realme Watch recenze: zajímavé hodinky za 1 200 Kč. Vyplatí se?

realme Watch recenze- zajímavé hodinky za 1 200 Kč

Společnost realme představila před nějakou dobou své vůbec první chytré hodinky realme Watch. V redakci je máme již delší dobu a tak si povíme, zda a popřípadě pro koho se jedná o vhodný kup. Vyznačují se totiž poměrně dobrým poměrem mezi cenou a funkcemi, jasným displejem nebo slušnou výdrží na baterii. Pojďme se na ně tedy společně podívat.

Obsah recenze realme Watch

Obsah balení realme Watch

Balení hodinek realme Watch jasně ukazuje, komu chtějí být hodinky podobné. Ano, hádáte správně, jablku. Už samotná papírová dlouhá krabička se balení Apple Watch až nápadně podobá a jinak tomu není ani uvnitř. V balení nalezneme kromě samotných hodinek také napájecí kabel bez jakéhokoliv adaptéru a uživatelský manuál. Žádný kratší/náhradní řemínek zde nehledejte. Přestože je balení tedy chudší, nevzbuzuje v nás špatný dojem. Krabička je pevná a na první pohled vzbuzuje prémiovost, což nemusí být tak úplně pravda. O tom ale až v dalších odstavcích.

Kvalita zpracování a vzhled

Chytré hodinky realme Watch vypadají jako kombinace Apple Watch a Amazfit GTS, alespoň co se týče tvaru. Když je vezmete poprvé do ruky, pochopíte proč jsou tak levné. Jejich tělo je totiž tvořeno z plastu, což však nemusí být nutně špatně. Pouzdro má pak průměr 36,5 mm a jsou 11,8 mm tlusté. Díky použitým materiálům pak váží pouhých 31 gramů, takže je na ruce skoro necítíte, ovšem nemáme z nich vyloženě levný pocit. Možná to dělají lesklé hrany. Pokud si ale kupujete hodinky kvůli prestiži, mrkněte rovnou po něčem jiném (a pravděpodobně dražším).

Na to si však hodinky ani hrát nechtějí. Vypadají prostě obyčejně a ostudu rozhodně neudělají. Po několikadenním používání se navíc lesklé tělo nijak nepoškrábalo, což je další pozitivum. Na pravém boku se nachází jediné tlačítko, kterým hodinky probudíte a vrátíte se na úvodní obrazovku. O displeji samotném si povíme více v další kapitole. Hodinkám nechybí certifikace IP68, takže pokud při běhání začne poprchávat, neměli byste mít obavu. Naopak plavat ani sprchovat bychom se s realme Watch nešli.

Displej realme Watch

Na hodinkách realme Watch nalezneme 1,4″ IPS LCD displej s rozlišením 320 x 320 pixelů. Jestli vám to přijde málo, nedivíme se. Displej totiž není rovnoměrně rozprostřený po celé přední straně. Ve spodní části se totiž nachází poměrně tlustá brada jako na některých Android telefonech. Pokud budete mít ciferník s černým pozadím, celkem dobře tento neduh zakryjete. Naopak při používání barevných ciferníků nevypadají hodinky příliš dobře a v tento moment působí již zmiňovaným levným dojmem. Doporučujeme tedy rozhodně nějaký minimalističtější a tmavý motiv.

  • 1,4 IPS LCD panel
  • rozlišení 320 x 320 pixelů
  • maximální jas 320 nitů

Co se týče kvality displeje, tam je to o poznání lepší. Rastr je sice hrubší, ale potěší vás třeba vysoký maximální jas, díky kterému přečtete na hodinkách co potřebujete i na přímém slunci (320 nitů). O ochranu se stará sklo Gorilla Glass 3 a za dobu používání (cca. 14 dní) jsme nenarazili na žádný větší škrábanec. Hodinky mají občas problém s dotykem a displej ne vždy pochopí, na co chcete klepnout. Je to však spíše sporadická záležitost. Co nám zde trochu chybí je Always-on displej. Vzhledem k ceně hodinek se to dá však společnosti realme odpustit.

Operační systém a výkon

Na začátek je potřeba říct, že realme Watch fungují pouze s operačním systémem Android a na iOS a jiné systémy si je nemáte šanci propojit. Za nás je to trochu škoda, když v dnešní době drtivá většina výrobců podporuje oba dva systémy. Společnost realme nasadila do hodinek svůj vlastní operační systém a nepodělila se s námi o specifikace jako je použitý čip nebo kapacita RAM paměti. Co se týče výkonu samotného, ten rozhodně není dokonalý a možná chápeme, proč se rozhodla specifikace nezveřejnit.

