TOPlist

Recenze Realme 7i: dostupný vytrvalec

YI DIGITAL CAMERA

Na pomyslném recenzentském stole nám tentokrát přistál smartphone Realme 7i představující zajímavou volbu pro všechny, kteří nechtějí moc utrácet, ale zároveň vyžadují dobrou výdrž na baterii. U smartphonů v cenové kategorii okolo 4 tisíc korun však nutně musíme počítat s jistými ústupky. V jakých ohledech se musí uskromnit zájemci o dnes testovaný telefon a jsou tyto ústupky přijatelné?

Obsah recenze Realme 7i

V balení nenajdete nic extra navíc

Realme 7i se prodává v, pro tohoto výrobce již takřka typicky, jasně žluté krabičce s velkým nápisem „7i“. Uvnitř této krabičky se pak nalézá samotný telefon, USB-C kabel a napájecí adaptér o výkonu 18W. Dále zde nalezneme ještě nástroj pro vysunutí šuplíčku na karty, nezbytné manuály a toť vše. Bonus v podobě obalu zde však nečekejte. Jedna maličkost zde však přece jen je a sice fólie aplikovaná na displeji.

Realme 7i balení

Plastová, ale kvalitní konstrukce

Konstrukce Realme 7i je převážně plastová, což však není neobvyklého ani u telefonů s více než dvojnásobnou cenou. Telefon navíc působí bytelným dojmem a na první pohled jsme v kvalitě jeho zpracování nenašli žádné vyloženě slabé misto. Drobnou výtku bychom však mohli mít k trochu ostřejším hranám okolo displeje a mechanice tlačítek, která má poměrně tuhý a hlasitý chod. To jsou však spíše jen drobnosti, které telefonu za 4 tisíce korun rádi odpustíme. Základním „stavebním kamenem“ konstrukce je plastová vana s jemnou texturou na zádech. Díky té se záda Realme 7i mohou pochlubit zajímavým efektem „odlesků“ i přesto, že je jejich povrch tvořen matným plastem. Líbí se nám také čtvercový modul s fotoaparáty, který jen nepatrně vystupuje nad povrch zad.

Celkově musíme design Realme 7i hodnotit jako povedený. Byť telefon s žádnými velkými designovými kreacemi nepřichází, působí sympaticky a jeho vzhled není až příliš snadno zaměnitelný. Tedy alespoň co se zadní strany týče. Ze předu se jedná o tuctový telefon s poměrně tenkými okraji, kapkovitým výřezem a širší bradou. Telefon se na našem trhu aktuálně prodává ve dvou barevných variantách a sice námi testované (a sympatické) světle modré a stříbrné. Vzhledem k 6 000 mAh baterii je nutno počítat s o něco většími rozměry i hmotností telefonu. Rozměry tak v případě Realme 7i činí 164,5 x 75,9 x 9,8 mm, přičemž hmotnost se ustálila na 208 gramech. Nejen díky již zmíněné textuře, ale zejména díky výrazně zaoblenými hranám na zádech se telefon i přes větší rozměry drží příjemně.

Čtečka otisků funguje skvěle

Realme 7i nabídne i čtečku otisků prstů. Ta se, z pochopitelných důvodů, neukryla pod displej, ale na záda telefonu. Výrobce se tak rozhodl i přesto, že ostatní modely z řady Realme 7 využívají čtečku zabudovanou do napájecího tlačítka na boku telefonu. Komu tedy nevyhovuje řešení se čtečkou na zádech, nebude s Realme 7i příliš spokojen. Na druhou stranu, čtečka je na zádech umístěna dobře, takže po uchopení telefonu na čtečce intuitivně spočine ukazováček. Pochválit musíme také funkčnost samotné čtečky. Otisk rozpozná rychle a přesně, takže se nebude stávat, že byste museli prst přikládat opakovaně.

Realme 7i čtečka

Obraz ani zvuk neohromí

Jednou z oblastí kde se šetřilo je displej. Jedná se o 6,5″ IPS panel s pouze HD+ rozlišením. To znamená jemnost obrazu pouze 270 ppi, což rozhodně není nijak oslnivá hodnota. V praxi to znamená, že při bližším zkoumání si tak můžete všimnout například neostrých okrajů textu, nebo na jednolitém bílém pozadí i pixelové mřížky. Při běžném používání však tato negativa nebudete příliš (nebo spíš vůbec) vnímat. Naopak ocenit můžete třeba dostatečný maximální jas, díky kterému je displej čitelný i za slunečného dne. K pozorovacím úhlům pak nemáme žádné výhrady. Barevné podání je také na velmi slušné úrovni, barvy jsou na poměry IPS displejů syté, jen černá je i vzhledem ke zvolené technologii slabší.

