TOPlist

Project Ara Spiral 2: modulární telefon se chystá do prodeje

Project Ara Spiral 2 titul

Google na vývojářské konferenci věnované Project Ara představil modulární telefon Spiral 2. Jedná se o první modulární telefon, který bude uvolněn do prodeje. Pokud jste se právě zaradovali, že si tento telefon budete moci brzy koupit, musíme vás zklamat. Spiral 2 se žádného masivního prodeje zatím nedočká, namísto toho se zatím jedná pouze o jakýsi testovací prodej, pro jehož konání si Google zvolil Portoriko. To stále spadá pod území Spojených Států, což Googlu umožní projít regulemi amerického FCC (Federal Communications Commission). Google rovněž uzavřel partnerství s dvojicí místních operátorů. Prodávat by se zde měl začít ve druhé polovině roku 2015.

Project Ara se již delší dobu zabývá vývojem takzvaného modulárního smartphonu. Jeho  podstata spočívá v šasi, do kterého je možno snadno umístit řadu modulů. Tyto moduly obsahují prakticky všechny důležité součásti smartphonu – od chipsetu, přes fotoaparát, až po podporu bezdrátových technologií. Samostatný vyměnitelný modul představuje dokonce i displej telefonu. Díky tomu by v budoucnu mohlo být možné upgradovat výbavu smartphonu pouhou výměnou modulu a například tak zlepšit jeho fotografické vlastnosti použitím lepšího fotoaparátu.

https://www.youtube.com/watch?v=intua_p4kE0

Základní model Spiral 2 obsahuje HD (1280 x 720 px) displej doplněný o světlocitlivý a proximity senzor. Volbu procesoru nechá Google na zákaznících, na výběr bude buďto 64bit Marvell PXA1928 se 4 jádry Cortex A53, nebo vysoce výkonná Tegra K1 od NVIDIE. Fotoaparát nabídne rozlišení 5 MPx. Chybět pochopitelně nesmí ani moduly s baterií, reproduktorem, USB konektorem a zajišťující bezdrátovou komunikaci přes Wi-Fi, Bluetooth a 3G sítě. Spiral 2 je zatím stále ve fázi vývoje a stále ještě postrádá kompletní firmware a také výdrž na baterii je v porovnání s průměrným smartphonem o 20 až 30% nižší.

Project Ara Spiral 2 moduly

V současnosti je pro telefon Spiral 2 k dispozici celkem 11 modulů, Google však předpokládá, že během roku 2015 jejich počet vzroste na 20 až 30. Mezi ty by měl patřit i lepší fotoaparát nebo 4G LTE modul.

Google už teď plánuje další generaci modulárního telefonu. Spiral 3 má podporovat 4G LTE již v základu a zároveň bude mít lepší výdrž na baterii. Zajímavou novinkou u Spiral 3 by měl být „indukční systém“ pro bezdrátové připojení jednotlivých modulů.

Co na Project Ara Spiral 2 říkáte? Vidíte v modulárních telefonech budoucnost?

Zdroj: AndroidAndMe.com, AndroidAuthority.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)