TOPlist

SMS jako NFT. Nerozumíte? Vodafone prodává první textovku

Vodafone první SMS NFT aukce dražba

Historicky první SMS neboli „Short Message Service“ je na prodej v podobě NFT neboli „non-fungible tokenu“. Do dobročinné dražby ji v tomto moderním formátu umístil mezinárodní operátor Vodafone, v jehož síti byla 3. prosince 1992 významná textovka odeslána. Zprávu nyní může získat vítěz ve výjimečné aukci pořádané síní Aguttes ve Francii. Kupující takzvaného NFT tokenu dostane unikátní repliku původního komunikačního protokolu.

První SMS

Šlo o patnáctiznakovou zprávu „Merry Christmas“, kterou obdržel zaměstnanec Vodafonu Richard Jarvis od kolegy Neila Papwortha. Ten ji tehdy poslal z počítače a šlo o primitivní předchůdkyni pozdějších SMS, které byly pro komerční využití nasazeny až v roce 1999.

Vodafone věnuje výtěžek této dražby Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, konkrétně na podporu lidí, kteří byli nuceni kvůli válečným konfliktům opustit své domovy nebo čelí pronásledování.  Aukční síň zatím odhaduje nejvyšší nabídku někam k hladinám 100 až 200 tisíc eur (cca 2,5 až 5 milionů korun). Tedy v přepočtu z kryptoměny Ethereum, která se pro tyto nákupy používá. Samotná online aukce se na portálu uskuteční 21. prosince.

Jak zatím vnímáte fenomén NFT?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)