Udělejte z Androida bezpečnostní kameru s nástrojem Salient Eye
- Recenze
- Karel Kilián
- 19.5.2015
- 4
Chcete mít přehled nad tím, co se děje u vás doma, ve firmě či jiných prostorách v době vaší nepřítomnosti, ale nemáte čas, chuť, dovednosti či prostředky na instalaci bezpečnostních kamer? Pokud máte k dispozici volný telefon nebo tablet, můžete si poměrně důmyslný bezpečnostní systém udělat sami a v podstatě zadarmo. V Obchodě Play přitom najdete hned několik aplikací, které jsou schopné sledovat vymezený prostor a upozornit na dálku uživatele v případě jeho narušení. V tomto článku vám podrobně představíme aplikaci Salient Eye, kterou její autoři deklarují jako „domácí bezpečnostní systém,“ který nastavíte pouhými třemi klepnutími.
Co Salient Eye slibuje?
Salient Eye promění váš smartphone v detektor pohybu a poplašný systém. Aplikace používá fotoaparát zařízení k zachycení pohybu a v případě narušení prostoru vyvolá poplach. Pokud se jedná například o vloupání, doslova chytí vetřelce při činu a okamžitě vám pošle fotografie prostřednictvím e-mailu a SMS.
Mezi hlavní vlastnosti a funkce patří:
- Při detekci pohybu zachycuje fotografie.
- Upozornění e-mailem a/nebo SMS (volitelné).
- Upozornění prostřednictvím notifikací (volitelné, vyžaduje registraci a dálkové ovládání aplikace).
- Spuštění zvukového alarmu (volitelné).
- Fotografie jsou k dispozici okamžitě on-line.
- Spuštění, zastavení a pořízení fotky na dálku z jiného zařízení.
- Funguje i při vypnutém displeji zařízení.
- Ochrana aplikace heslem před neoprávněným přístupem.
- Pracuje až 10 hodin bez napájení (na baterii; samozřejmě doba závisí na mnoha dalších faktorech).
- Velmi snadné nastavení a používání.
Salient Eye , Home security system app – Turn a phone into a motion sensing camera and burglar alarm
Jak Salient Eye funguje v praxi?
Aplikaci ve verzi 2.0.941g jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s Androidem 5.0.2 Lollipop. Po spuštění se uživatel ihned ocitne v rozhraní aplikace, sestávajícím, kromě nápisu a tlačítka s obrázkem objektivu, ze čtyř tlačítek v dolní liště a postranní nabídky.
Klepnutím na obrázek spustíte sledování. Při první aktivaci budete požádáni o zadání PINu, který bude aplikace vyžadovat například k deaktivaci alarmu. Jedinou podmínkou je, že heslo nesmí být kratší než čtyři znaky a musí se jednat o čísla. Následně musíte fotoaparát zařízení zaměřit na sledovanou oblast. K deaktivaci je v případě potřeby nutné zadat heslo.
Kvarteto tlačítek v dolní liště má následující význam:
- Zadání e-mailové adresy, na kterou bude poslána zpráva v případě narušení sledovaného prostoru. Pak slouží k aktivaci této funkce.
- Zadání telefonního čísla, na které bude odeslána SMS při narušení sledovaného prostoru. Potom slouží k aktivaci této funkce.
- Zapnutí/vypnutí zvukového alarmu v případě narušení prostoru.
- Aktivace vzdáleného přístupu k bezpečnostní kameře.
V postranní nabídce pak najdete další možnosti:
- Settings – nastavení aplikace, na které se podíváme dále.
- Remote users – pro vzdálené ovládání nejprve budete muset zvolit název zařízení, pod kterým bude prezentováno. Následně zadáte přihlašovací údaje uživatele, nebo založíte nového. Pro registraci potřebujete e-mailovou adresu a dvakrát zadat stejné heslo. Pak můžete zakládat uživatele, kteří budou mít k bezpečnostní kameře vzdálený přístup. Každému uživateli přitom můžete udělit tři práva: vzdáleně spustit/zastavit sledování, možnost pořízení snímku a zasílání upozornění.
- FAQ – odpovědi na často kladené otázky.
- Contact Us – možnost kontaktování vývojářů skrze formulář.
- Terms Of Service – podmínky použití služby.
- Visit us on Facebook – otevření stránky na sociální síti Facebook.
