Ruský operační systém chce konkurovat Androidu. Má perspektivu?

rusky_os_ico

Na povrch postupně pronikají informace o novém operačním systému pro mobilní zařízení, který se připravuje v Rusku. Ruský OS však nezačíná od nuly – zakladatel energetického holdingu ESN Grigorij Berezkin přibližně před rokem získal finskou společnost Jolla, založenou bývalými zaměstnanci Nokie. Tato firma připravovala chytré telefony založené na svém operačním systému Sailfish. Berezkin pro deník “Vedomosti” uvedl, že tento operační systém bude dále vyvíjen v Rusku. V plánu je jeho lokalizace, následovat bude portování populárních aplikací na tento OS a vytvoření vlastního ekosystému, zatímco bezpečnostní prvky zůstanou beze změn.

Grigorij Berezkin chce dát světu ruský operační systém Grigorij Berezkin chce dát světu ruský operační systém

Ruský OS jako konkurent Androidu

Berezkin zdůraznil, že hlavním úkolem je vytvořit systém, který bude schopen konkurovat Androidu v segmentu nejlevnějších telefonů a tabletů, přičemž má cílit na “běžné uživatele.” V současnosti již probíhají vyjednávání s výrobci mobilních zařízení o instalaci dosud nepředstaveného systému na jejich produkty. První zařízení s ruským operačním systémem by měla být k dispozici během několika měsíců a půjde prý o “low-endové” modely, které nebudou mít ambice konkurovat aktuálním vlajkovým lodím.

Generální ředitel ruské pobočky společnosti Lenovo uvedl, že společnost již diskutovala o možné spolupráci s firmou Jolla a jejími ruskými akcionáři. V instalaci chystaného systému nevidí problém a jako přínosy případné spolupráce vnímá otevřený kód a přítomnost ruských akcionářů ve firmě. Přesto nevidí pro tento systém perspektivu na trhu, neboť bude prý těžké přesvědčit uživatele, aby přešli z Androidu na něco, co se Androidu jen podobá. Podstatně zajímavější by pro Lenovo bylo, kdyby systém získal certifikaci. Podobně skeptičtí jsou ohledně vyhlídek ruského operačního systému na trhu chytrých telefonů a tabletů také prodejci.

Co myslíte: bude ruský operační systém natolik zajímavý, aby se rozšířil i mimo území této země? Stane se opravdu konkurentem Androidu? Je vedle Androidu, iOS a Windows ještě nějaký prostor pro další konkurenci? Vyjádřete své názory a představy v komentářích pod tímto článkem!

Zdroj: hi-tech.mail.ru.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)