Hodinky realme Watch se totiž poměrně často zasekávají a i projíždění v menu či nastavení se trhá. Co se týče samotného systému, opravdu dostanete jen základní funkce, které od hodinek čekáte. Nic navíc zde nehledejte. Pokud přejedete prstem dolů, zobrazí se vám notifikace na které nelze odpovídat, číst je však můžete. Pokud je máte přečtené, můžete je pouze smazat. Nic víc. Po přejetí prstem nahoru se vám zobrazí hlavní nabídka se všemi aplikacemi. Nechybí funkce jako přehrávání hudby (které nefunguje při tréninku), fotoaparát, na kterém můžete vzdáleně vidět a následně vyfotit fotografii na telefonu, počasí nebo meditace.

Dále se zde nachází aplikace pro měření srdečního tepu či SpO2, což naopak u takto levných hodinek oceňujeme. Dále je zde budík, stopky, zaznamenávání spánku či režim cvičení. V něm dostaneme na výběr z několika režimů, mezi které patří třeba chůze, běh, cyklistika, fotbal, basketbal, aerobik nebo jóga. Pokud přejedete prstem doleva, zobrazíte si jednotlivé aplikace jako widgety, ve kterých uvidíte vaše výsledky.

Aplikace Realme

Propojení hodinek realme Watch s telefonem probíhá přes aplikace Realme Link. Je velice jednoduché a trvá jen několik sekund, kdy aplikace automaticky detekuje realme hardware a následně se s ním sama spojí. V aplikaci si můžete navíc detailněji kontrolovat vaše veškeré statistiky a můžete si hodinky také různě nastavovat. Lze nastavit třeba v jakých intervalech se má pouštět srdeční frekvence nebo třeba propojení notifikací. Pokud si chcete svá data posílat do jiné aplikace, můžete pouze do Google Fit. Jiné aplikace zatím realme bohužel nepodporuje.

realme Link
realme Link

Fitness a zdraví

Pokud si chytré hodinky kupujete zejména kvůli fitness a sledování vašeho zdraví, mohou být realme Watch ideálním kandidátem. Alespoň dle našeho usouzení právě tyto funkce dělají nejlépe. Samozřejmostí jsou funkce jako krokoměr, ušlá vzdálenost, automatické sledování spánku či zaznamenávání toho, kolik jste spálili kalorií. Co se týče spánku, lze sledovat hluboký, lehký i REM spánek, což je fajn. Některá z dat si navíc můžete prohlédnout přímo na hodinkách.

K dispozici je také 24/7 monitorování srdeční frekvence v intervalech mezi 5 a 30 minutami. Výsledky jsme zkoušeli porovnat s Apple Watch a Amazfit Nexo a jsou přibližně stejné. Můžete si také nastavit upozornění na to, že se dlouho nepohybujete nebo vás hodinky umí pobídnout třeba k napití se. Nachází se zde také režim meditace, který vám pomocí dechového cvičení pomáhá se uklidnit, podobně jako třeba na hodinkách s Wear OS. Jsou zde také režimy pro sledování sportu, jak jsme zmínili v předchozím odstavci. Na integrovanou GPS můžeme také zapomenout, ovšem stejně jako ostatní funkce se to dá vzhledem k ceně odpustit. Data GPS však můžete použít z telefonu.

Výdrž baterie realme Watch

Když jsme hodinky poprvé nabíjeli na 100 %, vydrželi nám 4 dny. Po druhém nabití pak 5 dní. Společnost realme sice slibuje výdrž až 7 dní, ovšem to byste museli šetřit displej a mít vypnuté měření srdečního tepu. V praxi tedy počítejte spíše s touto výdrží. Pokud budete naopak hodinky využívat k pravidelnému cvičení, nepřetržitému sledování srdečního tepu, notifikacím a jas budete mít na 100 %, vydrží hodinky spíše 3 dny.

Cena a dostupnost realme Watch

Hodinky realme Watch se dají koupit dle serveru Heureka již od 1 200 Kč. Dostupné jsou hned na několika různých e-shopech.

realme watch hodinky

Resumé

Co říci závěrem? Hodinky realme Watch jsou za svou cenu bezpochyby jedny z nejlepších chytrých hodinek. Možná jsme příliš rozmazlení dražšími kousky a tak nám absence některých funkcí, levnější zpracování a pomalejší displej přijde absurdní. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Lidé, kteří si koupí takto levné hodinky zřejmě ani neočekávají nějaký dechberoucí výkon a animace nebo jemný OLED displej. Očekávají hardware, který jim změří tep, SpO2, jejich fitness aktivity a slušnou výdrž baterie. A to hodinky jednoznačně splňují. Pokud se tedy považujete za méně náročného uživatele, můžeme je s klidným srdcem doporučit.

Klady

+ jasný displej
+ dostatečné množství fitness aktivit
+ přítomnost SpO2 senzoru
+ dostatečná výdrž baterie

+ přehledná aplikace Realme Link
+ cena

Zápory

– pouze pasivní notifikace
– absence GPS modulu
– pomalejší systém

Hodnocení redakce: 60 / 100 %

Jak se vám líbí hodinky realme Watch?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)