkurenti jsou v této oblasti na stejné úrovni, proto toto porovnání končí remízou.

6:4

Další podrobnosti si již musíme přečíst v telefonu - taková notifikace je nám pak skoro k ničemu Po nové aktualizaci na podobné zprávy můžete zapomenout, nyní si na hodinkách přečtete jakoukoliv notifikaci

Sony Smartwatch 2 vás upozorní opravdu na vše Sony Smartwatch 2 vás upozorní opravdu na vše

 

Telefonní hovory

Vypadá to jako výstřelek z budoucnosti? Ne! Již v dnešní době je možné telefonovat z vašeho zápěstí. Umí to oba dva soupeři?

 • Samsung Galaxy Gear telefonní hovory podporuje
 • Sony SmartWatch 2 telefonní hovory nepodporuje

Pokud jde o volání, tak si bohužel zavoláte pouze z Galaxy Gear, Sony tuto funkci nepodporuje, jelikož hodinky nedisponují mikrofonem a vestavěným reproduktorem. bod proto získává Samsung.

6:5

Gear umí telefonovat, což je sice netradiční, ale konkurence to zkrátka neumí Gear umí telefonovat, což konkurence zkrátka nezvládne

U Sony se bohužel budete muset spokojit pouze s notifikacemi ohledně telefonování U Sony se bohužel budete muset spokojit pouze s notifikacemi ohledně telefonování

 

NFC a nabíjení

Masovému rozšíření technologie NFC jsme se dočkali zejména díky společnosti Samsung, která ji ve velkém začala prosazovat na zařízeních z řady Galaxy. Jak je tomu u chytrých hodinek?

 • Samsung Galaxy Gear podporují NFC pouze ve speciální nabíjecí kolébce. Jak již z názvu vyplývá, skrze tuto kolébku se zařízení dobíjí
 • Sony SmartWatch 2 podporují NFC. Dobíjení probíhá skrze jakýkoliv microUSB kabel

Zatímco Sony spárujete se svým telefonem skrze technologii NFC prakticky kdekoliv, u Samsungu to tak jednoduché není. Ke spárování hodinky totiž budete muset uložit do speciální nabíjecí kolébky. Stejně tak tomu je i u dobíjení. Zatímco u Sony postačí jakýkoliv nabíjecí kabel, Galaxy Gear budete muset pokaždé vložit do speciální kolébky, ve které se teprve nachází konektor pro micro USB kabel. Bod dostává Sony za jednodušší řešení.

7:5

NFC se ukrývá ve speciální nabíjecí kolébce NFC a dobíjecí konektor se ukrývá ve speciální nabíjecí kolébce

Sony obsahuje NFC anténu a dobíjecí konektor přímo v těle hodinek Sony obsahuje NFC anténu a dobíjecí konektor přímo v těle hodinek

Procesor

Procesor je velmi důležitý v ohledu ke spotřebě baterie a celkového výkonu.

 • Samsung Galaxy Gear disponuje jednojádrovým procesorem taktovaným na 800 MHz
 • Sony SmartWatch mají jednojádrový procesor taktovaný na 200 MHz

Zásadní rozdíl je znatelný již na první pohled. Bohužel je to znát i u plynulosti celého prostředí. Zatímco prostředí u Gear je zcela plynulé, to samé již nelze říci o jeho konkurentovi. Prostředí u Sony je mnohdy mírně zpomalené. Naopak se to velmi pozitivně projevilo u celkové výdrže chytrých hodinek. “V tomto souboji i tak jasně vítězí řešení od Samsungu.

7:6

Hardwarové jsou na tom Gear skutečně dobře a svou rychlostí předčí konkurenci Hardwarové jsou na tom Gear skutečně dobře a svou rychlostí předčí konkurenci

Méně výkonný procesor někdy zapříčiní mírné zpomalení Méně výkonný procesor někdy zapříčiní mírné zpomalení

 

Fotoaparát

Zdá se vám fotografování pomocí hodinek jako z nějakého futuristického filmu? Ne, jste na omylu. Již v dnešní době lze pořídit fotografii z vašeho zápěstí. Jak jsou na tom oba dva soupeři?

 • Samsung Galaxy Gear disponují fotoaparátem
 • Sony SmartWatch 2 fotoaparátem nedisponují

V tomto ohledu je porovnání velmi jednoduché. Z Gearů si dostatečně kvalitní fotografii pořídíte velmi jednoduše, u konkurence bohužel ne. Sony totiž nedisponuje jakýmkoliv fotoaparátem. V tomto ohledu tedy jasně vítězí Samsung.

7:7

Gear umí také fotit, čočka se ukrývá v pásku Gear umí také fotit, čočka se ukrývá v pásku

Sony fotoaparát neobsahuje, ať hledáme, jak hledáme Sony fotoaparát neobsahuje, ať hledáme, jak hledáme

 

Uživatelské prostředí

Dalším velmi důležitým faktorem, který hraje velmi podstatnou roli při výběru zařízení, je jistě uživatelské prostředí, jak si vedou soupeři v tomto ohledu?

Samsung Galaxy Gear pohání velmi osekaný Android, který se zdá, že disponuje do určité míry nadstavbou TouchWiz. Žádné zázraky ale neočekávejte, prostředí je velmi jednoduché, ale účinné. Oproti tomu se Sony snažilo přinést dojem, že se jedná o klasický mobilní telefon. Z toho také vychází uživatelské prostředí, které se mu velmi podobá. K dispozici tedy budete mít klasickou domovskou obrazovku bez docku, která disponuje notifikační lištou.

Pokud jde o uživatelské prostředí, tak jasně vítězí Samsung, jehož řešení je znatelně rychlejší a přehlednější.

7:8

Samsung vsadil na jistotu - uživatelské prostředí je jednoduché a líbivé Samsung vsadil na jistotu – uživatelské prostředí je jednoduché a líbivé

SmartWatch mají líbivé prostředí, které známe z ostatních Android zařízení SmartWatch mají líbivé prostředí, které známe z ostatních Android zařízení

 

Cena

Velmi důležitým aspektem je cena, za kterou jednotlivá řešení pořídíme. A vězte, že rozdíl mezi oběma rivaly je markantní. Za chytré zobrazovadlo času od Samsungu “vysolí” zákazník okolo 7 tisíc korun, což je, přiznejme si, hodně. SmartWatch od Sony se může vedle Gearu cítit jako chudý příbuzný, neboť jej japonská značka opatřila cenovkou 3 500 Kč.

Je asi jasné, ke komu se v tomto ohledu přiklání naše přízeň – je to řešení od Sony.

8:8

 

 

Závěr

V našem porovnání končí oba dva konkurenti remízou. Je však nutno podotknout, že oboje řešení mají jak své výhody, tak i nevýhody. V oblasti, ve které pokulhávají Sony SmartWatch 2, jsou na výslunní Samsung Galaxy Gear a naopak. Proto v tomto ohledu bude velmi záležet na preferenci uživatelů.

 

Samsung Galaxy Gear

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Proč koupit?

+ Kvalitní displej

+ Kvalitní konstrukce

+ Bluetooth 4.0 LE

+ Telefonní hovory

+ Výkonnější procesor

+ Fotoaparát

+ Zjednodušené uživatelské prostředí

+ Široké spektrum notifikací

 

Sony SmartWatch 2

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Proč koupit?

+ Menší rozměry

+ Velmi nízká váha

+ Kvalitní materiály (občasné problémy s konstrukcí)

+ Široká kompatibilita s mobilními telefony

+ Vyšší výdrž baterie

+ Široké spektrum notifikací

+ NFC v těle hodinek

+ Nižší cena

 

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)