Hlasitý reproduktor je zde pouze jeden a to na spodní hraně telefonu. Jeho výstup se řadí spíše k tomu horšímu na současném trhu. Maximální hlasitost je sice dostatečná, zvuk však absolutně postrádá alespoň náznak nižších tónů a je zde velmi znát „plechový“ efekt. Nejen při poslechu hudby tak oceníte přítomnost 3,5mm jacku. Výstup do sluchátek, ať už s dráty nebo bez je pro běžné posluchače zcela dostatečný. Přítomen je i systémový ekvalizér, ten však – alespoň prozatím – funguje pouze ve spojení s výstupem skrze 3,5mm jack. To funkce „Real Sensaround“ lze využít i s připojenými bezdrátovými sluchátky. Jedná se o funkci pro automatické vylepšení zvukového výstupu, nás si však příliš nezískala. V kombinaci s hudebním přehrávačem je sice slyšet mírné vylepšení zvuku, rozhodně však nejde o nic zásadního. Naopak při přehrávání videí z YouTube právě tato funkce způsobovala nepříjemné zkreslení zejména mluveného projevu kdy docházelo k nepřirozenému zvýraznění výšek.

Hardware Realme 7i je překvapivě solidní

Od smartphonu s cenou jen maličko přes 4 tisíce korun patrně nikdo nečeká výkonné komponenty, Realme 7i nás však v tomto ohledu dokázalo příjemně překvapit. Uvnitř telefonu se nalézá čipset MediaTek Helio G85 využívající 12nm výrobní technologii. Ten je založen na procesoru využívajícím sestavu 6 úsporných jader Cortex-A55 a dvou výkonných jader Cortex-A75 pracujících na frekvenci až 2 GHz. Grafiku zde má na starost čip Mali-G52 MC2. Operační paměť má v tomto případě zcela adekvátní 4 GB. Tato kombinace pak v benchmarku AnTuTu získala velmi solidních 205 tisíc bodů. Co se her týče, telefon si poradí s jakoukoli kompatibilní hrou z Google Play. Zcela plynule zde běží například populární Call of Duty: Mobile a na nižší grafické nastavení si zcela plynule zahrajete i parádně vypadající RPG Genshin Impact. Plynulému hernímu zážitku však dozajista pomohl nejen použitý hardware, ale paradoxně také výše kritizované nižší rozlišení displeje.

Nejen hry pak můžete ukládat do 64GB úložiště, přičemž po prvním spuštění je volných lehce přes 52 GB. Komu by tato porce nestačila, má možnost své Realme 7i dovybavit microSDXC paměťovou kartou. Řada uživatelů pak určitě ocení, že nebude muset volit mezi osazením druhé SIM karty nebo právě microSD karty. Jednou z výhod Realme 7i totiž je, že nabídne hned 3 samostatné sloty – jeden pro každou z těchto karet. Co se týče konektivity, ta by se dnes dala popsat jako nutný základ. Přítomen je USB-C konektor s USB 2.0 řadičem a o bezdrátovou konektivitu se stará Wi-Fí 802.11ac spolu s Bluetooth 5.0.

Na NFC se zapomnělo

5G konektivita do takto levných telefonů zatím nedorazila a nelze ji tak dnes testovanému kousku vyčítat. Co však Realme 7i vyčítat můžeme a rozhodně i budeme je absence NFC. Byť telefonů v této ceně nabízejících NFC mnoho není, jeho absence a tím pádem nemožnost platit s telefonem u bezkontaktních terminálů může být pro některé kupce rozhodujícím faktorem. Na závěr této kapitoly pak Realme 7i ještě přece jen pochválíme, a to za špičkový příjem Wi-Fi i mobilního signálu – i v hůře pokrytých oblastech. Spokojeni jsme byli i s přesností určování polohy. První fix sice občas probíhal trochu pomaleji, než jsme zvyklí, při navigaci v autě si však Realme 7i počínalo sebejistě.

