Google Fit bude sledovat hydrataci, cvičení v posilovně a další novinky

google-fit-bude-sledovat-hydrataci_ico

Nejnovější aktualizace aplikace Google Fit na verzi 1.61 sice na první pohled nepřináší nic zásadního, nicméně pod kapotou se chystá poměrně hodně novinek, které odhalila rozborka zdrojových kódů. Pomocí aplikace tak bude například možné sledovat hydrataci či zaznamenávat cvičení v posilovně. Dále se chystá oznámení o naměřených činnostech, jimiž si aplikace není zcela jistá, a v přípravě jsou také kruhové ikony. Pojďme se podívat na jednotlivé novinky podrobněji.

Kruhové ikony

Téměř všechny klíčové aplikace Googlu už mají kruhové ikony pro použití s Pixel Launcherem. Nyní se dostává na ty další, včetně Fitu. V balíčku jsou hned čtyři ikony pro různé fáze testování aplikace: fishfood, dogfood, bugfood a standardní ikona. Ikonky však zatím nejsou uvedeny v manifestu, takže je Pixle Launcher nebude zobrazovat, neboť o nich nemá ponětí. Snad to bude opraveno v příští verzi.

Kruhové ikony Kruhové ikony

Google Fit bude sledovat hydrataci

Teoreticky by se denní spotřeba tekutin měla pohybovat kolem 3,2 % tělesné hmotnosti. Někteří lidé ale na nutnost průběžně pít zapomínají, následkem čehož je poté trápí různé zdravotní problémy, jako jsou například bolesti hlavy. Google Fit ve stávající verzi podporuje sledování hydratace, nicméně pouze přes aplikační rozhraní (API), tudíž data je nutné zadávat do nějaké podporované aplikace třetí strany. Některá z příštích verzí Google Fit však bude umět sledovat hydrataci přímo v rámci programu. Ve zdrojových kódech byl nalezen připravovaný dialog “Log water”, ve kterém uživatel pomocí tlačítek nebo klávesnice bude moci zadat množství vypitých tekutin. Vedle toho také bude možné zadat stanovený cíl, což by mělo uživatele motivovat k jeho dosažení. V tuto chvíli není výstupem nějaký graf nebo jiná prezentace dat, nicméně lze předpokládat, že se na něčem takovém pracuje.

Google Fit bude sledovat hydrataci Google Fit bude sledovat hydrataci

Vystoupané cíle

Stanovování cílů a jejich dosahování je důležitým prvkem k dosažení konzistentní úrovně aktivity každý den nebo týden. Google Fit ve stávající verzi umožňuje vytýčení několika cílů, jako je počet kroků, délka aktivity nebo počet běhání za týden. Nový neobvyklý cíl bude měřit stoupání – konkrétně se v kódu nachází řetězec “climb”. Zatím není jisté, co bude tento cíl vyhodnocovat – zdali se bude jednat o lezení na stěně, schody na schodišti, nebo změnu nadmořské výšky během aktivity. Zatím se přikláníme spíše k poslední variantě, protože je díky senzorům v chytrých telefonech poměrně snadno sledovatelná. Z hlediska sportovních aktivit je velký rozdíl mezi chůzí po rovince, zdolávání schodů nebo výšlapem do kopce.

Cvičení v posilovně

Téměř každá nová aktualizace Google Fit přináší nějaké nové aktivity. Poslední verze naznačuje, že se vývojáři zaměří na cvičení v posilovně. V kódech je 51 různých cviků, které se zpravidla provádějí opakovaně. Uživatelé pracující na formování svého těla tedy budou moci podrobněji zaznamenávat, co v posilovně dělali a sledovat své pokroky. Google Fit tento typ cvičení příliš vhodný, protože nerozlišoval prováděné cviky, ale jakmile bude možné cvičení zaznamenat jednotlivě, bude aplikace v této oblasti mnohem více použitelná.

Potvrzení detekované aktivity

Možná i vy jste zaznamenali občasné chybné rozpoznání prováděné aktivity – například detekovanou jízdu na kole, ačkoli jste jeli autem. Nové řetězce naznačují, že se Google Fit pokusí být trochu opatrnější a požádá uživatele o potvrzení, pokud není zjištěná činnost zcela jistá. Dotaz se zobrazí jako upozornění pro daný typ činnosti s dotazem, zda by tato činnost měla být přidána do Google Fit. Klepnutí na oznámení pravděpodobně spustí aplikaci s určitou obrazovkou nebo režimem.

Zálohování dat

Posledním bod seznamu vlastně už existuje – Google Fit nyní na Androidu 6.0 a vyšším umožňuje zálohování místních dat. Aplikační rozhraní je určeno pro synchronizaci mezi různými zařízeními, aplikace také obsahuje pár osobních údajů, jako je věk a hmotnost. Takže co jiného se dá zálohovat? Existuje ještě několik dalších nastavení aplikace v přístroji, které nejsou součástí API, jako jsou preferované jednotky, nastavení oznámení, zvuková oznámení a seznam oblíbených činností. Tedy v podstatě téměř vše, co můžete vidět na obrazovce nastavení. Zálohování dat aplikace zálohuje všechna data, která jsou na konkrétním zařízení.

Kde získat Google Fit 1.61?

Raději ještě jednou upozorníme, že všechny výše zmíněné novinky jsou zatím pouze ve zdrojových kódech, tedy jsou ve stádiu přípravy, a v aplikaci Google Fit 1.61 je zatím nenajdete. Pokud chcete mít nejnovější verzi aplikace, můžete si počkat na aktualizaci, která by měla proběhnout v následujících hodinách až dnech. Pokud se vám čekat nechce, můžete si stáhnout a nainstalovat balíček z alternativního zdroje APKMirror. Soubor je velký 24 MB a lze ho použít na Androidu 4.1 a novějším.

V takovém případě je ovšem nutné mít v systémovém nastavení povolenou instalaci aplikací z neznámých zdrojů. Instalační soubor je podepsán Googlem a inovuje stávající verzi aplikace. Kryptografický podpis zaručuje, že je bezpečný pro instalaci a nebylo s ním žádným způsobem manipulováno.

Google Fit: Activity Tracking
Google Fit: Activity Tracking

Zdroj: androidpolice.com.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)