Menu

První pomoc – aplikace, která patří do každého telefonu

První pomoc by měl zvládat každý člověk, nicméně realita je ve většině případů úplně jinde a jediné co si pamatujeme, je tlačit na krvácející ránu, ale i to je samozřejmě nedocenitelná pomoc v nouzi. Pokud ale chcete být připraveni opravdu na všechno, rozhodně si stáhněte aplikaci první pomoc. Kromě základních úkonů také zjistíte, jak se chovat či co dělat v nejrůznějších krizových situacích od napadení až po povodně.

V České republice je dle zákona poskytnutí první pomoci povinné a absolutní minimum, co bychom měli udělat, je zavolat postiženému pomoc, jinak můžeme skončit i za mřížemi. Pokud si však nevíte rady, co po zavolání pomoci dělat, můžete z kapsy vytáhnout velkého rádce, který zaručeně bude vědět co a jak. V lepším případě jej dáte do ruky někomu jinému poblíž, kdo vás bude navigovat, co máte dělat. Tímto se dostáváme ke vzhledu a ztvárnění aplikace. První pomoc nabízí jednoduché a přehledné prostředí, ve kterém se klikáním dostanete k potřebným informacím. Pár prokliků udělat musíte, jelikož aplikace je velmi komplexní a není zde pouze návod o odstavečku jak položit poraněného na bok, či provést dýchání z úst do úst.

video první pomoci

Menu a rozložení aplikace

Menu se nachází na horní liště a obsahuje pět položek.

Naučte se

V kategorii naučte se, máte veškeré položky úrazů a situací, které mohou u poraněného nastat. Naleznete zde návody co dělat, například při alergických reakcích, zlomeninách, dušení, infarktu, otravy, nebo i kousnutí zvířat. Některé kategorie se dále větví například Hmyz/Klíště/Hadi/Zvířata. Po rozkliknutí se rozdělí na nadpisem napovídající druhy zvířat. Vezměme si klíšťata, u kterých naleznete návod jak je vyndat, poté informace o dezinfikaci a sledování zbarvení. Pod návody uvidíte i dodatečné informace o ochraně proti klíšťatům a jaké nemoci mohou přenášet. Některé zákroky a situace jsou dokonce doplněné o video s namluveným postupem.

první pomoc - naučte se - klíště první pomoc - naučte se

Připravte se

Zde naleznete spoustu užitečných návodů jak se chovat a co dělat v krizových situacích. Například co dělat při napadení agresivním útočníkem, nebo jak se chovat při střelbě, dále návody o bezpečnosti potravin a pitné vody, nebo co by mělo obsahovat evakuační zavazadlo. Také si zde přečtete klasické situace, jakože je třeba zastavit 50 m před havarovaným vozidlem, což by měl znát každý řidič. Dokonce se dozvíte co dělat s domácími mazlíčky v případě evakuace. Zajímavých informací třeba i jen tak k počtení je zde opravdu hodně a rozhodně jsou užitečné.

připravte se evakuační zavazadlo připravte se voda a potraviny připravte se

V nouzi

Tato kategorie je vesměs podobná kategorii Naučte se, akorát při čtení co dělat máte na obrazovce i možnosti okamžitě volat pomoc 155 přímo z aplikace. Informace jsou zde stručnější a výstižnější, jelikož ve stresové situaci nebudete procházet hromadami textu. Pokud byste potřebovali podrobnější informace na konci každé stránky, je možnost kliknout na políčko chci vědět více, které vám zobrazí další informace. Opět jsou zde situace rozděleny do případů od poranění hlavy, podchlazení, záchvatů astmatu až po obyčejné podvrtnutí kotníku.

v nouzi bezvědomí v nouzi popáleniny

Testy

Zde si můžete otestovat vaše znalosti pomoci v nouzi formou kvízových otázek. Jedná se o zábavný způsob učení, kterým můžete poučit náctileté i děti.

testy první pomoc testy

Info

V poslední položce najdete informace o Českém červeném kříži, užitečné webové stránky, kam dojít na kurzy první pomoci, či darovat krev. Můžete zde také formou DMS zpráv zaslat finanční pomoc.

info Screenshot_2014-05-23-13-03-49

Závěr

Z této původně nenápadné aplikace se vyklubala skutečně užitečná pomůcka, která nás v redakci nadchla. Nejraději bychom ji předinstalovávali do všech zařízení, jelikož v určitých situacích může zachránit život. Dá vám rady při běžném domácím ošetření lehkých zranění, nebo vám pomůže rozhodnout se zda jet na pohotovost. Postupy v krizových situacích shledáváme také velmi užitečné, kromě tipů na balení zavazadla získáte informace o tom co s domácími mazlíčky a kam je můžete vzít s sebou. První pomoc funguje kompletně bez připojení k internetu a to dokonce i s výukovými videi. Aplikace je zcela zdarma, bez reklam a in-app nákupů, tak neváhejte a stahujte.

