Udělejte z Androida bezpečnostní kameru s nástrojem Salient Eye

bezpecnostni_kamera_ico

Chcete mít přehled nad tím, co se děje u vás doma, ve firmě či jiných prostorách v době vaší nepřítomnosti, ale nemáte čas, chuť, dovednosti či prostředky na instalaci bezpečnostních kamer? Pokud máte k dispozici volný telefon nebo tablet, můžete si poměrně důmyslný bezpečnostní systém udělat sami a v podstatě zadarmo. V Obchodě Play přitom najdete hned několik aplikací, které jsou schopné sledovat vymezený prostor a upozornit na dálku uživatele v případě jeho narušení. V tomto článku vám podrobně představíme aplikaci Salient Eye, kterou její autoři deklarují jako “domácí bezpečnostní systém,” který nastavíte pouhými třemi klepnutími.

Co Salient Eye slibuje?

Salient Eye promění váš smartphone v detektor pohybu a poplašný systém. Aplikace používá fotoaparát zařízení k zachycení pohybu a v případě narušení prostoru vyvolá poplach. Pokud se jedná například o vloupání, doslova chytí vetřelce při činu a okamžitě vám pošle fotografie prostřednictvím e-mailu a SMS.

Mezi hlavní vlastnosti a funkce patří:

 • Při detekci pohybu zachycuje fotografie.
 • Upozornění e-mailem a/nebo SMS (volitelné).
 • Upozornění prostřednictvím notifikací (volitelné, vyžaduje registraci a dálkové ovládání aplikace).
 • Spuštění zvukového alarmu (volitelné).
 • Fotografie jsou k dispozici okamžitě on-line.
 • Spuštění, zastavení a pořízení fotky na dálku z jiného zařízení.
 • Funguje i při vypnutém displeji zařízení.
 • Ochrana aplikace heslem před neoprávněným přístupem.
 • Pracuje až 10 hodin bez napájení (na baterii; samozřejmě doba závisí na mnoha dalších faktorech).
 • Velmi snadné nastavení a používání.

Salient Eye , Home security system app – Turn a phone into a motion sensing camera and burglar alarm

Salient Eye , Home security system app - Turn a phone into a motion sensing camera and burglar alarm

Jak Salient Eye funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 2.0.941g jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s Androidem 5.0.2 Lollipop. Po spuštění se uživatel ihned ocitne v rozhraní aplikace, sestávajícím, kromě nápisu a tlačítka s obrázkem objektivu, ze čtyř tlačítek v dolní liště a postranní nabídky.

Klepnutím na obrázek spustíte sledování. Při první aktivaci budete požádáni o zadání PINu, který bude aplikace vyžadovat například k deaktivaci alarmu. Jedinou podmínkou je, že heslo nesmí být kratší než čtyři znaky a musí se jednat o čísla. Následně musíte fotoaparát zařízení zaměřit na sledovanou oblast. K deaktivaci je v případě potřeby nutné zadat heslo.

Kvarteto tlačítek v dolní liště má následující význam:

 • Zadání e-mailové adresy, na kterou bude poslána zpráva v případě narušení sledovaného prostoru. Pak slouží k aktivaci této funkce.
 • Zadání telefonního čísla, na které bude odeslána SMS při narušení sledovaného prostoru. Potom slouží k aktivaci této funkce.
 • Zapnutí/vypnutí zvukového alarmu v případě narušení prostoru.
 • Aktivace vzdáleného přístupu k bezpečnostní kameře.

V postranní nabídce pak najdete další možnosti:

Hlídání střeženého prostoru mobilem

V praxi tedy na prvním místě patrně nastavíte e-mailovou adresu a/nebo telefonní číslo, na které budou odesílána upozornění v případě narušení sledovaného prostoru. Dále můžete vypnout nebo zapnout zvukový alarm, který má za úkol upozornit narušitele, že jeho konání nezůstalo bez povšimnutí (zde závisí primárně na vašich preferencích, zda hodláte například zloděje zastrašit). Nakonec si vyberete, jestli chcete ke kameře vzdálený přístup. Sledování vymezeného prostoru aktivujete klepnutím na obrázek objektivu. Pak dostanete třicet sekund, během kterých musíte namířit objektiv fotoaparátu na hlídaný objekt.

V případě, že Salient Eye zachytí změnu scény (pohyb), provede nastavené kroky – tedy odešle SMS, pošle e-mail, případně spustí zvukový alarm.

V e-mailové zprávě je odkaz, který vás přenese do webové galerie, kde si můžete prohlédnout sérii zachycených snímků. Obrázky si můžete prohlédnout v náhledech, nebo ve vysokém rozlišení. Detekce pohybu funguje za dobrých světelných podmínek dobře, ve tmě ale závisí na příznivých podmínkách – například pokud nezvaný návštěvník rozsvítí světlo, nebo použije baterku, bude s velkou pravděpodobností systémem zachycen.

Detailní snímek s vyznačeným pohybem Detailní snímek s vyznačeným pohybem

Deaktivaci alarmu provedete pokusem o opuštění aplikace – typicky tlačítkem Zpět – pro které musíte zadat zvolený PIN.

Ovládání a sledování z jiného zařízeni

K tomu, abyste aplikaci mohli ovládat na dálku z jiného zařízení, musíte na něj nainstalovat doplněk Salient Eye security remote. Po instalaci a prvním spuštění je nutné přihlásit se uživatelským jménem a heslem. V původní aplikaci (v “bezpečnostní kameře”) je nutné mít povolenou vzdálenou správu tlačítkem, které je ve spodní liště vpravo.

Co můžete z jiného telefonu či tabletu provádět?

 • Spouštět a pozastavovat sledování prostoru.
 • Pořídit obrázek, který si následně můžete prohlédnout.
 • Nechat se upozornit skrze notifikace v případě zachycení pohybu s otevřením stránky s obrázky přímo z oznámení.

Budete tak mít permanentní přehled o tom, co se před vaší kamerou děje, s možností její deaktivace – například před vstupem do místnosti.

Možnosti nastavení

V nastavení najdete následující možnosti:

Resumé

Ač aplikace nekomunikuje česky, což je poněkud škoda, je relativně jednoduchá a její konfigurace nezabere mnoho času. V podstatě stačí jen nastavit adresu a číslo, na které budou zasílána varování, namířit objektiv fotoaparátu do sledovaného prostoru a stisknout tlačítko na displeji. Příjemným bonusem je pak ovládání z jiného zařízení – například telefonu, který nosíte u sebe, nebo tabletu.

Aplikaci Salient Eye si zatím nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,4. Instalovat ji přitom lze na telefony a tablety s Androidem 2.2 a vyšším, takže program bez problémů spustíte i na zařízeních postaršího data výroby.

Podle popisku sice Salient Eye obsahuje nákupy v aplikaci ve výši od 29,33 Kč do 58,66 Kč, nicméně během testování jsme nenarazili na žádný požadavek k zaplacení.

Salient Eye, Home Security Camera & Burglar Alarm
Salient Eye, Home Security Camera & Burglar Alarm

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

james-bond-logo_00000

IP Webcam – androidí špeh

Aplikace Jan Dolejš Jan Dolejš
8 min. uložit na později

Komentáře (4)