Hlídání střeženého prostoru mobilem
V praxi tedy na prvním místě patrně nastavíte e-mailovou adresu a/nebo telefonní číslo, na které budou odesílána upozornění v případě narušení sledovaného prostoru. Dále můžete vypnout nebo zapnout zvukový alarm, který má za úkol upozornit narušitele, že jeho konání nezůstalo bez povšimnutí (zde závisí primárně na vašich preferencích, zda hodláte například zloděje zastrašit). Nakonec si vyberete, jestli chcete ke kameře vzdálený přístup. Sledování vymezeného prostoru aktivujete klepnutím na obrázek objektivu. Pak dostanete třicet sekund, během kterých musíte namířit objektiv fotoaparátu na hlídaný objekt.
V případě, že Salient Eye zachytí změnu scény (pohyb), provede nastavené kroky – tedy odešle SMS, pošle e-mail, případně spustí zvukový alarm.
V e-mailové zprávě je odkaz, který vás přenese do webové galerie, kde si můžete prohlédnout sérii zachycených snímků. Obrázky si můžete prohlédnout v náhledech, nebo ve vysokém rozlišení. Detekce pohybu funguje za dobrých světelných podmínek dobře, ve tmě ale závisí na příznivých podmínkách – například pokud nezvaný návštěvník rozsvítí světlo, nebo použije baterku, bude s velkou pravděpodobností systémem zachycen.
Deaktivaci alarmu provedete pokusem o opuštění aplikace – typicky tlačítkem Zpět – pro které musíte zadat zvolený PIN.
Ovládání a sledování z jiného zařízeni
K tomu, abyste aplikaci mohli ovládat na dálku z jiného zařízení, musíte na něj nainstalovat doplněk Salient Eye security remote. Po instalaci a prvním spuštění je nutné přihlásit se uživatelským jménem a heslem. V původní aplikaci (v „bezpečnostní kameře“) je nutné mít povolenou vzdálenou správu tlačítkem, které je ve spodní liště vpravo.
Co můžete z jiného telefonu či tabletu provádět?
- Spouštět a pozastavovat sledování prostoru.
- Pořídit obrázek, který si následně můžete prohlédnout.
- Nechat se upozornit skrze notifikace v případě zachycení pohybu s otevřením stránky s obrázky přímo z oznámení.
Budete tak mít permanentní přehled o tom, co se před vaší kamerou děje, s možností její deaktivace – například před vstupem do místnosti.
Možnosti nastavení
V nastavení najdete následující možnosti:
- Disarm Password – heslo/PIN pro deaktivaci alarmu.
- Sensitivity – citlivost na změny ve sledovaném prostoru z hlediska vyhodnocení poplachu. Na výběr jsou tři úrovně.
- Detection Cooldown – nastavení minimálního času mezi dvěma detekcemi.
- Arm Delay – nastavení času mezi spuštěním monitorovacího režimu a zahájením sledování. Hodí se například pro opuštění sledovaného prostoru.
- Alert Delay – nastavení času mezi zaznamenáním pohybu a spuštěním alarmu.
- Turn off screen – automatické zhasnutí obrazovky po přechodu do režimu sledování. Určitě doporučujeme tuto volbu aktivovat – ušetříte baterii a sledující zařízení bude méně nápadné.
- Block home button exit – zabraňuje násilnému opuštění aplikace skrze hardwarové tlačítko Domů.
- Camera – výběr mezi použitím předního a zadního fotoaparátu zařízení.
- Device Name – název zařízení v oznámeních.
- e-mail settings – nastavení e-mailové adresy, na kterou budou zasílána upozornění.
- SMS settings – nastavení telefonního čísla, na které budou zasílána upozornění.
- Network – zaslání upozornění v případě problémů s připojením k síti.
- Power Supply – upozornění při výpadku napájení.
- Battery – varování při nízkém stavu akumulátoru zařízení.
Resumé
Ač aplikace nekomunikuje česky, což je poněkud škoda, je relativně jednoduchá a její konfigurace nezabere mnoho času. V podstatě stačí jen nastavit adresu a číslo, na které budou zasílána varování, namířit objektiv fotoaparátu do sledovaného prostoru a stisknout tlačítko na displeji. Příjemným bonusem je pak ovládání z jiného zařízení – například telefonu, který nosíte u sebe, nebo tabletu.
Aplikaci Salient Eye si zatím nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,4. Instalovat ji přitom lze na telefony a tablety s Androidem 2.2 a vyšším, takže program bez problémů spustíte i na zařízeních postaršího data výroby.
Podle popisku sice Salient Eye obsahuje nákupy v aplikaci ve výši od 29,33 Kč do 58,66 Kč, nicméně během testování jsme nenarazili na žádný požadavek k zaplacení.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (4)
Přidat komentář