6 000 mAh baterie odvádí svou práci

Jedním z největších trumfů Realme 7i je bezesporu použitá baterie s kapacitou 6 000 mAh. Ta dokáže telefonu propůjčit více než nadstandardní výdrž na jedno nabití. S telefonem jsme se bez problému dostali na dvoudenní výdrž. Každodenní používání přitom zahrnovalo telefonování, komunikaci přes mail, SMS a instant messengery, streamování hudby do sluchátek či několik desítek minut hraní a sledování videí na YouTube. Průměrná doba denního aktivního používání se přitom zastavila jen těsně pod 5 hodinami a Realme 7i si tak od nás v tomto ohledu jednoznačně zaslouží palec nahoru. Vždyť naprostá většina testovaných telefonů zvládne v podobném zápřahu nanejvýš jeden den bez nabíječky. Té 18W originální pak zabere doplnění energie z 15 na 100 % přibližně 1 hodinu 45 minut.

Realme 7i v ruce

Pokud byste však potřebovali bez zásuvky vydržet ještě o něco déle, nabízí Realme UI ještě dva úsporné režimy omezující funkce telefonu. V nastavení ovšem můžete nalézt ještě třetí možnost, jak snížit spotřebu svého telefonu. Jmenuje se „Režim výkonu“ a pokud vypnete vylepšení výkonu, měli byste se dočkat ještě o něco málo lepší výdrže na jedno nabití, za cenu snížení celkového výkonu zařízení. Nám po zvolení této možnosti subjektivně přišlo, že se aplikace spouští o něco pomaleji a nižší výkon byl trochu poznat ve hrách. Měřitelného zlepšení výdrže jsme se však nedočkali.

Realme UI příjemně překvapí

Realme 7i aktuálně spoléhá na operační systém Android 10 s grafickou nadstavbou Realme UI 1.0. Byť toto prostředí překrývá většinu z čistého Androidu, oproti dříve využívané nadstavbě ColorOS pocházející od spřízněné značky Oppo či jiným nadstavbám z dílen čínských výrobců (například MIUI či EMUI) působí Realme UI již na první seznámení podstatně „lehčím“ dojmem. S trochou nadsázky bychom se dokonce nebáli Realme postavit někam mezi nadstavbou v telefonech Oppo a přístrojích další „koncernové“ značky – OnePlus. Realme se navíc povedla optimalizace systému na jedničku a v tomto ohledu se nemusíte ničeho bát. Na telefonu vše běží plynule a bez citelných zpomalení, spouštění aplikací je rychlé a nedočkali jsme se ani žádných pádů. Realme 7i je tak jasným důkazem, že i levný telefon může v praxi skvěle fungovat.

Realme UI nabízí řadu vylepšení i vlastních aplikací. Chybí zde sice plnohodnotná podpora témat, předistalovaný launcher si alespoň můžete přizpůsobit k obrazu svému pomocí vlastnoruční úpravy vzhledu ikon. V systému je integrováno jak ovládání pomocí klasické trojice tlačítek, nebo pomocí již důvěrně známých gest. Líbí se nám možnost volby akce pro tažení prstem shora dolů v prostředí launcheru – buď vyhledávání nebo zobrazení notifikací. Telefonu pochopitelně nechybí ani dnes tolik populární herní režim, který omezí procesy na pozadí a dokáže zobrazit FPS dané hry či vytížení čipsetu. Realme se inspirovalo u Samsungu a nabízí možnost rychlých zkratek vyvolaných z okraje displeje. V předinstalovaných aplikací nechybí ani pokročilá kalkulačka, správce souborů, přehledná galerie či správce telefonu se systémovou optimalizací.

Fotografická výbava Realme 7i

Výrobce dal své novince do vínku hned 3 zadní fotoaparáty. Počítat tak můžete nejen s „standardním“, ale rovněž se superširokoúhlým či makro fotoaparátem. Parametry primárního fotoaparátu se snímačem o rozlišení 48 MPx spřaženého s objektivem o světelnosti f/1.8 zní u takto levného telefonu více než slibně. 8MPx superširoký fotoaparát s úhlem záběru 119° a objektivem o světelnosti f/2.3 již tolik parády nenadělá. Do třetice zde máme nejslabší článek sestavy a sice 2MPx makro kamerku.

