Menu

Ruský operační systém chce konkurovat Androidu. Má perspektivu?

Na povrch postupně pronikají informace o novém operačním systému pro mobilní zařízení, který se připravuje v Rusku. Ruský OS však nezačíná od nuly – zakladatel energetického holdingu ESN Grigorij Berezkin přibližně před rokem získal finskou společnost Jolla, založenou bývalými zaměstnanci Nokie. Tato firma připravovala chytré telefony založené na svém operačním systému Sailfish. Berezkin pro deník “Vedomosti” uvedl, že tento operační systém bude dále vyvíjen v Rusku. V plánu je jeho lokalizace, následovat bude portování populárních aplikací na tento OS a vytvoření vlastního ekosystému, zatímco bezpečnostní prvky zůstanou beze změn.

Grigorij Berezkin chce dát světu ruský operační systém

Grigorij Berezkin chce dát světu ruský operační systém

Ruský OS jako konkurent Androidu

Berezkin zdůraznil, že hlavním úkolem je vytvořit systém, který bude schopen konkurovat Androidu v segmentu nejlevnějších telefonů a tabletů, přičemž má cílit na “běžné uživatele.” V současnosti již probíhají vyjednávání s výrobci mobilních zařízení o instalaci dosud nepředstaveného systému na jejich produkty. První zařízení s ruským operačním systémem by měla být k dispozici během několika měsíců a půjde prý o “low-endové” modely, které nebudou mít ambice konkurovat aktuálním vlajkovým lodím.

Generální ředitel ruské pobočky společnosti Lenovo uvedl, že společnost již diskutovala o možné spolupráci s firmou Jolla a jejími ruskými akcionáři. V instalaci chystaného systému nevidí problém a jako přínosy případné spolupráce vnímá otevřený kód a přítomnost ruských akcionářů ve firmě. Přesto nevidí pro tento systém perspektivu na trhu, neboť bude prý těžké přesvědčit uživatele, aby přešli z Androidu na něco, co se Androidu jen podobá. Podstatně zajímavější by pro Lenovo bylo, kdyby systém získal certifikaci. Podobně skeptičtí jsou ohledně vyhlídek ruského operačního systému na trhu chytrých telefonů a tabletů také prodejci.

Co myslíte: bude ruský operační systém natolik zajímavý, aby se rozšířil i mimo území této země? Stane se opravdu konkurentem Androidu? Je vedle Androidu, iOS a Windows ještě nějaký prostor pro další konkurenci? Vyjádřete své názory a představy v komentářích pod tímto článkem!

Zdroj: hi-tech.mail.ru.

 

Komentáře

MiSTA

11.5.2016 22:34

Nevěřím, že by nějaký další OS mohl ohrozit Android. Je pravda, že před několika lety jsem si myslel, že nemůže nic ohrozit OS Windows. Rozhodně se nechystám v nejbližší době používat jiný OS než Android, pokud nenabídne vyšší level.

Marko Engelhardt

12.5.2016 10:08

Taky nevěřím, že by prorazil na trhu.

abbadc

12.5.2016 10:20

To Redakce: uz asi tri dny nejdou odesilat komentare z aplikace.

Neverim ze by mel nejakou sanci, nicmene kazda konkurence muze byt pro uzivatele prinosem.

Uni

uni -43

12.5.2016 11:16

Cíl je jasný, mít plnou kontrolu nad přístrojem v jisté zemi…

SeppWinkler

SeppWinkler 5

12.5.2016 13:28

Podľa mňa majú celkom šancu. Je to veľký trh, takže Čína sa chopí príležitosti a vyprodukuje pre nich množstvo dostupných zariadení, takže sa môže uchytiť. Jasne, chcú mať kontrolu, rovnako ako aj tí druhí.

bkf1

12.5.2016 15:29

UNI:
No prostě něco jak tuším udělali v Číně, akorát ten tuším vycházel z Androidu…

Martin P.

13.5.2016 19:20

Vzhledem k tomu , že většinu spotřebního zboží mají podle exportu/importu dovezené.

Tak se to nechytne ani na domácím trhu.

Mimo stejne to bude derivát na Linux/Android bez aplikací Google .

RSS (komentáře k článku)