Chcete si vyzkoušet příslušenství, které monitoruje vaši fitness aktivitu a srdeční tep? Pokud ano, tak se registrujte na Android RoadShow 2014!

registraceHome

 

Komentáře

Hans71

z aplikace
25.5.2014 7:40

Nainstalováno. Souhlasím s redakcí, tohle by fakt mělo být v každém telefonu. Diky za tip.

Peter

Peter

z aplikace
25.5.2014 8:00

“Vo vašej krajine nie je položka k dispozícii” . Nemôže pridať odkaz na apk?

mimar48

z aplikace
25.5.2014 9:37

Super, nainstalováno – díky!

MartinezZ

MartinezZ

25.5.2014 9:42

GfLion

z aplikace
25.5.2014 9:50

Diky redakci za tip :-)

Petr S

z aplikace
25.5.2014 10:54

Jistě pěkná aplikace. Ale na co potřebuje vědět moji polohu a znát seznam emailů v telefonu? V kombinaci s přístupem k internetu může sdílet polohu uživatelů. I další aplikace od této firmy jako Test očí na oční vady má stejná práva.

Zcela zdarma ta aplikace tedy asi nebude. Osobně bych radši bych zaplatil in-app payment než pak dostával spamy do pošty.

palkooo82

z aplikace
25.5.2014 11:19

Na Slovensku nedostupné ale sú aj iné varianty

Dominik

Dominik

z aplikace
25.5.2014 11:34

Redakce nezdá se vám to už trochu divné? Opakovat články atd.. Které už byli někde řečený? Smartamania:někdy, ale tento článek udělat z applikace na Prima Cool? To už je dost trapné.. A to ten díl vysílali vcera

Honz37

z aplikace
25.5.2014 11:50

Dominik: Já se treba na applikace nedivam. A navic je tohle aplikace, ktera muze zachranit i zivot…

Lukáš Hargaš

z aplikace
25.5.2014 11:53

Díky, redakce.

bitboy

bitboy

25.5.2014 12:02

Opäť tu máme propagáciu aplikacie s nezmyselnymi pristupovymi právami. Tu je to este horsie, ze to svinstvo sa skrýva za bohuluby obsah. Prosim vas premyslajte trochu pri inštalácii a propagácii takýchto aplikácií. Vďaka tomu, ze si ľudia bez rozmýšľania instaluju takéto svinstvo, o chvilu nebudú pre android žiadne čisté aplikacie.

Trip

Trip 0

z aplikace
25.5.2014 13:51

Další překupník s informacemi. Prodá vaše data firmám které vás budou spamovat reklamou a i vaše přátele. Jinak je to velmi pěkná aplikace.

pupik

pupik

25.5.2014 15:51

Ještě že mám cyanogenmod. Oprávnění zablokována a aplikace se může vztekat jak chce.

bitboy

bitboy

25.5.2014 16:40

pupik: Cyanogenmod zariadeni, resp. komunita rootnutych zariadeni s moznostou spravy pristupov aplikacii je minoritou. Vacsina ludi taketo svinstva instaluje a este ich aj propaguje a chvali bez rozmyslania a vobec neriesa pristupove prava. Takze je fajn, ze si sa pochvalil, aky si sikovny a ze mas vybornu romku, ale cele je to na nic. Ak chces ciste aplikacie, tak zakladny pristup je NEINSTALOVAT A NEPROPAGOVAT!

Lumi

Lumi

25.5.2014 17:44

Oprávnění :
přesná poloha
úplný přístup k síti
úprava a mazání obsahu v USB úložišti
vyhledání účtů v zařízení
přijímání dat z netu a zobrazení síťového připojení
testování přístupu do chráněného úložiště

Vážená redakce, kolik Vám kdo zaplatil, že doporučujete instalaci takového svinstva ? Apka je sice možná užitečná, ale toto s čistým svědomím nemůže nikdo doporučit…..