  • 48MPx primární fotoaparát, f/1,8, velikost pixelů 0,8 µm, PDAF
  • 8MPx superširokoúhlý, f/2,3, velikost pixelů 1,12 µm, 119°, FF
  • 2MPx makro fotoaparát, f/2,4, FF

Fotografie

Primární fotoaparát produkuje za denního světla solidní snímky. Ty s pomocí HDR nabídnou dostatečný dynamický rozsah i množství detailů. Škoda jen, že automatika nepracuje s HDR zrovna optimálně a málokdy jej aktivuje i když by to bylo vhodné. Smíšené dojmy máme z funkce pro zvýraznění barev. Pokud ji deaktivujete, dostanete snímky, kde jsou barvy možná trochu mdlé, ale mají blízko k realitě. Po aktivaci zvýraznění barev jsou pro změnu barvy mnohdy až příliš výrazné a za horšího světla se rychleji dostavuje šum. Největší problém fotoaparátu dělá noční scéna. Noční fotografie jsou často rozmazané, plné šumu a ani aktivace nočního režimu je nespasí, pouze trochu prosvětlí.

Superširokoúhlý fotoaparát za dobrého světla produkuje použitelné snímky, citelně se na nich však slévají detaily a velmi rychle se dostavuje šum. Za špatných světelných podmínek je tak tento fotoaparát prakticky nepoužitelný. U barevného podání zde platí vše zmíněné o odstavec výše. Při aktivním zvýraznění barev je až příliš přesycené, ale po jeho deaktivaci dostanete na první pohled možná méně líbivé, zato věrnější snímky. Makro kamerka je zde spíše do počtu. Její výkony citelně sráží jak nízké rozlišení, tak absence automatického ostření.

Video

Videozáznam dokáže Realme 7i pořizovat nanejvýš ve FullHD při 60 snímcích za vteřinu. Záznam pořízený z místa je na danou cenovou kategorii přiměřeně kvalitní. Jasnou slabinou je však absence jakékoli stabilizace záznamu. Pořídit neroztřepané video dá nějakou práci i když se nepohybujete, během chůze je to však prakticky nemožné.

Realme 7i – ukázka videa (FullHD, 60 FPS)

Realme 7i - ukázka videa (FullHD, 60 FPS)

Cena a konkurence

Jak jsme v průběhu recenze již několikrát zmínili, Realme 7i na našem trhu aktuálně seženete za 4 299 Kč s DPH. To je vynikající startovní cena, díky které nemá tento smartphone na současném trhu mnoho konkurentů. Aby se však jednalo o jednoznačnou koupi, nesmělo by tu být Xiaomi a jeho Poco M3. To za 3 990 Kč s DPH nabídne rovněž 6 000 mAh baterii, ovšem nad Realme 7i má navrch díky FullHD+ displeji. Proti tomu Realme nabídne o něco výkonnější hardware a superširokoúhlý fotoaparát. Zbylá sestava fotoaparátů je u obou konkurentů stejná a to samé platí o velikosti RAM a interního úložiště.

Zdatným konkurentem při výběru by však mohl být také stájový kolega v podání Realme 6S. To se aktuálně vyprodává za velmi lákavých 3 799 Kč s DPH. Krom menší, 4 300 mAh baterie je však starší model prakticky ve všem lepší nebo přinejmenším stejný jako dnes testované Realme 7i. Počítat tak můžete s vyšším výkonem, 90Hz FullHD+ displejem či 30W rychlonabíjení.

Finální verdikt

Realme 7i je skvělou volbou pro každého, kdo u smartphonu hledá skvělou výdrž na jedno nabití a zároveň chce za velmi dobře fungující telefon zaplatit co nejméně. Výrobce si zaslouží pochvalu za skvěle odvedenou práci na optimalizaci systému a telefon si nás získal také „herním“ výkonem, rychlou čtečkou otisků prstů či podporou dvou nanoSIM + microSD karty. Pouze HD+ displeje je sice škoda, v praxi však bude většina uživatelů spokojena i s sním a navíc ocení skvělé pozorovací úhly a čitelnost na slunci. S fotoaparátem budete za dobrých světelných podmínek spokojeni, výrobce by však mohl zapracovat na kvalitě snímků za horšího světla a automatice ve výchozí aplikaci fotoaparátu.

Klady

+ výdrž baterie
+ výkon a optimalizace
+ cena
+ čtečka otisků prstů

+ fotografie za světla

Zápory

– nemá NFC
– HD+ displej
– noční fotografie
– superširokoúhlý a makro fotoapará

Co říkáte na Realme 7i vy?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Realme.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)