Ondřej Mastík

z aplikace
26.5.2014 0:11

Vážení, zamyslete se prosím než něco napíšete – přesná poloha je z důvodů budoucích rozšíření (jsem venku nevím přesně kde – krizová situace zmáčknu POMOC app určí a vypíše gps polohu a volá 155) přístup k síti např pozdější aktualizace úprava dat v úložišti totéž uvažujte méně paranoidním způsobem…

bitboy

bitboy

26.5.2014 9:16

Ondrej, plný pristup k sieti a ku kontaktom a k ulozisku táto aplikácia skutocne nepotrebuje a nikdy potrebovať nebude. Pokial informácia o polohe nie je využitá na ucel, o ktorom poses, nemá požiadavka na pristup k GPS v aplikácií co hľadať. Táto aplikácia je svinstvo a podobného odpadu je tu propagovaneho viac. Je teda logické, ze to zvádza k podozreniu, ze su tieto reklamné články platené. Nikto s trochou ucty k svojim osobným informáciám, redo. k informáciám o svojich blizkych, priateloch a pracovných kontaktoch by si takéto nieco neinstaloval. Ci ty bežne rozdavas tento typ informácií na počkanie hocikomu koho stretnes?

Jirka K.

Jirka K.

26.5.2014 14:06

Aplikaci už mám nainstalovanou několik měsíců, naštěstí sem ji zatím nepotřeboval.

Petr S

z aplikace
26.5.2014 20:17

Ondřej: až aplikace bude umět volat na 155 pak můžou vývojáři kdykoliv přidat právo telefonovat a používat GPS a to s patřičným vysvětlením, na základě čeho spekulujes že tuto funkci výrobce dodá? Jinak ten samý vývojář poskytuje i tureckou verzi téhož. Celkově to ve mě nebudí důvěru. Zvlášť proč chtějí seznam účtů v telefonu.

Pak je hezké sledovat kolik lidí to ze začátku bezhlavě propagovalo včetně redakce, jako že je gratis a dokonce nemá ani in-app nákupy. Takže stahujte!

Lumi

Lumi

26.5.2014 20:18

Ondřej Mastík, máš jiný pohled na problém, pokud , jak píšeš “v budoucnu” by tyto povolení byly potřeba, pak ” v budoucnu” si o tom můžeme popovídat.
Základ je, nechat uživatele rozhodnout, co nacpe reklamním agenturám do náruče…vyhledání účtů v zařízení…. a co ne. Pokud je to takto koncipované, že přijmeš podmínky jako celek nebo ne, tak je vážně velice na pováženou.
Co je paranoidního na faktu, že svoje data v telefonu považuji pouze za svoje ?

Petr S

z aplikace
26.5.2014 20:29

Jinak málokterý vývojář bude dlouhodobě věnovat svůj čas tvorbě kvalitní aplikace zdarma. Je velká pravděpodobnost že bude chtít svoji aplikaci nějak monetizovat, na tom ostatně není nic špatného, každý musí platit účty, živit rodinu atd. Takže pokud je kvalitní apka “úplně zdarma” tak je dobré minimálně zpozornět.

Keramická hlava

Keramická hlava

27.5.2014 8:51

Jestli to dobře chápu, je to oficiální aplikace českého červeného kříže. Patrně za ní vývojář dostal zaplaceno (http://www.cervenykriz.eu/cz/app.aspx). Mám jí v telefonu cca půl roku a když kouknu na Permission Manager (CM11), tak žádné z výše probíraných povolení zatím nebylo využito, včetně polohy. Nicméně jsem ta kontroverzní pro jistotu zakázal.

Lumi

Lumi

27.5.2014 19:43

Celkem mi chybí reakce autora recenze, nebo redakce.

Michal

Michal

28.5.2014 11:58

Vážený pane Mastíku, po přečtení Vaší reakce na zcela oprávněné námitky mnoha users vůči vyžadovaným oprávněním app. POMOC, resp. jejím vývojářem, jste se tzv. odkopal. Nemáte nějaký zdravotní problém? Vaše slova snad nemůžete myslet vážně!!! Vaše argumentace smrdí lobby, machiavellismem apod., obdrženou či slíbenou provizí za propagaci, a to závažně.
Úplný přístup k síti? App. jej vyžadují v 99,9% toliko z důvodu příjmů z reklamy, zjišťování osobních dat apod.
Seznam účtů v tel.? Jasná snaha o krádež osobních dat a citlivých údajů.
Přístup k GPS? Záchranáři mají sami problémy se vyznat v přísl. oblasti včetně poruchovosti signálu GPS obecně. Efektivita tohoto oprávnění téměř “zero”.
Hezký den.
A tak bych mohl pokračovat!
Jaké národnosti a st. příslušnosti je vývojář?!!! Čech to 100% není!! Takto užitečnou app. má vydávat max. ČČK ve spolupráci s MZdr. ČR a zajistit mj. i její copyright.

bzum

bzum

28.5.2014 18:49

Pokud se tak moc bojíte o své soukromí, tak raději zahoďte telefony a vraťte se zpět do pravěku, protože nic jiného vám nepomůže. Když se vám práva aplikace nelíbí, tak je jednoduše zablokujte, jak už tady někdo psal, stačí trochu přemýšlet. Všechno je jen vaše volba.

bitboy

bitboy

28.5.2014 19:54

bzum, uvazujes velmi kratkozrako. Instalacia a propagacia takychto aplikacii vedie k tomu, ze o chvilu uz nebude mozne si nainstalovat cistu aplikaciu, lebo jednoducho uz take nebudu. Vyvojari vidia, ze ludia instaluju bezhlavo hociake svinstvo a este sa tym chvalia. Okrem toho zakazat prava nie je mozne na beznych romkach, minimalne potebujes root, pripadne vhodnu rom (CM). Zakazat prava tiez casto nestaci, lebo aplikacia jednoducho prestane fungovat – je potrebne zabezpecit “podhadzovanie” falosnych dat. Pre buducnost Androidu je najlepsie taketo svinstvo neinstalovat a nepropagovat. A na margo toho sukromia – ak mas vo phonebooku kontakty na svojich priatelov, kolegov, znamych, tak tvoje sukromie je aj ich sukromim a mal by si sa tak k nemu aj spravat. Ci ty bezne informujes o adresach, menach, cislach (…) patriacich tvojim priatelom hocikoho koho stretnes na ulici a poziada ta o ne? Trosku sa zamysli o com je sukromie mobilu/tabletu.

bzum

bzum

29.5.2014 16:38

No ty si zrovna sve soukromi taky zas tak moc nehlidas, sedni si do Audi, dej si neco zdraveho, ale hlavne to nesmi byt z toho spinaveho more a jeste aby to bylo syrove, potom si otevri email na atlasu a kouni co mas noveho. Ne to byla jen legrace :-) a nebo nebyla :-), ale ver mi, ze jsi mnohem vice viditelny, nez si myslis. Delej si co chces, ale anonymni stejne nejsi, staci jen to, ze pouzivas moderni technologie. Mas pravdu, ze by se informace nemeli predavat tak snadno, a proto je tak snadno nikomu nedam a myslim, ze si je hlidam vic, nez ty.

bitboy

bitboy

30.5.2014 0:56

bzum, audi nemam, a uz vobec nie mail na atlase a stravujem sa velmi nezdravo :o). Prezradim ti na seba jedno tajomstvo – nevlastnim mobil, resp. nic, co ma v sebe sim kartu. Zistil si len to, co si mal zistit (balik uplnych nezmyslov), ale o mne vobec nic ;o). Vermi, ze nie som vobec viditelny, za to ma totiz platia.

bzum

bzum

30.5.2014 3:28

Takze pises pres nejakou cibuli a hrajes si na 007. Neviditelneho a nedohledatelneho nikdo neplati, proc platit nekomu, kdo vlastne neni :-) A prispevek jsi sem napsal na psacim stroji a poslal postovnim holubem, ktery po doruceni vybouchl, aby te nahodou neodhalili. Promin, ale nekdo, kdo tvrdi, ze nema mobil, tak nemuze vedet, jak ktera aplikace k cemu pristupuje a co realne sdili a odesila a testovat jen pres wi-fi v tomhle pripade nejde a expert jako ty, to urcite vi. Ale ty mi urcite odpovis, ze tvoji supertajni 008 a 009 ti to vse poradne vysvetlili a proto to vsechno teoreticky ovladas. Radeji se moc neodhal, velky sef te neustale sleduje.

bitboy

bitboy

30.5.2014 9:10

bzum: Ale no tak. Opat trosku premyslaj. Ja som nenapisal, ze nemam ziadne mobilne zariadenie, ale ze ho nevlastnim :o). Ziadne som nikdy nekupil a nie som registrovany ziadnym operatorom. Inak v celku spravne tipujes – jeden z nástrojov je cibula, ale su tam aj dalsie nastroje a pravidla (napr. ziadne ucty na socialnych sietach). A nie, nehram sa JB. Venujem sa IT bezpecnosti a naucil som sa zit v IT svete podla urcitych pravidiel.

bzum

bzum

31.5.2014 23:20

Tak pane neviditelny, staci jen to, ze mate sluzebni mobil u sebe, nejaky vymluvy, jako ze jsem nikdy nic takovyho nekupoval, jsou trochu mimo. Proste a jednoduse, kdyz te bude “nekdo” chtit najit, tak te najde a muzes se treba stavet na hlavu, uz jsem par takovych, kteri si mysleli, ze jsou neodhalitelni potkal.

RSS (komentáře k článku)